Mehmet Yaşar Büyükanıt

Mehmet Yaşar Büyükanıt Kimdir?

instagram takipçi hilesi

yaşar büyükanıt 1

Tam adı: Mehmet Yaşar Büyükanıt
Doğum tarihi: 1 Eylül 1940
Doğum yeri: İstanbul
Ölüm Tarihi: 21 Kasım 2019
Ölüm Yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu:
Ailesi: Fikriye Büyükanıt (Anne), Mehmet Sırrı Büyükanıt (Baba),
Eşi: Filiz Büyükanıt
Çocuk (ları): Bengü Büyükanıt
Mesleği: Asker
Aktif Yılları: 1961 yılı ile 21 Kasım 2019 tarihi arası

Hakkında

Mehmet Yaşar Büyükanıt Kimdir? Mehmet Yaşar Büyükanıt, 1 Eylül 1940 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kara Harp Okulu‘ndan 1961 yılında, Piyade Okulu‘ndan ise 1963 yılında mezun olmuştur.

1970 yılına gelinceye kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı‘na bağlı çeşitli birliklerde Bölük Komutanlığı ve Takım Komutanlığı görevleri yapmıştır. Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Harp Akademisi‘ndeki eğitimini 1972 yılında tamamlamıştır.

Büyükanıt, görev süresi boyunca kurmay subay olarak, Belçika’nın Mons kentinde Shape İstihbarat Dairesi Sistem ve Kuvvet Amirliği görevi, Kara Harp Akademisi‘nde Öğretim Üyeliği görevini, Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığı görevini, Genelkurmay Personel İşleri Dairesi Amiral ve General Şubesi Amirliği görevini ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevini icra etmiştir.

1988 senesinde Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbe ile beraber 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya‘nın Napoli kentinde yer alan Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı‘nda İstihbarat Daire Başkanlığı görevlerini icra etti. 1992 senesinde Tümgeneral rütbesine terfi ettirildi. Bu rütbeye terfi etmesinden sonra Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerini üstlendi.

1996 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbeye de yükselmesinden sonra 7. Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 2000 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Orgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbe ile ise Genelkurmay 2’nci Başkanlığı görevine ataması yapıldı.

Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yüksek Askeri Şura (YAŞ)’da alınan kara doğrultusunda, Kara Kuvvetleri Komutanı olarak ataması gerçekleştirildi. 1 Ağustos 2006 tarihinde Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasıyla ilgili resmi kararname Resmi Gazete‘de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Kararname Resmi Gazete‘de yayınlandıktan sonra Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı görevine atanması gerçekleşmiş oldu. 30 Ağustos 2008 tarihinde emekli oldu. Yerine orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanı oldu.

Bilge Filiz Büyükanıt ile hayatını birleştirmiş olan Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt’ın Bengu Caymaz Büyükanıt isminde bir kızı vardır. Ayrıca Büyükanıt, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Büyükanıt’ın eşi 17 Kasım 2019 tarihinde yaşamını yitirdi. Eşinden sadece 4 gün sonra 21 Kasım 2019 tarihinde Mehmet Yaşar Büyükanıt 79 yaşında İstanbul’da bir hastanede kalp yetmezliği nedeniyle hayata veda etti.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu