Yerli Erkek Ünlüler

Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mehmet yalçınkaya 21
Tam adı: Mehmet Yalçınkaya
Doğum tarihi: 1974
Doğum yeri: Yenigüney Köyü, Bolu
Boyu: 1,87 m
Ailesi: 
Eşi:
Çocuk (ları): Sude Yalçınkaya (Kızı)
Mesleği: Aşçı, Şef
Aktif Yılları: 1990 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Mehmet Yalçınkaya kimdir? Mehmet Yalçınkaya, 1 Eylül 2018’de Acun Ilıcalı’nın sahibi oldu TV8 kanalında başlayan MasterChef Türkiye adlı yemek programında jüri üyesidir. Yalçınkaya, 1974 yılında Bolu’ya bağlı Yenigüney köyünden dünya’ya gelmiştir. 1988 senesinde ortaokulu bitirince aşçı olan amcasının yanında işe başlamıştır. Meslek kariyerinde Türkiye’nin üst segment tesislerinden görevler üstlenmiştir.

2004 yılında İnsan Anatomisi ve Sindirim Sistemi üzerine İstanbul Yemek Akademisi‘nde eğitim gördü. 2005 senesinde ABD’nin en ünlü gurme dergisi olan “CULINARY” de Trend Chef adı altında hem biyografisi hem de spesiyalleri yayınlandı. 2007 yılında aynı derginin web sitesinde biyografisi ve sipesiyalleri yayınlandı.

Mehmet Yalçınkaya, İtalya’dan Fransa’ya, Almanya’dan Katar’a dünya’nın çok farklı lokasyonlarında Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü görevi aldı. Türkiye’de gözde tatil mekanlarında yer alan otellerde mutfak şefliği yaptı.

Almanya’nın Erfurt ilinde 4 senede bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A branşında bronz madalya kazandı. Aynı yıl EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM isminde bir team kurdu. Bu takımın Uluslararası organizasyonlarda kaptanlığını yaptı.

İlginizi çekebilir: Mehmet Şef’in Bayıldığı Lezzet: Nardan Aşı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

2009 senesinde özel bir davet ile  Katar Başbakanlığı Konutları aracılığı ile özel bir yat ile dünya turuna çıktı. 2010 yılında Heds Grup / Türkiye Cumhuriyeti Truzim Bakanlığı aracılığı ile gastronomi workshopları gerçekleştirdi. Berlin film festivalinin gala yemeklerini verdi.

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü ünvanı ile dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya,  Bolu Profesyonel Aşçılar Derneği kurucularından birdir. Halen derneğin yönetim kurulu başkanı görevini yürütmektedir.

Şubat 2014’den bu yana Wyndham Grand İstanbul Hotel‘de şef olarak çalışmaktadır. 1 Eylül 2018 tarihinde TV8 ekranlarında başlayan MasterChef Türkiye adlı programda jüri üyesi olan Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Hazer Ameni görev aldı. Programın 2019 sezonunda Hazer Ameni yerine kadroya Danilo Zanna dahil oldu.

Mehmet Yalçınkaya Kazandığı Ödüller:

  • 2012 Dünya Aşçılar Olimpiyatları – Gümüş Madalya
  • Türkiye Aşçılar Federasyonu – Turculina Team Kaptanı
  • Euroturkchefs Culınary Team Kaptanlığı
  • 2008 Berlin -Almanya Dünya Aşçılar olimpiyatı A branşı Dünya Üçüncüsü
  • Euroturkchefs Team Merit diploması Erfurt – Almanya
  • Oteller arası Amasya Saray yemekleri yarışması 1988–2008 Merit diploması
  • İstanbul Mutfak Ensitüsü Chef Düello – İstanbul
  • Ankara Lezzet kasırgası gurme Ritüeli – Wow Hotels – İstanbul

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu