Yerli Erkek Ünlüler

Mehmet Şimşek Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mehmet simsek kimdir 3
Tam adı
: Mehmet Şimşek
Doğum tarihi: 1 Ocak 1967
Doğum yeri: Gercüç, Batman, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: Oğlak
Ailesi: Hasan Şimşek (Babası), Mehdiye Şimşek (Annesi), Miyase Demirtaş, Selahattin Şimşek, Halime Şimşek, Behiye Şimşek (Kardeşleri)
Eşi: Esra Kara (e. 2010), Annalise Granwald (e. 1999–2009)
Çocukları: Azra Esma, Sare Nur
Mesleği: Ekonomist, Politikacı, Bakan
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Instagram hesabiFacebook SayfasiTwitter Hesabi

Hakkında

Mehmet Şimşek Kimdir? Mehmet Şimşek, eski milletvekili, bakan, politikacı ve ekonomisttir.

Mehmet Şimşek Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Mehmet Şimşek, 1967 yılında Batman Gercüş ilçesinin Arıca köyünde 9 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Hasan adındaki babası ve Mehdiye isimli annesi tarafından büyütüldü. Ancak annesi henüz kendisi 5 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Şimşek Eğitimi

İlkokulun bir kısmını köyünde okudu. Nazmi abisi de öğretmen olduğu için ilkokulun geri kalanını aynı köyde okudu. Daha sonra abisinin Batman’a tayini çıkması sebebiyle orada eğitim hayatına devam etti. Ortaokulu ve liseyi de Gercüş’te tamamladıktan sonra üniversite sebebi ile Ankara’ya gitti.

Mehmet Şimşek Kariyeri

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı fakültede yaklaşık bir sebe boyunca araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 1990 yılında, Etibank Bursu ile İngiltere’ye dil ve yüksek lisans eğitimi almak için gitti. Yüksek lisansını University of Exeter’da tamamladı. İngiltere’deyken babasının vefatı üzerine Ankara’ya geri döndü ve kısa bir süreliğine Etibank’ta çalıştı. Daha sonra, Türkiye’ye zorunlu hizmet için geldiğinde, Hürriyet Gazetesi’nde bulunan iş ilanlarına göz attı ve ABD Büyükelçiliği’nin ekonomist aradığını öğrendi. Başvuruda bulundu ve işe kabul edildi.

Etibank tarafından verilen bursun ödemesini de 5 yıllık bir taksit planı çerçevesinde tamamladı. Sonrasında, Türkiye ekonomisine dair analizlerin yapıldığı bir bölümde 4 yıl boyunca ABD Büyükelçiliği’nde görev aldı. 1997’de Amerika’da oturma izni alarak New York’a gitti. Bir dönem İsveç merkezli olan UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Birimi’nde görev yaptı.

1998 başında İstanbul’a dönen Mehmet Şimşek, Deutsche – Bender Menkul Değerler’de çalışmaya başladı ve yaklaşık 2 yıl bu pozisyonda kaldı. Bu süre zarfında, finansçı Amerikalı Annalise Granwald ile İstanbul’da tanıştı ve 20 Ocak 1999 günü Türkiye’de dünya evine girdi.

Sonrasında, 2000 yılı yazında başlayarak uluslararası bir finans kuruluşu olan Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalışmaya başladı. 2005 yılının sonunda aynı kurumda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanı oldu. Ancak Mayıs 2007’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) 23. dönem milletvekili adayı olmak için Merrill Lynch’teki görevinden istifa etti.

Mehmet Şimşek, 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nde Ak Parti Gaziantep milletvekili olarak seçildi ve Haziran 2011 Seçimleri’nde de Ak Parti Batman milletvekili olarak meclise girdi. 60. hükümette 2007 yılından Nisan 2009’a kadar “Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı” olarak görev aldı ve bu görevi 1 Mayıs 2009 tarihine kadar sürdürdü. Fakat, aynı tarihlerde açıklanan kabine değişikliği sonrasında Maliye Bakanlığı görevi kendisine verildi. AK Parti Batman milletvekili olarak yer aldığı 12 Haziran 2011 seçimlerinde bir kez daha 1. sırayı alarak seçildi. Seçimlerin ardından kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde tekrar Maliye Bakanı olarak atandı.

Şimşek, Maliye Bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de üstlenmiştir. Aynı görevleri 2007-2009 yılları arasında IMF ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği pozisyonlarında da üstlenmiştir.

Mehmet Şimşek, 1998 senesinde İstanbul’da tanıştığı ve Türkiye’de 20 Ocak 1999 tarihinde dünya evine girdiği ABD vatandaşı Annalise Granwald Şimşek ile olan evliliğini 23 Temmuz 2009 tarihinde sonlandırdı. Şimşek, yüksek düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmasıyla tanınan bir kişidir. 9 Ocak 2010 günü Gaziantepli peyzaj mimarı Esra Kara ile dünya evine girdi. Çiftin 27 Ocak 2014 tarihinde ikiz çocukları dünyaya geldi.

Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına ek olarak İngiltere vatandaşlığına da sahiptir. Ak Parti’nin Gaziantep milletvekili olarak 7 Haziran 2015 Seçimleri’nde meclise girdi. Aynı şekilde 1 Kasım 2015 tarihinde tekrar milletvekili seçilmiştir. Maliye Bakanlığı görevini ise 24 Kasım 2015 tarihine kadar başarıyla sürdürmüştür.

24 Kasım 2015 tarihinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sunumunu yaptığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde, Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir.

22 Mayıs 2016’da gerçekleştirilen Ak Parti kongresinde genel başkan adayı olmayan Ahmet Davutoğlu’nun yerine seçilen Binali Yıldırım, 65. Hükümet’i kurmakla görevlendirilmiş ve aynı gün içerisinde 27 kişilik kabinesini oluşturmuştur. Bu kabinede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile, Mehmet Şimşek tekrar Başbakan Yardımcısı olarak atanmıştır. 19 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği sonrasında da Şimşek, Başbakan Yardımcılığı görevine devam etmiştir.

Mehmet Şimşek, 4 Haziran 2023 itibari ile Hazine ve Maliye Bakanı görevini icra etmeye başladı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu