Yerli Erkek Ünlüler

Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mehmet gürcan karakaş

Tam adı: Mehmet Gürcan Karakaş
Doğum tarihi: 1965
Doğum yeri: Antalya, Akseki
Mesleği: Makine mühendisi, üst düzey yönetici
Aktif Yılları: 1990 yılından bu yana

Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Mehmet Gürcan Karakaş kimdir? Mehmet Gürcan Karakaş, 1965’te Antalya’da dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimine Almanya’da başlamıştır, ortaokulda da orada okuduktan sonra lise için Ankara’ya gelmiştir ve burada eğitimini tamamlamıştır. 1988 yılında Makine Mühendisliği bölümünü okumak hedefiyle ODTÜ’ye girmiştir. Mezun olduktan sonra ASELSAN’da tasarım mühendisi olarak görev alıp çalışmaya başlamıştır.

1990 yılında Bosch’a geçmiştir. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de çalışan Mehmet Gürcan Karakaş, 1991 yılında Almanya’ya giderek Feuerbach’ta dizel püskürtme sistemleri alanında ürün geliştirme mühendisi olarak çalışmıştır.

1995’te Bursa’da teknik aplikasyonların proje sorumlusu olmuştur. 1996’da bir yıl Almanya Bühlertal’da Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak enerji sistemleri üzerine görev yapmıştır. 2004 yılında Bosch Türkiye’de Genel Müdür pozisyonuna gelmiştir. 2007’de Bosch’un Almanya merkezine geçmiştir. Orada yenileme pazarlarından sorumlu olarak kıdemli başkan yardımcısı görevine getirilmiştir.

İlginizi çekebilir: Yerli Otomobil TOGG Teknik Özellikleri ve Fiyatı

2011 yılında Mehmet Karakaş, Almanya’nın en büyük 20 şirketini yönetmeye aday olan 100 kişiden biri olarak seçilmiştir. Bosch firmasının büyüme başarısında en önemli payı olan kişilerden birisidir. Şirketin yüksek kademli yöneticileri arasında başarılı olan ilk yabancı kökenli olan kişi olmuştur.

2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, M. Gürcan Karakaş’ı Türkiye’nin yerli otomobil projesinin CEO’su olarak görevlendirmiştir. Tayyip Erdoğan tarafından 2 Kasım 2017 tarihinde imzalanarak yapılan protokolle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TOBB ile koordineli bir şekilde Anadolu Grubu, Kök Grubu, Zorlu Holding ve Turkcell, BMC‘nin birleşerek Ortak Girişimle çalışmalara başlamıştır.

Bu şirketlerin paydalı yüzde 19’ar, TOBB’un payını yüzde 5 olarak belirlenmiştir.

Yerli otomobil için kurulan şirketin ismi Türkiye’nin Otomobilili Girişim Grup Sanayi, ve Ticaret A.Ş. olmuştur. Bu şirketin başına Mehmet Gürcan Karakaş, 1 Eylül 2018‘de getirilmiştir. Yerli Otomobil için yapılan yoğun çalışmaları başarıyla yürüten M. Gürcan Karakaş, 15 yıl içerisinde 5 model olacağını belirtmiştir. Yalın, teknolojik ve yenilik dolu çalışmalarını son hız devam ettirerek yerli otomobilimizi geliştireceklerini söylemiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu