Yerli Erkek Ünlüler

Uluç Bayraktar Kimdir?

instagram takipçi hilesi

IMG 5392
Tam adı: Uluç Bayraktar
Doğum tarihi: 1974
Doğum yeri: Çanakkale, Gelibolu / Türkiye
Boyu: 1.77
Mesleği: Yönetmen
Aktif Yılları: 2000 yılından bu yana
imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Uluç Bayraktar kimdir? Uluç Bayraktar, Türkiye’nin en başarılı dizilerinin yönetmenliğini yapmış 1974 doğumlu türk dizi yönetmenidir. Çanakkale, Gelibolu’lu olan Uluç Bayraktar, Sağlık Meslek Yüksekokulunu bitirmiştir. Bir süre sağlık ocağında röntgen teknisyeni olarak çalışmıştır. Ardından 2001 yılında Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olmuştur.

İzmir’de okurken bir yandan okula gidip diğer yandan çocuk hastanesinde röntgen teknisyeni olarak çalışmaya devam etmiştir. Arkadaşı Çağan Irmak’ın teşvikiyle İstanbul’a gelen Uluç Bayraktar sektöre yavaş yavaş giriş yapmaya başladı.

İlk Çalıştığı Projeleri Hangileridir?

2000 yılında yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı Şaşıfelek Çıkmazı isimli dizide yardımcı yönetmen olarak çalışmaya başladı. Ardından 2002 yılında Abdülhamit Düşerken adlı filmde Ziya Öztan‘la beraber çalışarak yardımcı yönetmenlik yaptı.

2002 yılında Çağan Irmak’ın asistanlığını yapmayı sürdürerek Asmalı Konak dizisinde çalıştı. Hatta dizide ufak bir rol almışlığı da vardır.

Uluç Bayraktar’ın ilk yönetmen olarak yer aldığı projesi 2007 yılında yapılan Menekşe ile Halil dizisi olmuştur. Daha sonrasında Kampüsistan isimli gençlik dizisini yönetmiştir. O sıralar yayınlanan Kavak Yelleri dizisinde de çalışmış ve ufak bir rol de almıştır.

Kariyerinde Dönüm Noktası Olan Diziler

Uluç Bayraktar en büyük başarısını Ezel isimli dizi ile yapmıştır. 2009 yılında yayınlanan 2 sezon 71 bölüm süren Ezel dizisi türk televizyon tarihinin en başarılı dizilerinden biri olarak bilinir. Ezel dizisi sayesinde Uluç Bayraktar 1. İsmail Cem Televizyon Ödülleri‘nde “en iyi yönetmen” ödülü almıştır.

Başarılı ve ödüllü yönetmen bu dizisinden sonra yaptığı her dizisiyle ses getiren büyük işlere imza atmıştır.

İlginizi çekebilir: Ufuk Bayraktar Kimdir?

2012 yılında Karadayı isimli dizinin yönetmenliğini yapmıştır. Ay Yapım imzalı dizinin yönetmenliğini Cem Karcı ile beraber paylaşmıştır. 3 sezon süren başarılı bir diziye imza atan Uluç Bayraktar kariyerine Ay Yapım’la çalışarak devam etmiştir.

2012 yılında Son adlı televizyon dizisinde de yönetmen olarak çalışmıştır. Dizi 25 bölüm olarak planlanmıştır. 30 yıllık bir dönemi anlatan dizi de sondan başa doğru ilerleyen bir kurgu yapılmıştır.

Kısa bir süre ara verdikten sonra 2016 yılında Ay Yapım imzalı İçerde dizisiyle ekranlara geri dönmüştür. Show Tv’de yayınlanan dizi dönemin en çok konuşulan dizisi olmuştur. ABD yapımı Köstebek filminden diziye uyarlanan İçerde Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli’nin başrolleri paylaştığından dolayı bir hayli popüler olmuştu. Bir sezon planan dizinin finali yine ülkenin en çok konuşulan dizisi olmuştur ve Uluç Bayraktar’ın en popüler başarılı işlerinden biri sayılmıştır.

2018 yılında yine Ay Yapım imzalı Çarpışma dizisinin yönetmeni Uluç Bayraktar olmuştur. Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Onur Saylak‘ın başrolünü paylaştığı dizi bir sezon sürmüştür.

Ünlü yönetmen Uluç Bayraktar şu sıralar 2020 yılında yayınlanacak ‘Babil’ isimli dizinin çekimlerine devam etmektedir. Digital dizi platformu için hazırlanan dizinin oyuncu kadrosunda Halit Ergenç, Ozan Güven, Aslı Enver, Birce Akalay, Mesut Akusta ve Nur Fettahoğlu bulunmaktadır.

Uluç Bayraktar Yönetmen

 1. 2000 – Şaşıfelek Çıkmazı (Yardımcı yönetmen)
 2. 2002 – Abdülhamit Düşerken (Yardımcı yönetmen)
 3. 2002 – Asmalı Konak (Yardımcı yönetmen)
 4. 2003 – Kampüsistan
 5. 2006 – Kabuslar Evi Serisi
 6. 2006 – Ezo Gelin
 7. 2007 – Menekşe İle Halil
 8. 2009 – Ezel
 9. 2012 – Son
 10. 2012 – Karadayı
 11. 2016 – İçerde
 12. 2018 – Çarpışma
 13. 2020 – Babil

Videoları

Uluç Bayraktar Yönetmenliğindeki Ezel Dizisinin Fragmanı 

İçerde Dizi Fragmanı

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu