Tarih

Medusa Efsanesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Medusa Efsanesi yunan mitolojisindeki en popüler varlıklardan biri. Tanrı veya canavar bile değildir. Aslında korkunç bir suçun kurbanı olan lanetli bir kadındır. Adı “Muhafız” ve “Koruyucu” anlamına geliyordu. Hikâyesi, Yunan tanrılarının zulmünü ve insanlığın tanrılara öğeden başka bir şey olmadığını gösterir. Medusa, saç yılanı ve erkekleri taşa dönüştüren bakışları olan bir kadın olarak bilinir.

Ama bu kadının arkasındaki gerçeği kim biliyor? İşte yazımızda size bundan bahsedeceğiz…

medusa efsanesi 1

Medusa Efsanesi

Medusa, bilgelik ve savaşın bakire tanrıçası Athena’nın rahibesiydi. Athena’ya rahibe olmanın şartlarından biri de genç kadının bakire olması ve hayatını tanrıçaya vermesi. Bir gün, Deniz tanrısı ve Athena’ya rakip olan Poseidon, Medusa’yı gördü ve Athena’nın tapınağının basamaklarındaki rahibe tecavüz ederek Athena’yı küçük düşürmeye karar verdi. Poseidon, yapıldıktan sonra ortadan kayboldu ve Medusa’yı savunmasız ve zayıf bıraktı.

Medusa, rehberlik ve bağışlama için Athena’ya dua etti. Ne de olsa, o günlerde tanrılar, arkadaşlarının sonsuza dek ortağı olduğunu iddia ediyordu ve Medusa şimdi Poseidon’un karısıydı. Athena öfkeyle baktı ve ona ihanet ettiği için Medusa’yı lanetledi. Medusa uzak bir adaya gönderildi ve kimsenin onu istememesi için lanetlendi. Ona tavuk budu, dev metal kanatlar, çatlak cilt, delilik ve imzalı yılan kılı ve taş gözü verildi. Medusa şimdi bir canavar kadındı.

medusa efsanesi 2

Medusa, medeniyetten bir adaya tek başına sürüldü. Yalnızdı ve sadece onu öldürmeye çalışırken erkeklerin onu kovaladığını gördü. Onlara korku içinde baktı ve önlerinde taşa döndüklerini gördü. Güçlerinden korktu ve küfrettiği için tanrılara kızdı. Onu öldürmek için gönderilen adamlardan intikamını aldı. Adasında bir adım atmış olan herkes şimdi Gorgon Medusa’nın ellerinde ölümle işaretlendi.

Yıllar sonra ve birçok erkek sonra Perseus, Athena’dan kalkan, Hermes’ten ayakkabılar ve Zeus’tan bir kılıç ve taç ile adaya geldi. Medusa’yı geride bıraktı ve annesini pislikle evlenmekten kurtarmak için onunla birlikte geri dönmek için başını kesti. Medusa’nın vücudundan kanatlı bir at, Pegasus ve Chrysaor adında altın bir savaşçı geldi. Yıllar sonra Perseus, Medusa’nın kafasını Athena’ya verdi; bu, kopmuş kafayı alıp tek bir bakışla birçok düşmanı korkutan Medusa’nın metal bir başı ile onu nihai bir kalkanı haline getirdi.

medusa efsanesi 3

Perseus, Medusa’nın kesik kafasını alır ve oradan ayrılır. Athena ise Medusa’nın derisini yüzer. Medusa’nın iki damla kanını kral Erichthonius’a hediye etti. Bu iki damla kandan biri öldürücü zehirdir. Diğeri ise panzehirdir. Tüm hastalıklara deva olduğuna inanılmaktadır.

Medusa efsanesi ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=7undPRxrjrw

https://www.youtube.com/watch?v=YFgwrKl5caU

Kaynak
Ensonhaber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu