Alışveriş RehberiYaşam

Market Alışverişlerinde Tasarrufu Sağlayan 9 Nüans Nedir?

instagram takipçi hilesi

alisveris 4

Yemek yemek temel ihtiyaçlarımızın başında geldiği için, market alışverişi de bütçeyi en fazla etkileyen konuların başında gelmektedir. Günden güne artan fiyatlar ile birlikte mutfak masrafları da cep yakmakta. Günlük olarak tüketilen ürünlerin kimileri artan fiyatlarından ötürü listelerden çıkarılabilmekte. Fakat birkaç küçük nüans ile market alışverişiniz sırasında tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sayede fazla para harcamanın da önüne geçmiş olursunuz.

1-) Haftalık Yemek Planınızı Hazırlayın

alisveris 2

Markette alışveriş esnasında en önemli sorunlardan bir tanesi “evde dursun” mantığıdır. Alışveriş sırasında ihtiyacımız olmayan pek çok şeyi sepetimizde toplayabilmekteyiz. Alışverişe çıkmadan önce liste hazırlamak doğru strateji ile hareket etmenizi sağlayacaktır. Kendinize haftalık yemek programı yapar ve alışverişinizde bu programa sadık kalırsanız tasarruf kaçınılmaz olacaktır.

2-) Alışveriş Yapmadan Önce Kilerinizi Kontrol Edin

alisveris 7

Listenizi hazırlayıp alışverişe başladığınız. Fakat alışverişe çıkmadan hemen önce mutlak suretle kilerinizi, dolabınızı ya da derin dondurucunuzu kontrol etmenizin faydası olacaktır. Listenizde yer alan bir ürün önceden alınmış olabilir.

3-) Atıştırmalıklarınızı Kendiniz Hazırlayın

alisveris 5

Gramajı küçük ürünlerin fiyatları büyük ürünün gramajına göre daha ucuz olabilir. Fakat birim fiyatını hesaplamaya kalktığınızda büyük gramajlı ürünü almak daha ekonomik olacaktır. Her gün x ürününün küçük boyunu almak yerine bir kere büyük boyunu alın ve onu günlük gramajlara bölün. Bu sayede tasarruf edebilirsiniz. Bununla beraber bisküvi, kurabiye gibi atıştırmalıkları da hazır almaktansa daha ucuza malzemeleri alarak kendi elinizle yapmak çok daha maliyetli olacaktır.

4-) Haftalık Yemek Programınızı O Hafta İndirimde Olan Ürünlere Göre Yapın

Bilindiği üzere pek çok büyük süpermarket zinciri mevcut. Dönemsel olarak hepsinde büyük indirim günleri yapılmakta. Her hafta belirlenene bir ürün liste fiyatından çok daha uyguna satılmakta. Market alışverişinde tasarruf amacındaysanız haftalık yemek planınızı o hafta indirime giren ürünlere göre yapılandırabilirsiniz.

5-) Marketlerde Boşalan Rafları Görmezden Gelmeyin

alisveris 3

Mağazalar yeni tarihli ürünleri raflara eklemek için son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri raflardan indirmek isteyebilir. Bunu da o ürünleri indirime sokarak gerçekleştirirler. Bundan dolayı süpermarketler gezerken benzer bir durum ile karşılaşmanız durumunda bu ürünleri inceleyin. Tüm bunların yanı sıra marka ürünlerin yerine marketlerin kendi ürünlerini daha uyguna satın alarak da tasarruf şansı elde edebilirsiniz.

6-) Marketlerin Eve Teslim Sisteminden Faydalanın

alisveris 1

Yoğun bir haftanın ardından mutfak alışverişine çıkamadınız. İşten çıkıp yorgun haldeyken yemek yapmak da içinizden gelmediği için dışarıdan yemek sipariş vereceksiniz. Bunun yerine, süpermarketlerin internet sitelerinden alışverişinizi yaparak teslimat adresini ve saatini eve geliş saatinize göre ayarlayabilirsiniz. Yorgun olsanız da gelen malzemelerden pratik bir şeyler hazırlayabilirsiniz.

7-) Yemek Hazırlarken Temel Malzemeleri Kullanın

alisveris 9

Bir yemek pişirirken özel ürünleri çok fazla tercih etmek yerine o yemeğin temel malzemeleri ile yemeği tamamlamak çok daha ucuz olacaktır. Bu sayede bütçeniz de çok fazla hareketlenmeyecektir. Hazır sosa para kaçırmaktansa sosu kendiniz yapabileceğiniz malzemeleri satın alın ve bu malzemeleri farklı yemeklerde değerlendirin. Bu sayede bir ürün yerine pek çok ürün alarak, daha geniş bir alanda değerlendirebilirsiniz.

😎 Bazı Ürünleri Toplu Olarak Alın

alisveris 10

Özellikle kuru meyveler veya kuruyemiş, baklagiller ve tahılları toplu olarak satın alırsanız mutfak ekonominiz daha sağlıklı işleyecektir. Süpermarketlerden ziyade bu ürünleri toptan satışların yapıldığı yerlerden temin edebilirsiniz.

9-) Market Kartı Edinmeye Çalışın

alisveris 8

Market alışverişleriniz sırasında tasarruf etmenize yardımcı olacak bir diğer durum ise özel indirimlerden ve kampanyalardan faydalanmak adına market kartı çıkartmanız. Kimi marketler, yılın belirli günlerinde büyük kampanyalar düzenleyerek kart sahibi müşterilerine özel birçok avantaj sağlamaktadırlar.

Market Alışverişi İle İlgili Videolar

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu