Alışveriş RehberiDepremYaşam

Deprem Çantası İçerisinde Olması Gereken 5 Temel Şey

UNUTMAYIN..! Sahip Olmanız Gereken Tek Şey Onlar Değildir!

instagram takipçi hilesi

Deprem çantası, maalesef bir çoğumuzun evinde yok. Deprem, dünyada gerçekleşen en korkutucu doğal afetlerden biridir. Uzmanlar, son zamanlarda büyük İstanbul Depremi yaşanabileceği konusunda halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. 26 Eylül 2019 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem ise Büyük İstanbul Depremi‘nin çok uzak olmadığını gösteriyor.

Deprem sırasındaki uygulayacağınız stres yönetimi kadar deprem sonrasında çizeceğiniz yolda çok önemlidir. Depremden sonra mağduriyet yaşamamak için mutlaka bir deprem çantası hazırlamalısınız. Sizler için deprem çantasında bulunması gereken en önemli 5 eşyayı derledik. Umarız ki, o çantaya kullanmaya ihtiyacınız olmaz.

deprem çantası 0

Deprem Çantası İçinde Olması Gereken 5 Temel Şey

1. Çanta

Pek çoğumuz hazırlıklarımıza yiyecek, su ve bazı aletlerle başlıyoruz. Bunlar ile başlamak için harika bir fikirdir. Ama başlamak için daha iyi bir fikir vardır. Hepsini koymak için bir çantaya ihtiyacınız var. Aslında bütün fikir kapıdan çıkarken alabileceğiniz bir torbaya sahip olmaktır. Bu yüzden depremden sonra iyi bir çanta esastır. Taşınabilir değilse, iyi stoklanmış bir acil durum kiti ne işe yarar?

Deprem çantalarında sırt çantası ya da tekerlekli spor çantası olmak üzere iki ana seçenek vardır. Bir sırt çantası iki kişiden biri için 3 günlük bir tedarik için yeterince büyüktür. Yatağınızın veya aracınızın yakınında saklamak kolaydır ve güvende kalmak için gereken minimum malzemeleri içerebilir.

Büyük spor çantası daha büyük aileler için daha iyidir. Deprem malzemelerinin ağırlaşabilmesi için normal bir spor çantası üzerinde büyük bir spor çantası tercih edebilirsiniz. Çünkü çantanın en önemli kısmı ihtiyaç duyduğunuz zaman yanınıza alabileceğinizdir.

deprem çantası 1

2. Su Arıtma Tabletleri

Bir depremden sonra, kişi başına en az 3 günlük bir yiyecek ve su kaynağınız olmalıdır. Su sizin en büyük ihtiyacınızdır. Zaten az bir su kaynağı olan ülkemizde sık ​​sık depremden sonra daha da fazla su kaybetme riski altındalar. Minimum içme suyu temini kişi başına günde 2.5 litre olmalıdır. Dişlerinizi fırçalamak, bulaşık yıkamak, banyo yapmak ve potansiyel yiyecek hazırlığı gibi diğer hususlar için ek saflaştırılmış suya ihtiyacınız olacaktır. Acil durumlar için su saklamayı unutmayın.

Acil içme suyunuzu taşımak için zamanınız veya yeteneğiniz olmayabilir. Bu yüzden deprem çantanız için en iyi beş üründen biri olarak su arıtma tabletleri kullanabilirsiniz. Tabletler suyu arıtmanın hafif ve güvenilir bir yoludur. Bunları herhangi bir boyuttaki deprem torbasında kolayca saklayabilirsiniz ve kullanımı kolaydır. Ailenizdeki tüm insanları düşünün. Bebekler, suyun kolay temin edilememesi durumunda eldeki beslenmeye hazır formüle ihtiyaç duyarlar.

deprem çantası 2

3. İlk Yardım Çantası

Bir ilk yardım çantası, bir depremden sonra inanılmaz derecede önemlidir. Bir depremden sonra tıbbi hizmet almak saatler, hatta günler sürebilir. Hasarlı karayolları ve kalabalık hastaneler, küçük bir yaralanma durumunda doktorları görmeyi zorlaştırır.

Depremle ilgili yaralanmaların çoğu gerçek depremlerden değil, başarısız yapıların bir sonucudur. Yıkılan duvarlar, pencereler ve düşen nesneler, özellikle insanlar deprem sırasında birkaç adımdan daha fazla hareket etmeye çalıştığında çoğu yaralanmaya katkıda bulunur. Neyse ki, kesikler, sıyrıklar ve morluklar evde ilk yardım çantasıyla tedavi edilebilir. Büyük miktarda gazlı bez, bazı bandajlar, antibiyotik merhemler, antiseptik mendiller ve cımbızlar kitinizde tutulacak en iyi öğelerdir.

İyi hijyen bir depremden sonra da önemlidir. Diş macunu ve sabun gibi temellere ek olarak, kadınsı hijyen ürünleri ve tuvalet kağıdı deprem çantanıza eklemeyi unutmayın. Bu gibi zor bir dönem boyunca ailenizin biraz daha rahat hissetmesine yardımcı olmak için bu öğelerin ne kadar önemli olabileceğine şaşıracaksınız.

Reçeteli ilaç acil bir durumdan sonra önemli bir husustur. Eczanelerin açık olmaması çok olasıdır. Bu nedenle doktorunuza danışarak küçük bir yedek ilaç tedariki için reçete alma hakkında danışın.

deprem çantası 3

4. Güç ve Işık Kaynağı

Depremler asla son değildir. Çoğu zaman güvendiğimiz kaynakları elimizden alır. Çoğu için, sevdiklerimizle ışık ve iletişim ihtiyacı, bir deprem sonrası mümkün olamayabilir. Deprem çantanız acil durumlarda hem ışık hem de güç sağlayan aletlere sahip olmalıdır.

Depremden sonra güvenilir bir ışık kaynağı gereklidir. Elektrik hatları kesildiğinde, karanlık korkutucu ve güvensiz olabilir. El telsizi muhtemelen sahip olabileceğiniz en önemli araçtır. Bir radyo, acil durum uyarıları almanızı sağlar.

deprem çantası 4

5. Uyku Tulumu

Eviniz güvensiz ise, sıcaklık ve barınak hızlı bir şekilde çözmeniz gereken iki ana kaygıdır. Uyku tulumu sıcağı korumanıza yardımcı olur. Uyku tulumları kolayca taşınabilir ve son derece etkilidir. Depremden sonra sıcaklık ve barınak için mükemmel seçimdir. Çocuğunuzun sırt çantasına ait mini bir kitten, ön cepteki aile kitinize kadar, bu eşyalarla dolu olan bir kit size deprem hazırlıklarında ve deprem sonrasında yardımcı olacaktır.

deprem çantası 5

Bu 5 şey, bir depremden sonra sahip olmak için en önemli şeylerdir. Ancak sahip olmanız gereken tek şey onlar değildir!

Deprem Çantası ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=W1EwxRvbIz0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu