Yaşam

Market Alışverişi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

instagram takipçi hilesi

Market alışverişi bir evin olmazsa olmazlarındandır. Düzenli olarak market alışverişi yapmak ihtiyacınız her şeyin her an elinizin altında olmasını sağlar. Önemli olduğu kadar maliyetli de olduğu için market alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Aile bütçesinden tasarruf edip ihtiyacınız olan daha fazla şeye sahip olabilmek için market alışverişi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Gelin birkaç maddede inceleyelim.

Aç Karnına Alışverişe Çıkmayın.

alışverişe aç karna çıkmayın

Alışveriş yaparken eğer aç karnına çıktıysanız hatayı en başında yaptınız demektir. Çünkü aç karnına alışverişe çıktığınızda alacağınız şeyler gözünüze daha az görünür ve fazladan pek çok şey alabilirsiniz. O an hiç ihtiyacınız olmayan bir şeyi sırf gözünüzü doyurmak için alabilirsiniz. Gereğinden fazla alışveriş yapıp gereksiz para harcamamak için alışverişe çıkmadan önce tok olmaya özen gösteri.

Alışveriş Listesi Yapın ve Listeye Sadık Kalın.

alışverişe liste yaparak gidin

Alışverişe çıkmadan önce kendinize muhakkak bir alışveriş liste yapın. Bu hem alacaklarınızı unutmanızı engelleyerek alışverişinizi kolaylaştırır hem de gereksiz ürün almamanızı sağlar.

Marketlerin daha fazla satış yapabilmek için yaptıkları reyon düzenlemeleri size hiç ihtiyacınız olmayan şeyler aldırabilir. Bu tarz oyunlara gelmeyip listenize sadık kalmaya özen gösterin.

Mutlaka Etiket Okuyun.

markette etiketleri okuyun

Alışveriş yaparken tek dikkat etmeniz gereken tek şey elbette ki fazla para harcamamak değildir. Aldığınız ürünlerin içeriği ve son kullanma tarihi oldukça önemlidir. Bu yüzden mutlaka ürünlerin etiketlerini okuyun ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen gösterin. Örneğin ürünlerin içeriğinde ne kadar şeker olduğu sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır.

Büyük Marketlerden Uzak Durun.

büyük marketlerden alışveriş yapmayın

Büyük marketler ürün çeşitliliği fazla olan yerlerdir. İçerisinde size cazip gelecek ihtiyacınız olan ya da olmayan pek çok şey barındırdığı için gereksiz alışveriş yapmanıza neden olacaktır. Bu nedenle daha ufak çaptaki marketleri tercih edebilirsiniz.

İndirimlere Aldanmayın.

indirimlere kanmayın

Marketler insanları daha fazla almaya teşvik etmek için hayır diyemeyeceğiniz seçenekler sunabilir. Örneğin 3 al 1 öde kampanyası gibi! Fakat bu tarz indirimlere aldanırsanız ihtiyacınızdan fazla ürün almış olursunuz ve bütçenizi de zorlayabilirsiniz.

Meyve ve Sebze Alırken Dikkat Edin.

meyve ve sebzeleri taze tüketin

Günlük yaşam temposu ya da çalışma hayatı sebebiyle alışverişe fazla zaman ayıramadığımız için aldığımız ürünler dolapta fazladan bekleyebilir. Fakat özellikle sebze ve meyveler dolapta normalden daha uzun süre kalırlarsa besin değerleri düşer. Bu nedenle özellikle meyve ve sebze alırken buna dikkat etmeli, henüz tazeyken tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kaynak
elmaelma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu