Tarih

Marina Abramoviç’in Rhythm 0 Gösterisinde Yaşadıkları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Marina Abramoviç Kimdir?

Marina Abramoviç 30 Kasım 1946 yılında dünyaya gelmiştir. Sırp asıllı performans sanatçıdır. Belgrad’da dünyaya gelmiştir. Performanslarıyla adından sıklıkla söz ettirmiştir. Özellikle de Rhythm 0 gösterisinde yaşadığı olaylar ile gündeme sürekli olarak gelmektedir.

Marina Abramoviç’in Rhythm 0 Gösterisinde Yaşadıkları Nelerdir?

Marina Abramoviç 1971 yılında Nesa Paripovic ile evlenmiştir. 1976 yılında ise bu evliliği sonlandırmıştır. 2005 yılında Paolo Canevari ile evlenen Abramoviç 2009 yılında da Canevari’den ayrılmıştır. Hayatını vücut sanatına adayan Abramoviç bu gösteriler sırasında fazlasıyla ölüm tehlikesi yaşamıştır.

marina abramovic in rhythm o gosterisinde yasadiklari nelerdir3

Rhythm 0 Gösterisinde Neler Yaşanmıştır?

1979 yılında henüz 33 yaşındayken Abramoviç, Rhythm 0 gösterisini sergilemiştir. Bu gösteri etkili olmasıyla bilindiği gibi zaman zaman gündeme tekrar gelmektedir. Rhythm 0 gösterisi sanat tarihinin en sarsıcı ve en duygusal performanslarından birisi olmuştur.

Rhythm 0 gösterisi 1979 tarihinde Napoli’de Studio Morra’da gerçekleştirilmiştir. Rhythm 0 gösterisinin ana teması ise, 6 saat boyunca sabit duran bir kadın görüldüğünde, insanların tepkisinin ne olacağıydı. Marina Abramoviç 6 saat boyunca sabit duracaktı ve sabit dururken insanların tercih yapabilmesi için masaya çeşitli objeler koymuştur.

marina abramovic in rhythm o gosterisinde yasadiklari nelerdir2 768x432 1

Masaya koyulan objelerden bazıları; şarap, üzüm, çiçek, bıçak, makas, ip, silah gibi ürünlerdir. Bazıları iyi niyetin kullanılabileceği ürünler olurken bazıları da insanların içindeki kötülükleri çıkarabilecekleri ürünlerdir. Galeriye seyirci olarak gelen insanlar istedikleri gibi bu objeleri kullanabileceklerdi. Bu performansı kabul ettirmek Marina Abramoviç için oldukça zor olmuştur. Fakat bütün sorumlulukları aldığını da kabul etmiştir.

marina abramovic in rhythm o gosterisinde yasadiklari nelerdir4

Performans artık başlamıştı. İnsanlar Marina Abramoviç’e güller verip, kek yediriyorlardı. İnsanlar Marina Abramoviç’e samimi ve sıcak davranıyorlardı. Yaklaşık 3 saat sonrasında artık performansın boyutu değişmeye başlamıştı. Seyircilerden birinin Marina Abramoviç’e tokat atmasıyla olay başka bir boyuta dönmüştü. Marina Abramoviç’in hiçbir tepki vermediğini gören seyirciler daha sert davranmaya başlamışlardı. 3 saat öncesinde güller verip, kek yediren insanlar şimdi Marina Abramoviç’e şiddet gösteriyorlardı.

Erkekler ise Marina Abramoviç’in kalçalarını ve göğüslerini taciz edip onu öpmeye çalışıyorlardı. 4 saat geçtikten sonra Rhythm 0 peformansının boyutu bambaşka bir noktaya gelmişti. Kalabalıkta ki insanlar kadının üzerinde bulunan kıyafetleri makasla kesmeye başlamışlardı. Kadın kalabalığın ortasında çırılçıplak kalmıştı. Marina Abramoviç’in tepkisizliğinin karşısında insanlar işin boyutunu baya aşıp, kadının karnını bıçakla çizmişlerdir.

marina abramovic in rhythm o gosterisinde yasadiklari nelerdir10

Buna da tepki vermeyen Marina Abramoviç, performansın üstesinden çok güzel gelmiştir. Karnının bıçakla çizen seyirciler, boyun kısmına da çizikler atmıştır. Adeta şiddet eğiliminin ortaya çıktığı performansta kadını kucaklarına alıp sağa sola sarsarak taşıdılar ve bu sırada taciz boyutunu aşıp tecavüze doğru gitmeye başlamıştır.

Yaklaşık 5.5 saati bu şekilde dolduran Marina Abramoviç’in kafasına bir adam silah dayadı. Bu işin son boyutu olduğu için seyirciler müdahale ettiler. Seyirciler arasında bulunan iyi niyetli bir insan ise kalabalığın içinden çıkıp Marina Abramoviç’in gözyaşlarını sildi. Az önce Marina Abramoviç’e kötü hareketler yapan insanlar onu geri giydirip, boynundaki yaraları kapattılar. Sonunda performans bitmişti. Performansın bitişinde Marina Abramoviç hareket edince, kalabalık anında kaçtı.

Rhythm 0 Gösterisi Sonrası Neler Olmuştur?

Rhythm 0 gösterisinde insanların içinde kötü niyet olduğunu, kötülük yaparken birbirlerinden fazlasıyla cesaret aldıkları belirtilmiştir. Rhythm 0 gösterisi performans olmaktan çıkıp, sosyal deney olarak nitelendirilmiştir. Marina Abramoviç gösteri sonrası “Gösterinin başında herkes çok utangaç ve yumuşaktı, bana güller veriyorlardı.

Daha sonra kıyafetlerimi makasla ile yırtmaya, bıçakla boğazımı kesip kanımı içmeye başladılar. Herkes delirmişti. 6 saat sonra gösteri bitmişti, performansımdan çıkıp kendim olmaya başladım. Yarı çıplaktım, her yerimde kan vardı. Gözlerim yaşarmıştı. İzleyicilerin arasında hareket etmeye başladım. Kaçtılar, hepsi kaçtı.” diye yaşadıklarını anlatmıştır.
Marina bu gösteri sonrasında büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. “Gösteriden sonra otel odasına gidip aynaya baktığımda saçımda belirli bir bölümün beyazlaşmış olduğunu fark ettim” detayını da eklemiştir.

Marina Abramoviç İle İlgili Videolar

https://youtu.be/qSmQKnomWU8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu