Yabancı Kadın Ünlüler

Marie Fredriksson

Marie Fredriksson Kimdir?

instagram takipçi hilesi

marie fredriksson 1

Tam adı: Marie Fredriksson
Doğum tarihi: 30 Mayıs 1958
Doğum yeri: Össje, İsveç
Ölüm Tarihi: 9 Aralık 2019
Boyu: 1.67 m
Ailesi: Inez Fredriksson (Annesi), Gösta Fredriksson (Babası), Sven Arne Fredriksson, Ulla-Britt Fredriksson, Anna-Lisa Fredriksson, Tina Fredriksson (Kardeşleri)
Eşi: Mikael Bolyos (1994–2019)
Çocuk (ları): Inez Josefin Bolyos, Oscar Mikael Bolyos
Mesleği:  Pop ve Rock Müzisyeni, Gitarist
Aktif Yılları: 1975 ve 2019 yılları arasında
imdb-logo

deezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi
Başlıklar

Hakkında

Marie Fredriksson Kimdir? Marie Fredriksson, 30 Mayıs 1958 tarihinde İsveç‘in Össje kentinde dünyaya gelmiştir.  Össjö’de doğan Fredriksson, beş çocuğun en küçüğüydü. Ailesi daha sonra küçük İsveç kasabası Östra Ljungby‘ye taşındı. Yoksul olmak, her iki ebeveyn de çalışmaya zorladı ve çoğu zaman çocukları kendi başlarına bıraktılar.

Fredriksson, kardeşleri ve mahalle çocukları ile birlikte, müzik çalmaya ve şarkı söylemeye başladı. Sık sık annesinden, Olivia Newton-John benzeri şarkı sesinden etkilenen arkadaşlarının önünde sahne alması istendi. Marie’nin ilgisi, Joni Mitchell, The Beatles ve Deep Purple gibi sanatçıları keşfettiği için gençler daha da heveslendi.

17 yaşındayken Fredriksson bir müzik kolejine girdi ve yerel tiyatroda sahne aldı. Ancak, seyircinin heyecanını sevmek yerine inanılmaz derecede sıkıcı buldu.

Erkek arkadaşı Stefan‘ın grubu Strul’a katılarak yerel konserler verdiler. Bu grup bölünmesinden sonra, Marie ve yeni erkek arkadaşı Martin Sternhuvsvud, MaMas Barn olarak sahne aldı. Birlikte bir albüm yaptılar. Ünlü İsveçli grup Gyllene Tider‘in baş şarkıcısı Gessle, Marie Fredriksson ile bir prova stüdyosunu paylaştı ve arkadaş oldular.

Kansere Yakalandı

11 Eylül 2002‘de Marie Fredriksson banyosunda bayıldı, kafasını çarptı ve bir beyin sarsıntısı yaşadı. Taramalar, Fredriksson’in başının arkasında beyin tümörü olduğunu belirtti.

Bu teşhis, 2002‘de Proms of Proms konser serisinde Roxette‘in planlanan performansını iptal etmesine neden oldu. Sarsıntının azalması için birkaç hafta bekledikten sonra, tümörü çıkarmak için başarılı bir ameliyat geçirdi. Malign olduğu kanıtlandı ve aylarca kemoterapi ve radyasyon tedavisi gördü.

Bir süre okumak, yazmak ve saymakta zorluk çekti ve sağ gözü kör oldu. Ocak 2003‘te İsveç Kralı Carl Gustaf XVI tarafından hem Marie Fredriksson hem de Gessle’nin onuruna katıldığı “Mavi Şeritli Kraliyet Madalyası” olan Roxette’e ödüllendirildi. Tören, Fredriksson’ın ameliyattan sonra ortaya çıktığı ilk olaydı ve hastalığı sırasında yaptığı çok az sayıda halk katılımından biriydi.

21 Ekim 2005′te Fredriksson, “Çok zor üç yıl oldu” dedi. Ancak Aftonbladet‘te yayınlanan Jens Peterson ile röportajında ​​Fredriksson, kansere karşı mücadelesini kazandığını belirtti. Roxette, 18 Nisan 2016‘da, Fredriksson’un doktorlarının tavsiyesi doğrultusunda 30’uncu yıldönümü yaz turunun iptal edildiğini açıkladı.

Müziğe Geri Döndü

Fredriksson’un kanser tanısından yaklaşık 6 ay sonra, o ve kocası Mikael Bolyos, ilk İngilizce solo albümünde çalışmaya başladı. Albümü The The Change olarak adlandırdı. 1 numaralı İsveç grafiğine girdi.

Değişimin yayımlanmasıyla birlikte Marie Fredriksson, Bolyos ile birlikte yeni bir yayıncılık şirketi kurdu. MaryJane Music esas olarak Marie’nin solo albümlerinin evi olarak kuruldu. Hastalığı sırasında Fredriksson, çizim aşkını yeniden keşfetti. Hastalığı sırasında okuma veya yazma yeteneğini kaybetmiş olmasına rağmen, çizim hala yapamadığı bir şeydi ve bunun için gerçek bir tutku buldu.

Yapıtları konusunda her zaman çok özel biri olmuştu. Fakat ilk defa çizimlerinin bir koleksiyonunu “After The Change” başlıklı bir galeride sergiledi. Kungsträdgården‘deki Doktor Glas galerisindeki vernissage, karakalemelerinin 24’ünü seçti ve 21-30 Ekim 2005 tarihleri ​​arasında sergiledi. Daha sonra, 24 skeçin tamamını yeniden basan bir kitaptan sonra, The After The Change‘i yayımladı.

2006’da, Marie Fredriksson, Şubat ayında Min bäste vän (En İyi Arkadaşım) adlı yeni bir İsveç kapak şarkısı CD’si ile geri döndü. Bu albümden çıkan ilk single, İsveçli sanatçı John Holm‘un çıkardığı “Sommaräng” şarkısıydı.

Marie Fredriksson, 9 Aralık 2019 tarihinde 17 yıllık kansere verdiği mücadele karşısında yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu