Yaşam

Mariana Çukuru

instagram takipçi hilesi

Mariana Çukuru ,Challenger Çukuru olarak da adlandırılmaktadır.Kısaca bilinen,Dünya üzerinde en derin, noktadır.Büyük Okyanus’ta, Guam Adası’nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında ve bu iki ülkeye eşit uzaklığında yer alır.

mariana-cukuru

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünya üzerinde bilinen en büyük derin noktadır.Yapılan son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994 metre olup ,uzunluğu ise 2.542 km, genişliği ise 69 kilometreden oluşmaktadır.Araştırmalara göre, Okyanusal nitelikte, iki plakanın çarpıştığı sınırda bu şekilde derin ve büyük çukurlar oluşabildiği kanısında…Marina Çukur ise Pasifik Plaka ile Mariana Plakası’nın çarpışması sonucu oluşmuş bir çukur olmakla birlikte iki plakanın sınırındadır.

mariana_cukuru

Marina çukuru hakkında birçok araştırmalar yapıldı.Hatta en derinine bile dalış yapıldı.Bu araştırmalara ek olarak da ilginç bir araştırma da şu şekilde ; Suyun içine atılan 1 kilogram kütleli metalin tabana ulaşması, yaklaşık olarak 1 saat sürer. Ancak, suyun yoğunluğu ve metalin özkütlesi de hesaba katıldığında, tabana ulaşma süresi artıp azalabilir. Dip noktasındaki basınç ise yeryüzündeki basınca göre yaklaşık 1000 kat daha fazladır.

mariana-cukuru-maksatbilgi-yazi

Mariana Çukuru’nda hayat belirtileri vardır. Yapılan araştırmalar, aşırı basınçlı ve soğuk ortamda yaşayabilen birçok mikroorganizma, balık ve yengeç türünü ortaya çıkarmıştır. Buradaki yaşamın temel dayanağı, 300 dereceye ulaşan volkanik püskürmeler ve buradan çıkan sülfürü metabolize edebilen bakterilerdir. Bu kadar derinde yaşayan balık türlerinin hayatları yüzlerce yılı bulabilmektedir. Buradaki canlıların, çok eski prehistorik dönemlerden bu yana aynı kaldığı düşünülmektedir.

23 Ocak 1960’ta, İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard ile ABD Donanması’ndan Teğmen Donald Walsh, Trieste Batiskapı içinde Mariana Çukuru’na inebilmeyi başaran ilk insanlar olmuşlardır. İlk anda 11.521 metre (37,799 feet)’lik bir derinliğe inildiği hesaplanmış, ancak 1995 yılında yapılan ölçümlerde doğru derinliğin 10.916 metre (35,814 feet) olduğu anlaşılmıştır. Derin noktaya iniş yaklaşık 3 saat 15 dakika sürmüş, burada 20 dakikalık bir sürenin ardından tekrar yüzeye çıkılmasıyla toplamda 5 saatlik bir sürede dalış ve yüzeye çıkış tamamlanmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=TYV07cusi3E

mariana-trench

25 Mart 2012’de, Kanadalı yönetmen James Cameron “Dikey Torpil (Deepsea Challenger.)” adlı özel denizaltısıyla Mariana Çukuru’na tek başına inmeyi başardı. 156 dakikada dünyanın tabanına inen, 3 saat incelemelerde bulunan Cameron, beklenenden daha kısa sürede, 70 dakikada yüzeye çıktı. Cameron tarafından bizzat tasarlanıp Avustralyalı mühendislerce inşa edilen denizaltı, Çukur’da bulunan metrekare başına 7.250 tonun üzerindeki basınca dayanıklıdır.Hatta James Cameron’un sığ derinliklerle ilgili filmi bile vardır.(Sanctum)

James-Cameron-Sanctum

MARİANA ÇUKURU HAKKINDA VİDEOLAR

https://youtu.be/zdWzZptopSQ

https://youtu.be/6aXR-SL5L2o

https://youtu.be/31vNARRU1SU

Kaynak: Wikipedia

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu