Gezi RehberiYemek Tarifleri

Mardin’in En Lezzetli 10 Yöresel Yemekleri

instagram takipçi hilesi

Mardin’in En Lezzetli 10 Yöresel Yemekleri: Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Mardin etkileyici bir tarihi geçmişe sahiptir. Kültürlerin ve dinlerin bir arada barındığı Mardin camileri, kiliseleri, manastırları, türbeleri ve evleri ile hem tarihsel hem kültürel açıdan oldukça zengin bir şehir olan Mardin sizi masalsı bir yolculuğa götürmektedir.

Mardin’in En Lezzetli 10 Yöresel Yemekleri

Günümüzde turistik bir şehir olan aynı zamanda köklü ve zengin bir mutfağa sahip olan Mardin çok çeşitli yöresel yemekleri ile dikkat çekmektedir. Geleneksel lezzetleri ile tadına doyamayacağınız Mardin’in en lezzetli  10 yöresel yemeklerine göz atabilir, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Mardin’in En Lezzetli 10 Yöresel Yemekleri

Sembusek

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 1 1 1536x768 1

Mardin yöresine ait olan Sembusek kapalı lahmacun olarak da bilinmektedir. Kıyma, soğan ve baharatlarla harmanlanan lahmacun iç harcından yapılsa da  Sembusek  üstü kapalı şekilde yapılıyor. Tadı lahmacuna benzese de görüntüsü lahmacundan farklıdır.

İrok

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 2

Mardin’in en lezzetli yöresel yemekleri arasında yer alan İrok diğer adıyla oruk Mardin usülü içli köftedir. Kızartılarak yapılan İrok baharatlarla zenginleştirilmiş ve iç harcıyla  lezzetlendirilmiş içli köfte Mardin’in en meşhur yemeklerindedir.

Lebeniye Çorbası

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 3

Lebeniye çorbası bir diğer adıyla çoban çorbası Mardin’de sofralara meze olarak gelmektedir. Oldukça lezzetli ve besleyici olan bu çorba dövme, buğday, nohut ve köftelerden hazırlanmaktadır ve soğuk olarak tüketilmektedir.

İkbebet

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 4

Mardin’in lezzetleri arasında bulunan İkbebet oldukça meşhurdur. Haşlama içli köfte olarak da bilinen İkbebet son derece doyurucu ve lezzetlidir. Kıymalı ve soğanlı harç ile hazırlanan içli köfte, kızartılan içli köftelerin yanı sıra, suda haşlanarak yapılmaktadır.

Kaburga Dolması

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 5

Osmanlı mutfağından gelen Kaburga dolması Güneydoğu Anadolu’da oldukça tüketilen ve sevilen bir yemektir. İç harcı (dolmalık fıstık, kuzu ciğeri, kuş üzümü ve pirinç) oldukça zengin olan bu yemek baharatlarla ve  iç pilavla bütünleşip sofranıza gelmektedir. Genellikle tepsinin içinde gelen kaburga dolması ortaya servis edilmektedir. Ağır ateşte saatlerce pişen bu lezzetin tadına bakmadan dönmeyin.

Kibe(İşkembe Dolması)

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 6

Mardinli Süryanilere ait olan bu yemek işkembeden yapılmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Bir diğer adıyla mumbar veya kibe denilmektedir. Genellikle kış aylarında tüketilen kibe ağır bir yemek olup hazırlanışı da oldukça zahmetlidir. İç harcında kuzu eti, pirinç, soğan ve biber salçası kullanılmaktadır. Herkesin tercih edebileceği bir yemek olmasa da işkembe sevenlerdensiniz kibeyi de tatmanızı tavsiye ederim.

Soğan Kebabı

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 7

Mardin’de yapılan bir tepsi içerisinde ikiye ayrılmış olan soğanların içerisine konulmuş ceviz büyüklüğündeki kıymalardan oluşan soğan kebabı Mardin’in en lezzetli 10 yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Genellikle sofranın ortasına servis edilir.

Firkiye

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 8

Mardin’in en lezzetli yöresel yemekleri listemizde bulunması gereken firkiye içinde kuşbaşı doğranmış kuzu eti ve çağla bulunan bir yemektir. Üzerine limon sıkılıp yenilmektedir. Meyveli bir yemek olan firkiye Mardin’in en ilginç ve özel yemeklerinden biridir.

Süryani Çöreği

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 9 1

Mardin’e yolunuz düşerse süryani çöreği yemeden gitmemenizi tavsiye ederim.  Mardine özgü bir çörek olan Süryani çöreğinin en önemli özelliği şeker kullanılmadan yapılmasıdır. Şeker yerine pekmez veya hurma tercih edilerek yapılmaktadır. Süryani çöreğinin iki çeşidi bulunmaktadır. Birincisi bademli ikincisi ise tahin pekmez ve susamlı çöreklerdir. Süryani çöreği yapılışında 40 çeşit baharat kullanılmaktadır. Eski zamanlarda nişan adetlerinde ve çocuk vaftizlerinde özel günlerde yapılan bir çörektir. Mardin’de tercih edilen bu çörek tazeliğini günlerce korumaktadır.

Mardin Kahvesi

Mardinin En Lezzetli 10 Yoresel Yemekleri 10

Mardin’in en lezzetli 10 yöresel yemeklerinden sonra tatmanız gereken şeylerden biri de kahvesidir. Tatlarıyla ve çeşitli karışımlarıyla kahve yönünden oldukça zengindir. Mardin’in meşhur kahveleri arasında dibek kahvesi, menengiç kahvesi, süryani kahvesi, Merin kahvesi ve Mırra bulunmaktadır. Dibek kahvesi yumuşak içimli olup genellikle süt ile yapılmaktadır. Tadı daha sütlü kahveye benzemektedir.

Menengiç kahvesi ise menengiç ağacından elde edilmektedir. Tadı dibek kahvesine göre daha yoğundur. Süryani kahvesi dibek ve menengiç kahvelerinden daha acıdır. Kahve çekirdekleri ve kakule kullanılmaktadır. Aromalı bir tada sahiptir. Mardin’in meşhur kahvelerinden olan Merin kahvesi yumuşak içimlidir ve ağızda damla sakızlı bir tat bırakmaktadır. Mırra kahvesi bir diğer adıyla acı kahve sert içimlidir. Bu yüzden genellikle normal kahve fincanlardan farklı imbik denilen fincanlarda içilmektedir.

Kültürel ve tarihsel açıdan zengin bir şehir olan Mardin yemekleri ve kahveleri ile de  gönlünüze taht kuracak, damağınızda unutamayacağınız tatlar bırakacak ve tarihin içine yolculuk yapacaksınız.

Mardin’in en lezzetli 10 yöresel yemekleri ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=QH8PhHhESY4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu