Gezi Rehberi

Mardin Gezilecek Yerler

instagram takipçi hilesi

Mardin, Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Gerek tarihi yerleri, gerek doğal güzellikleri ile nefes kesen manzaralara sahiptir. Birçok insan Mardin’deki güzellikleri henüz keşfedememiştir. Belki de bu güzel yerin az kişi tarafından biliniyor olması, dokusunu bu kadar güzel muhafaza etmesini sağlamıştır. Mardin gezilecek yerler rehberi yazımızda hem tarihi hem de doğal güzellikleri ele aldık.

Mardin Gezilecek Yerler

1. Midyat Mağaraları

İnsan, zaman zaman kendi ve doğayla başbaşa kalmak ister. Özellikle doğanın sesleri karşısında gözlerini yummak, güzel manzarayı seyretmek insana adeta psikoterapi gibi gelir. Mardin’in en güzel yerlerinden bir tanesi olan Midyat Mağarası, her biri birbirinden güzel unsurları bünyesinde barındırır. Mağaraları gezdikçe sabır ve sanat anlayışının bir araya gelmesine hayran kalacaksınız.

Otantik manzaralardan oluşan mağara, geçmişinde 3 farklı mezhebi bir arada barındırmış. Farklı mezheplerden oluşan 3 kişi, kardeşçe yaşamayı bilmişler. Mağaranın içinde dinlenebileceğiniz ve sıcak bir çay yudumlayabileceğiniz mekanlar da bulunuyor.

2.Eski Mardin Çarşısı

Kocaman bir çarşı içinde küçük küçük bir çok dükkanın olduğu yerdir Eski Mardin Çarşısı. Sokağın her köşesinde gezerken kibar ve yardımsever esnafa tanık olacaksınız. Buraya gelerek hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Eğer kaçak çay ve Süryani Şarabı almak isterseniz de doğru adrestesiniz demektir. Ayrıca, hoşunuza giden bir yerde içeceğiniz kahvenin tadını hiçbir zaman unutamayacağınıza eminim.

3. Beyazsu

Beyazsu; hem serin hem de berrak olması sayesinde Mardin’e ve ilçelerine içme suyu kaynağıdır. Midyat’a yaklaşık 20 km mesafede bulunan Beyazsu, özellikle yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilir. Buraya gelen kişiler; yeme, içme ve dinlenme ihtiyaçlarını gidererek keyifli bir gün yaşar. Özellikle burada balıkçı lokantaları çok rağbet gören yerler arasındadır. Beyazsu esnafı taze balık tutarak gelen konuklarına servis yaparlar.

4. Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’in 3 km doğusunda yer alan manastır, bir dağın yamacında yer alıyor. Mimari açıdan bakıldığında nefes kesici olan manastır, milattan önce güneş tapınağı olarak inşa edilmiştir. Taş nakışların sabırla işlenişine hayran kalacağınız Deyrulzafaran Manastırı özellikle Mardin’e ilk kez gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Tur rehberi eşliğinde sakin ve huzurlu bir şekilde etrafı gezerek unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

5. Mardin Gezilecek Yerler: Mor Behnam Kırklar Kilisesi

Altıncı yüzyılın ortasında yapılan Mor Behnam Kırklar Kilisesi, ilk olarak mimarisi ile kendine hayran bırakıyor. Her adımınızda tarihin eşsiz kokusunu içinize çekeceğiniz kilise, geniş bahçesiyle de beğeniliyor. 1500 yılı aşkın süredir dimdik ayakta duran kilise, hala aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Midyat Gezilecek Yerler Fotoğrafları

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu