Mango Nedir? Mangonun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Mango lezzetli bir geçmişe sahip olması ile meyvelerin efendisi olarak biliniyor. Dünyanın en popüler ve egzotik meyvelerinden biri olan mango, şaşırtıcı, yumuşak ve görkemli olmanın yanı sıra sağlık açısından da bir çok yararı bulunmaktadır. Olgun mango meyvesi boyut ve renk olarak değişir. Mangolar kırmızı, yeşil, turuncu ya da sarı olabilir.

mango 10

Mango yaprakları 15-35 cm uzunluğunda olmakla birlikte yapraklarının dökmeyen bir yapıya sahiptir. Mango yaprakları pembe ve turuncudur fakat koyu kırmızıya geçerek olgunlaştıkça da koyu yeşile dönmektedirler. Mango olgunlaştığı sürece lezzet alan bir meyvedir. Tropikal meyve olan mangonun yararlarını sizler için araştırıp listeledik. İşte merak edilen mangonun yararları…

Kanseri Önler

mango 12

Yapılan araştırmalar, mango meyvesinde antioksidan bileşiklerin prostat, lösemi, meme, kolon kanserine karşı sağladığı koruma ile de bilinmektedir. Bu bileşikler, metilgallatın, gallik asit, fisetin, astragalin, isoquercitrin ve kuersetin’in yanı sıra bol enzimleri içermektedir.

Kolesterolü Düşürür

mango 8

Yüksek C vitamini ve pektin seviyeleri, düşük yoğunluklu lipoprotein serum kolesterol seviyelerini düşürmeye oldukça yardımcı olur.

Cilt Temizler

mango 4

Doktorlar, arınmış ve temiz bir cilt için mango tüketilmesini önermektedir. Mango tıkanmış gözenekleri temizleyerek sivilceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Göz Sağlığını İyileştirir

mango 6

Her gün tüketilecek bir dilim mango, A vitaminin gerekli günlük değerinin %25’ini sağlamaktadır, bu da göz kurumasını ve gece körlüğünü önlemektedir.

Tüm Bedeni Alkalize Eder

mango 7

Meyvede ve malik asitte yer alan sitrik asitler, tartarik asit, bedenin alkali rezervinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Cinsel Yaşamı Canlandırır

mango 1

Mangolar E vitamini için harika bir kaynaktır. E vitamini ve cinsel yol arasında harika bir bağlantı bulunmaktadır. Her gün tüketilecek bir dilim mango özellikle erkeklerde görülen iktidarsızlık sorunlarını önleyerek cinsel yaşamın hareketlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda seks hormonlarını düzenlemekte olan mango, cinsel tansiyonu artırmaya yardımcı olan E vitamini sayesinde erkeklerin sperm sayılarını da arttırır. Hamile kalmak isteyen kadınlara mango tüketmeleri önerilmektedir.

Sindirime Yardımcı Olur

mango 2

Mangoda yer alan varsıl lif içeriği sindirimi de düzenlemeye yardımcı olmakla birlikte bağışıklığı da güçlendirir. Mangolarda yer alan  vitamini ve C vitaminin fazla olması bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Kansızlığı Giderir

mango 3

Mangonun içinde bulunan varsıl demir içeriği anemi rahatsızlığının tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketilecek olan mango kırmızı kan hücrelerinin de artmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Faydalı

mango 9

Mangolar hamile kadınlarda düşük olan demir gereksinimlerini karşılamış olduklarından oldukça faydalıdır. Doktorlar genel itibari ile hamilelik esnasında tabletleri reçete ederler, fakat takviye yerine, sulu mangolarla sağlıklı demir açısından varsıl bir diyetin de tadı çıkarılabilir.

Yaşlanmayı Geciktirir

mango 11

Mango, bedende kalojen proteinleri üretmeye yardımcı olan yüksek miktarda C ve A vitamini içermektedir. Kollajen, bedenin bağ dokularının ve kan damarlarının korunmasına yardımcı olarak doğal yaşlanma sürecini de yavaşlatmaktadır. Bu nedenle, mango yaşlanmaya karşı olan bir gıda olarak da adlandırılabilir.

Mango nasıl kesilir?

https://www.youtube.com/watch?v=J6UxIzhg1JA

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu