Malta’nın Orta Akdeniz’in İncisi Olarak Bilinmesinin 7 Nedeni

instagram takipçi hilesi

Avrupa’nın güneyinde yer alan Malta, iki küçük ve üç büyük adadan meydana gelmektedir. Bu adaların içinde en büyük olanı ise Malta Adası’dır. 200 yıla yakın süre ile İngiltere sömürgesi altında kaldığı için kültürlerinde İngiltere’den esintiler olsa da kendilerine ait birçok kültürel birikimleri yer almakta.

malta 8

Adını sıkça duysak da hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığımız Malta hakkında birçok ilginç bilgi mevcut…

1) Malta’nın Başkenti Valletta, 2018 Avrupa Kültür Başkenti Seçildi

malta 2

Adını şövalyelerinden Jean de Valletta’dan almış olan şehrin tarihi bölgeleri 1980 yılından UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. 2018 yılında ise Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmiştir. Avrupa Kültür Başkenti olan şehirde yıl boyunca sergi, gösteri, etkinlik ve pek çok festival gerçekleştiriliyor. Bu vesile ile şehirde tam anlamıyla bir karnaval havası yaşanıyor denilebilir.

2) Yıl Boyunca Malta’da Pek Çok Sosyal Ve Kültürel Etkinlik Gerçekleşiyor

malta 1

Kültür Başkenti olan şehirde, dört ayrı tema kapsamında pek çok etkinlik düzenlenmekte.  “Adalar, Şehirler, Yollar ve Nesiller” temaları ile gerçekleştirilen etkinliklerde açık hava akrobatlarından tutun da performans sanatçılarına kadar canlı bir şehir deneyimi ortaya koymakta.

3) Malta, Dünyanın En Eski Yerleşim Yerlerinden Biri

malta 3

Tarihi anlamda da birçok varsıllığı elinde bulunduran Malta, dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. Malta’da yaşamış ilk insan belirtileri I. Neolitik Döneme uzanırken, araştırmacılar Malta’nın Gazo adasında yer alan Ggantija’daki tapınakların yeryüzünün tek başına ayakta durabilen en eski abideleri olduğunu düşünüyor. Bununla beraber 1980 yılında Megalit Tapınakları UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.

4) Gastronomi Meraklıları İçin Adeta Bir Cennet

malta 7

Dünyanın en kaliteli balları arasında gösterilen balları üreten Malta, pek çok kültürden etkilendiği için oldukça varsıl bir mutfak kültürüne sahiptir. İtalyan, İspanyol, Arap ve İngiliz mutfaklarından etkilenilse de bu yemekler arasında tavşan eti ile yapılan yemekler de bir adım öne çıkıyor. Ada ülkesi olmasından dolayı deniz mahsullerinden yapılan yemekler de oldukça leziz En çok tercih edilen balık ise Lampuka.

5) Adrenalin Tutkunlarını Heyecandan Heyecana Sürükleyecek Etkinliklerle Dolu

malta 4

Kimileri tarihi gezilerden zevk alırken kimileri de adrenalin peşinde koşabiliyor. Malta, masmavi ve tertemiz sularında uçurum dalışı ve normal dalışın yanı sıra, dünyada “scuba diving” yapılabilecek en güzel üç yerden birisidir.

6) Gidenleri Bambaşka Bir Evrende Hissettirecek Doğal Güzelliklere Sahip

malta 5

Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve rahatlamak istiyorsanız, Malta listenizin başlarında yer almalı. Mellieha Körfezi, St. Peter’s Pool, Ghadira Bay, Blue Lagoon, Dwejra Körfezi ve Blue Grotto (Mavi Mağara) bu doğal güzelliklerden bazıları.

7) Game of Thrones Ve Daha Pek Çok Yapıma Ev Sahipliği Yapıyor

malta 6

Tüm dünyanın hayranı olduğu yapımların pek çoğu Malta’da çekilmektedir. Bu da Malta adına bambaşka bir turizm alanı yaratmaktadır. Neredeyse tüm dünya ülkelerinde izlenme rekorları kıran Game of Thrones en fazla ilgi çekeni gibi gözükse de Dünya Savaşı Z, Kaptan Phillips, Büyük İskender ve Gladyatör gibi birçok önemli yapım Malta’da çekilmiştir.

DÜNYAYI GEZİYORUM – MALTA/2 (HD)

 

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu