Hastalıklar

Malign Mezenkimal Tümör Nedir?

Neslican Tay'ın Ölmesine Sebep Olan Tümör

instagram takipçi hilesi

Daha önce 3 kez kansere yakalanan ve kanser sebebiyle sol bacağını kaybeden Neslican Tay, 4. kez kansere yakalanarak 20 Eylül tarihinde hayatını kaybetti. Neslican’ın ölmesine sebep olan hastalığın adı “Malign Mezenkimal Tümör” olarak belirtildi. 

Malign Mezenkimal 2

Malign Mezenkimal Tümör Nedir?  

Mezenkimal tümörler, erişkinlerdeki primer mediastinal tümörlerin %10 undan daha azını oluşturur. Bu oran çocuklarda daha fazladır. Malign tümör olarak görülme oranı erişkinlerde yüzde 55, çocuklarda yüzde 85′ tir. 

Mezenkimal tümörler, genellikle köken aldıkları başka bölgelerdeki mezenkimal tümörleri taklit etme eğilimi gösterirler. Ancak boyutları, hastanın yaşı ve tümörün yerleştiği yere göre semptomlarda farklılık oluşturur.

Malign Mezenkimal 1

Klinik açıdan bakıldığında daha agresif olan tümör çeşidi, hızlı büyüme eğilimi gösterir. Ancak buna karşın bu tümör çeşidinin erken farkedildiğinde çıkartılabilme olasılığı yüksektir. Ayrıca; bu hastalığa yakalanan kişilerde uzun süre sağlıklı kalınabilme değerleri de yakalanabilir. Ancak bütün bunlara rağmen; tümörün doku ve organ yayılımı hastalığın tedavisini zorlaştıran etkenler arasındadır.

Malign Mezenkimal Tümör Belirtileri

 • Yüzeye yakın gelişen tümörlerde; aniden ortaya çıkan şişlik, ağrı. Genellikle bu ağrı ve şişlik hastaların spor yapmasına bağlı bir yaralanma sonucu meydana gelen etken olarak düşünülür. 
 • Etkilenen organlarda (kol, bacak gibi) hareket kısıtlılığı. 
 • Göz kapağı şişmesi, gözlerde görme bozukluğu. 
 • Burun kısmında görüldüğü takdirde; burun şişmesi, nezle semptomları, burun tıkanıklığı. 
 • Kafatası çukuru tutulduğunda; beyin sinirlerinde çalışmama, yüzde felç, çift görme problemi. 
 • İdrar ve cinsel organda görüldüğünde ise; idrar boşaltmada zorluk, kanlı idrar, vajinal ağrıda ağrı ve acı hissi. 

Malign Mezenkimal Tümör Tedavisi 

Tedaviye başlanmadan önce kesin tanı konulması gerekir. Kesin tanı konulan hastalarda bir tedavi planı oluşturulur. Oluşturulan tedavi planı tamamen kişiseldir. Hastanın durumu ve oluşabilecek riskler göz önüne alınarak tedaviye başlanır. Ayrıca hastanın yaşı da Malign Mezenkimal tümör tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü kemoterapi gibi bir tedavi yöntemini; gençler yaşlılara göre daha iyi kaldırarak, tedaviye daha erken cevap verirler. Ancak 3 yaşın altındaki çocuklarda ışın tedavisine çok nadir başvurulur. tumor 800x600 1

 • Tedavi türlerinin tümünde tümörün büyümesi engellenmeye çalışılır. 
 • Sitostatik denilen ilaç tedavisine başvurulur. Bu ilaçlar kanserli hücrelerle savaşmakta etkili olması ile bilinir. 
 • Tümörün tamamen çıkartılması için ilk olarak tümörün küçültülmesi gerekir. Tümör küçüldükten sonra hasta ameliyat edilebilir. 
 • Ameliyat yapılırken ilgili birimlerdeki tüm cerrahların fikirleri alınır. Çünkü; operasyon ve ışın tedavisinin sıralamasının nasıl yapılacağı oldukça önemlidir. 
 • Çok nadir olan bu ameliyat türü; mümkün olduğunda fazla deneyim sahibi tedavi merkezlerinde yapılmalıdır. 

Malign Tümör ile ilgili videolar

Kaynak
Malign Mezenkimal Tümör

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu