Kişisel Bakım

Makyaj Yapmak Zararlı Mıdır? Makyajdan Sonra Ne Yapmalısınız?

Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Makyaj Yapma Alışkanlığınız Değişecek..!

instagram takipçi hilesi

Makyaj yapmak için maskara, ruj, allık, fondöten ve eyeliner, dünyadaki birçok kadın için gerekli olan güzellik ürünleridir. Ancak, bazen makyaj cildinizin sağlığına zararlı olabilir. Sağlıksız makyaj alışkanlıkları sivilce, yaşlanma ve yağlılık veya kuruluğa neden olabilir. İşte günlük makyaj kullanımının olumsuz etkileri hakkında bilgiler ve öneriler…

makyajın zararları 1

Makyajın Zararlı Etkileri

Tıkanmış Gözenekler

Geceleri yüzünü yıkamamak kolaydır. Ancak bazı işaretler bu tembel alışkanlığın pozitiflerinden daha ağır basar. Makyajlı bir şekilde yatmak gözeneklerinizi tıkayabilir ve yüzünüzde sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca gözlerinizi tahriş edebilir ve gözlerinize yakın ciltte çarpmalara neden olabilir.

Erken Yaşlanma

Gece boyunca cildinize makyaj bırakmak kırışıklıkları vurgulayabilir. Güneş hasarı da yaşlanmaya neden olabilir. Yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkları, cildinizi gerektiği gibi korumamanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

makyajın zararları 2

Kuru veya Yağlı Cilt

Bazı makyaj ürünleri cildinizi genellikle olduğundan daha kuru veya daha yağlı hale getirebilir. Ek olarak, doğal olarak kuru cilde sahip kişiler makyajlarını ciltlerinin üzerine koymaya çalıştıklarında, makyaj ciltlerini daha da kuru hale getirebilir. Eğer cildinizin kurumuş olup olmadığını lapa lapa veya pullu cilt gibi belirtilerle anlayabilirsiniz. Parlak bir yüz yağlı cilt bir işaretidir.

Pek çok kadın gibi her gün makyaj yaparsanız, cildinizi nasıl koruyabilirsiniz? Cildinizi olabildiğince sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için bazı makyaj alışkanlıklarını derledik. Bu alışkanlıkları uygularsanız, cildiniz size teşekkür edecektir.

Daha Sağlıklı Makyaj Yapmak İçin Alışkanlıklar

Her Gece Yüzünüzü Yıkayın

Gece uyumadan önce makyajınızı çıkarmak için kendinizi motive etmek zor olabilir. Bununla birlikte, cildinize zarar vermemek için, bu alışkanlığı geliştirmek çok önemlidir. İşlem ilk önce bir makyaj temizleyici kullanarak ve ikinci olarak yüzünüzü yüz temizleyiciyle yıkamayı içerir.

Fırçalarınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Bunu düzenli olarak yapmak zor olabilir. Ancak makyaj fırçalarınızı ayda bir kez temizlemeniz gerekir. Fırçalarınızın derinlemesine temizlenmesi, cildinizden gelen fırçalardaki ve ter ve ölü cilt hücrelerindeki zararlı bakterilerden ve makyaj ürünlerinden gelen bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur.

makyajın zararları 3

Cildiniz İçin Uygun Makyaj Ürünlerini Bulun

Herkesin cildi farklıdır ve bu nedenle cildinizin farklı ürünlere nasıl tepki gösterdiğine dikkat etmeniz gerekir. Bazı ürünler cildinizi kurutabilir, bazıları da yağlı yapabilir. Deneme ve yanılma yoluyla cildiniz için en iyi makyajı bulabilirsiniz. Birçok dermatolog mineral bazlı makyaj ürünleri önermektedir, çünkü bunlar cildinize daha az zararlıdır.

Günlük Nemlendirici ve Güneş Koruyucu Kullanın.

İnsanlar genellikle günlük makyaj rutininin bir parçası olarak nemlendirici veya güneş kremi kullanmazlar. Ancak nemlendiricinin kuru makyajının neden olabileceği hafifletmeye ve güneş kremi yaşlanma karşıtı çabalara yardımcı olabilir. Kuru ciltle savaşmak için lapa lapa veya pul pul cilde makyaj yapmaktan kaçının. Makyaj yaptırmanız gerekiyorsa, makyajınızın altında bir baz olarak nemlendirici kullanın. Ayrıca, zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmak için nemlendirici ve güneş koruyucusunu tek bir üründe birleştiren markalar da mevcuttur.

Makyaj Aletini Paylaşma

Arkadaşınızın rujunu ödünç almak istediğinizde iki kez düşünmeniz daha iyi olur. Güzellik ürünlerini paylaşmak, bakterileri yaymanın harika bir yoludur. Bu basit adımlar, hak ettiğiniz sağlıklı ve ışıldayan cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Makyaj cildiniz için tamamen kötü değildir. Ancak sağlıksız makyaj alışkanlıkları uygularsanız bazı sorunlara neden olabilir. Bu rutinleri alışkanlık edinmek, cildiniz için güvenli bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar basit ipuçları olsa da, istenmeyen sivilce, yaşlanma ve kuru veya yağlı ciltlerden korunmanıza yardımcı olurlar.

Makyaj yapmak ile ilgili bilgi ve yapmanız gereken önerileri sizlere aktardık. Sizde bu tavsiyeleri uygulayarak makyajın cildinize verdiği zararı en aza indirgeyebilirsiniz.

makyajın zararları 4

Makyaj Yapmanın Zararları ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu