Makyaj Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

instagram takipçi hilesi

makyaj malzemesi alırken nelere dikkat etmeliyiz 1

Makyaj bütün kadınların küçük yaşlardan beri en meraklı olduğu konulardan biridir. Rengarenk farlar , rujlar ve uzun kirpikler her kadının ilgisini çekmektedir. Çoğunlukla her gün yaptığımız makyajı söz konusu özel günler olunca biraz abartırız. Fakat kullandığımız makyaj malzemelerinin içeriğine dikkat ediyor muyuz?

Makyaj yaparken en dikkat etmemiz gereken konu kullandığımız malzemelerin içeriğidir. Ürünler, sağlığımızı tehdit etmemeli ve kullanırken şüphe duymamamız gerekmektedir. Sağlığımız söz konusu olduğu için bu konuda hassas davranmalısınız.

makyaj malzemesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Peki makyaj malzemesi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Alacağımız ürünlerde olması gereken özellikler nelerdir?

Son yıllarda yapılan araştırmalar, cildimizde meydana gelen deformasyonların sebebinin kullandığımız sağlıksız makyaj malzemeleri olduğu tespit edilmiştir. Her ürünün kendine özel içeriği vardır ve her cildin bu ürüne nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Bu nedenle makyaj malzemesi seçerken son derece hassas olmalısınız.

Ürünü alırken hem ürüne bağlı özellikleri hem de kullanıcı olarak size bağlı olan özellikleri bilmelisiniz.

Ürüne Bağlı Özellikler

makyaj ürünlerinin özelliklerine dikkat etmeliyiz 1

Elden veya faturasız ürün satan yerlerden alışveriş yapmayın. Çünkü bu tarz ürünler genelde son kullanma tarihi geçmiş ürünler oluyor ve sizde toksik ve alerjik reaksiyonlar göstermesine sebep oluyor.

İlgili İçerikler

Makyaj malzemesi alırken önceliğiniz organik sertifikalar olmalı. Bu tarz ürünler pahalı rün gruplarına dahil olabilir. Bu nedenle bütçeniz organik ürünleri almaya elverişli değilse o zaman daha az kimyasal bileşeni olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Makyaj ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için paraben kullanılır. Bu nedenle herhangi bir ürün alırken parabensiz olmasına özen göstermelisiniz. Eğer hamileyseniz ürünlerin içeriğini muhakkak okumalısınız. Sodyum lauryl sülfat hamilelik döneminde bebeğinizin göz gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hamilelik döneminde bu maddeyi içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

hamilelikte makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler 1

Madeni yağ içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu tarz ürünler petrol içerirler ve cildinizin nefes almasına engel olup yağ bezelerinin oluşmasına neden olurlar.

Ürünlerin dış görüntüsünden bozup olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, rimellerde pütürleşme varsa ve rujların yağ tabakası ayrılmışsa bu ürünleri satın almamalısınız. Aynı zamanda ürünleri kullanırken son kullanma tarihi geçtiğinde kullanımı bırakın.

Göz kalemi ve dudak kalemi alırken de daha önce denenmiş olup olmadığını kontrol edin.

Kişiye Bağlı Özellikler

makyaj malzemeleri kişiye özel alınmalı 1

Bir ürünü almadan önce kendi cildinizi ve cilt tipinizi tanımalısınız. Alışveriş yaparken kendi cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Örneğin kuru bir cilt yapınız varsa yağlı fondötenleri ya da yağlı bir cildiniz varsa su bazlı fondötenleri satın almalısınız. Bu arada fondöten alırken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da cilt renginize uygun olmalıdır.

Yine yağlı bir cildiniz varsa allık tercihiniz cildinizi daha mat gösterecek allıklardan yana olmalıdır. Sütlü kahve şeftali tonlarındaki allıklar yağlı ciltler için uygun olacaktır.

Eğer alerjik bir cilt yapınız varsa ürünleri kullanmadan önce mutlaka test etmelisiniz. Bu tets için gereken süre 72 saattir. Ürünü dirseğinizin iç kısmına sürerek 2 gün boyunca bekletin. Bu süre sonunda eğer reaksiyon almadıysanız ürünü kullanabilirsiniz.

Gözlerimiz alerji riski en yüksek olan bölgemizdir. Bu nedenle göz kalemi, göz farı ve rimeli denemeden kullanmaya başlamayın.

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu