Sağlıklı Yaşam

Makula Deliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

instagram takipçi hilesi

Makula Deliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi..! Gözler kameralara benzetilir. Gözün önü, görüntüleri gözün arka kısmına odaklayan bir mercekten oluşur. Retina adı verilen bu kısım, kameradaki film gibi ışığa tepki veren özel sinir hücreleri ile kaplıdır.

Bu sinir hücreleri, gözün gördüğü görüntüleri odakladığı retinanın ortasında birbirine çok yakındır. Retinanın bu küçük kısmına makula denir. Bazen makulanın sinir hücreleri birbirinden ayrılır. Gözün arka yüzeyinden çekilerek bir delik oluşturur. Buna makula deliği adı verilir.

makula deliği

Makula Deliği Belirtileri Nelerdir?

Makula deliği belirtileri gene itibari ile şu şekildedir;

  • Nesne ne kadar yakın ya da uzak olursa olsun, bir kişi doğrudan bir nesneye bakarken ince ayrıntıları görmede zorluk çekme
  • Gözlerde sis, buğu ve bulanıklık hissi
  • Görme sırasında siyah bir nokta görmek

Belirtiler bir makula deliğinden kaynaklandığında sadece makula deliğinin olduğu gözde meydana gelir. Yani her iki gözde etkilenmez. Her iki gözde de meydana gelmesi çok nadir bir durumdur.

Yukarıdaki anlattığımız belirtilerden bir ya da bir kaç tanesini yaşıyorsanız kısa süre içerisinde doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuz bir cihaz yardımız ile gözünüzü kontrol edecek ve delik olup olmadığına bakacaktır.

makula deliği

Makula Deliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nadiren de olsa, delik küçükse, ciddi görme problemlerine yol açmıyor ise ve göz diğer başka bir problem yaşamıyorsa, herhangi bir tedavi yönteminin uygulanmasına gerek kalmayabilir. Doktorunuz, makula deliğinin daha fazla büyümediğinden ya da başka problemlere yol açmadığından emin olmak için belli periyotlardan kontrole gelmenizi isteyebilir.

Bu randevulara uymak oldukça önemlidir. Çünkü makula deliği belli bir süre içerisinde kötüleşmeyebilir. Fakat bu durumun kendi kendine iyileşmediği de bilinen bir gerçektir. Görme yetiniz azalırsa ve makula deliğinin başka problemlere de yol açıyorsa, doktorunuz göze enjekte edilen bir ilaç ya da gaz balonunun kullanılmasını tavsiye edebilir.

Bu tedavi yöntemi, makula deliğine neden olan problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Belirli durumlarda deliğin kapanmasına izin verir. Enjeksiyon yapılmadan önce göze anestezi işlemi yapıldığı için enjeksiyon ağrılı değildir.  Probleminizi daha ciddi ise doktorunuz ameliyat seçeneğini tercih edebilir.

makula deliği

Makula Deliği ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu