Gezi Rehberi

Makedonya Gezilecek Yerler Nerelerdir?

instagram takipçi hilesi

Makedonya, küçük olmasına rağmen tarihi atmosferi ve havası ile her gideni içine çekmeyi başarır. Balkan Yarımadası’nda yer alan Makedonya, makul fiyatları ile kesinlikle gidip görmeniz gereken harika bir yerdir. İşte mis gibi doğası ve kültürel atmosferi ile Makedonya gezilecek yerler rehberi:

1. Üsküp

Makedonya gezilecek yerler rehberi

Üsküp, Makedonya’nın başkentidir. Bu nedenle gezimize başkentten başlamamız doğru olacaktır. Vardar Nehri’nin kenarında kurulan Üsküp, heykelleri ile kültürel seviyesini ortaya koyuyor.

Osmanlı’dan birçok eserin bulunduğu Üsküp’te camiler, hanlar, hamamlar yer alıyor. Tabi bir de ünlü Üsküp Kale’si var ki görmeden olmaz. Buraya gelmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bir gününüzü gözden çıkarmanız gerekiyor. Çünkü Üsküp’te her adımınızı doya doya yaşamak isteyeceğinizden eminiz.

2. Ohrid Gölü

Ohrid Gölü

Huzur, yeşil, sessizlik ve dinginlik Ohrid Gölü’nde bir araya gelmiş. Gölün etrafı dağlarla çevrili. Bu nedenle gölün yeşil tonlarında görünmesi tam bir göz ziyafetini meydana getiriyor. Ohrid Gölü’nün bir özelliği de Avrupa’nın en eski gölü olmasıdır.

Bu göl 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak eklenmiştir. Eğer huzurlu dakikalar geçirirken eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak isterseniz mutlaka göle gelmeli, gölün etrafındaki evleri gezmelisiniz.

Ayrıca Ohrid Gölü’nün kıyısına kurulan Struga‘yı da görmenizi tavsiye ederiz. Struga oldukça turistik ve renkli bir yerdir. Buranın her tarafı sakinliği ve huzuru çağrıştırıyor. Özellikle sessiz ve temiz kasaba hayatı görmek isterseniz doğru adrestesiniz.

3. Bitola (Manastır)

Bitola

Türk dizilerinde sık sık rastladığınız Makedonya sokakları aslında Bitola’dır. Bitola, Makedonya’nın ikinci büyük şehridir. Sakin ve renkli sokakları ile kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Buranın bir diğer özelliği de Atatürk’ün bir dönem burada eğitim görmüş olmasıdır.

4. Galiçnik

Galiçnik

Galiçnik’i görmeden yeşillik gördüm dememelisiniz. Çünkü buraya adımınızı atar atmaz eşsiz doğa sizi kucaklıyor. Şirin evlerin eşsiz mimari ile buluştuğu Galiçnik, yerlisi ile de kendine hayran bırakıyor. Çünkü Galiçnik halkı yerli kıyafetleri ve adetleri ile sizi geçmişe götürüyor.

Eğer biraz şansınız varsa Galiçnik düğününe katılmanızı ve yöresel düğünü seyretmenizi tavsiye ederiz.

5. Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Makedonya gezilecek yerler rehberi kaldığı yerden devam ediyor. Sıradaki adresimiz doğa kaçamağı yapmak isteyenler için mükemmel bir alternatif oluşturuyor. Matka Kanyonu’na Üsküp’e gittiğinizde uğramanızı tavsiye ederiz. Çünkü Üsküp ile Matka Kanyonu arasındaki mesafe sadece yarım saatlik yola tekabül ediyor.

Matka Kanyonu devasa bir alan üzerindedir. Yemyeşil suyun ve manzaranın yanı sıra dinlenmek isterseniz bir de restaurant seçeneği yer alıyor. Buraya gelirken yanınızda fotoğraf makinenizi getirmeyi unutmayın. Bununla birlikte tekne turu yapmanızı tavsiye ederiz.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu