Mahidevran Sultan

Mahidevran Sultan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mahidevran sultan 1
Tam adı:  Mahidevran Sultan
Doğum tarihi: 1498 yılı
Doğum yeri: Kafkasya
Ölüm Tarihi: 3 Şubat 1581
Ölüm Yeri: Bursa
Boyu:
Ailesi: Belkıs ve Akile Hatun (Kız Kardeşleri), Mustafa (Erkek Kardeşi)
Eşi: I. Süleyman
Çocuk (ları): Şehzade Mustafa, Raziye Sultan, Şehzade Ahmed
Mesleği:
Aktif Yılları: 1498 yılı ile 3 Şubat 1581 tarihi arasında

Başlıklar

Hakkında

Mahidevran Sultan Kimdir? Mahidevran Sultan, 1498 yılında dünyaya gelmiştir. İlk zamanlardaki adının Bosfor olduğu ve çeşitli kaynaklara göre de adının Gülbahar olduğu bilinmektedir. Mahidevran Sultan aslen çerkez kökenli biridir. Aynı zamanda Şehzade Mustafa, Raziye Sultan ve Şehzade Ahmed‘in validesidir. Mahidevran Sultan’ın Belkıs ve Akile Hatun isminde iki kız kardeşi ve Mustafa isminde paşa olan bir erkek kardeşi vardır.

1514 yılında Kanuni Sultan Süleyman henüz Şehzadeler Şehri olarak bilinen Manisa‘da Saruhan Sancak Beyi iken Mahidevran Sultan ile nikahlanarak dünya evine girdi. 1515 yılında Kanuni Sultan Süleyman‘ın en büyük oğlu olan Mustafa dünyaya geldi.

1520 yılının Eylül ayında Şehzade Süleyman’ın babası olan Osmanlı padişahı 1. Selim‘in hayata veda etmesi ile beraber İstanbul’a geldi. Mahidevran, sultan’ın kendine aşık olduğu zannetti ve Hürrem‘in saraya gelmesinde sonra tüm huzuru adeta yok oldu.

Mahidevran’ın artık İstanbul’da Hürrem Sultan adında çok dişli bir rakibi var idi. İki kadın arasındaki çekişme Hürrem’in Mahidevran tarafından dövülmesi ile daha da kötü bir hal aldı.

Şehzade Mustafa artık ergenlik dönemlerine girmişti. Osmanlı geleneklerine uygun olacak şekilde Manisa Saruhan Sancak Beyi olarak görevlendirildi. Yine gelenekleri ile annesi Mahidevran Sultan da Şehzade Mustafa ile beraber Manisa Saruhan Sancak Beyliği‘ne geldi.

Kanuni Sultan Süleyman Oğlu’nu Öldürttü

Şehzade Mustafa‘nın annesi Mahidevran oğlunun Karaman ve Amasya‘daki valilik görevlerinde de onu yalnız bırakmadı. Kanuni Sultan Süleyman 6 Ekim 1553 tarihinde Konya‘da bulunan oğlu Şehzade Mustafa‘yı kendisini tahttan indirme olanları yaptığı gerekçesi ile boğdurttu.

Şehzade Mustafa’nın cenazesi Bursa’ya gönderildi. Mahidevran Sultan ve Şehzade Mustafa’nın çocukları ve eşleri de cenaze ile birlikte Bursa’ya gönderildi. Mahidevran Bursa‘da kaldığı evin kirasını ödeyemedi ve bir çok kişiye borçlandı. Hürrem Sultan sarayı ele geçirince Mustafa Paşa‘yı Malatya’ya sürdü. Mahidevran Bursa’daki zor zamanlarının Mustafa Paşa‘nın Malatya‘dan gönderdiği yardımlar vasıtası ile geçirdi.

Mahidevran Haseki Sultan uzun yaşamasına rağmen ömrü hep sıkıntılar içinde geçti. En sonunda Hürrem’in oğlu 2. Selim tarafından maaşa bağlandı. 3 Şubat 1581 yılında 83 yaşında iken vefat etti ve oğlunun yanına defnedildi.

2003 yılında seyirci ile buluşan “Hürrem Sultan” isimli dizide Mahidevran Sultan rolü Hatice Aslan tarafından canlandırıldı. 2011 yılında Star Tv ekranlarında seyirci ile buluşan “Muhteşem Yüzyıl” isimli dizide ise Mahidevran Sultan’a Nur Fettahoğlu hayat vermiştir.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=iLKoKMBOupM

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu