Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Mac Pro Nedir? Özellikleri Nelerdir? Neden Çok Pahalı?

420.000 ₺'lik Bilgisayar Olur Mu Demeyin..!

instagram takipçi hilesi

Mac Pro nedir, Apple’ın piyasaya sürdüğü bir iş istasyonudur. Güçlü ve esnek bir makineye ihtiyaç duyan profesyoneller için tasarlanmıştır ve mümkün olduğunca video düzenleme uygulamaları, görüntü düzenleme yazılımı, 3D programlar ve benzerleri kadar çok sayıda işlemci çekirdeği kullanan uygulamalar için idealdir.

Mac Pro bir çeşit güncelleme alıyor. Şirket, önceki silindirik Mac Pro ile yıllarca süren durgunluktan sonra Aralık 2019’da yepyeni, yeniden tasarlanmış bir Mac Pro’yu piyasaya sürdü.

Apple, Mac Pro için standart bir yapılandırma seçeneği sunmaz. Bu gerçekten müşteri tarafından kişiselleştirilmek içindir. Mac Pro’yu ana bileşenlerle yapılandırırsanız, fiyatlandırmanın nerede bittiğine dair bir fikir vermek gerekirse, bu 472.000 ₺ ‘dir. Aşağıdaki ana teknik özellikleri okuyarak Mac Pro hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

mac pro 1

Mac Pro Özellikleri

İşlemci

Apple, 3.5 GHz 8 çekirdekli bir işlemciyle başlayan Intel Xeon W işlemcileri kullanıyor. Apple ayrıca 12, 16, 24 ve 28 çekirdekli işlemcileri de opsiyonel olarak sunuyor.

Bellek (Ram)

Mac Pro, DDR4 ECC belleği kullanıyor ve 12 DIMM yuvası mevcut. Ancak, Apple’ın sunduğu bellek yapılandırmaları her zaman tüm alanları doldurmaz. İşte Apple’ın sunduğu bellek çeşitleri;

  • 32 GB (4×8 GB DIMM)
  • 48 GB (6×8 GB DIMM)
  • 96 GB (16×6 GB DIMM)
  • 192 GB (6×32 GB DIMM)
  • 384 GB (6×64 GB DIMM)
  • 768 GB (6×28 GB DIMM veya 12×64 GB DIMM)
  • 1.5 TB (12×128 GB DIMM) (24 çekirdekli veya 28 çekirdekli işlemcili modeller için)

mac pro 2

Grafik İşlemcisi

Mac Pro’da iki ekran kartı için yer vardır. Apple, seçim yapabileceğiniz üç farklı AMD kartını opsiyonel olarak sunmaktadır.

  • 8 GB AMD Radeon 580 X Pro Modeli
  • 32 GB AMD Radeon Pro Vega II Model
  • 64 GB AMD Radeon Pro Vega II Duo Model

Mac Pro sipariş sayfasına göre, Apple yakında 16GB Radeon Pro W5700X ve 32GB Radeon Pro W5700X Duo sunacak.

Ekran (Display)

Yeni Mac Pro ile birlikte yeni bir ekran olan Pro Display XDR‘ı piyasaya sürdü. Biri 35.999 ₺ standart cam (parlak), diğeri de 42.999 ₺ nano-doku camlı (mat) olmak üzere iki model mevcuttur. Ancak Pro Display XDR, bir stand yani ayaklık içermez. Bu ek bir 7.199 ₺ demektir.

mac pro 3

Depolama

Mac Pro’da iki SSD modülü için yer mevcuttur. Tek bir 256 GB SSD alabilir veya bir çift SSD olarak kurulan 1 TB, 2 TB veya 4 TB depolama alabilirsiniz. Mac Pro’nun sipariş sayfasına göre 8 TB depolama seçeneği yakında hazır olacak.

Art Yakıcı (Afterburner)

Apple, Afterburner adlı Mac Pro ile özel bir bileşen sunuyor. Bu, video prodüksiyonu için tasarlanmış, Sahada Programlanabilir Kapı Dizisine (FPGA) sahip bir hızlandırıcı kartıdır. Apple’a göre, Afterburner 30 fps’de altı adede kadar 8K ProRes RAW video akışını 30 fps’de 23 adede kadar 4K ProRes RAW video akışını ve 30 fps’de 16 adede 4K ProRes 422 video akışını yönetebilir.

Afterburner’ı satın almak istiyorsanız, 16.000 ₺ gibi bir ücret ödemeniz gerekecek.

Dış Dortlar

Yeni Mac Pro’lar, yarım uzunluktaki x4 PCI Express yuvasına takılı bir G / Ç kartına sahiptir. Bu kart iki USB 3 portu ve iki Thunderbolt 3 portu sağlar. Mac Pro’da ayrıca iki adet 10 Gb ethernet jakı vardır. Bu bağlantı noktalarının tümüne Mac Pro’nun arkasından erişilebilir.

Mac Pro’nun üstünde iki adet Thunderbolt 3 portu var. Apple ayrıca bir kulaklık girişi olduğunu söylüyor, ancak Mac Pro’nun fotoğraflarına baktığımızda rendeden başka birşey görmüyoruz. Muhtemelen makinenin önünde bir yerlerde yer alıyor.

mac pro 4

Dahili Genişleme Yuvaları

Mac Pro içinde 8 adet PCI Express genişletme yuvası vardır. İki MPX modülü veya dört PCI Express kartı takabilirsiniz. Üç adet tam uzunlukta PCI Express gen 3 yuvası (bir adet x16 yuvası ve iki adet x8 yuva) ve yarı uzunluktaki bir x4 adet PCI Express gen 3 yuvası da vardır. Fakat bu iki adet USB 3 ve iki sağlayan bir Apple I / O kartı tarafından kullanılır.

Kablosuz Bağlantı

802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 5.0 yerleşik olarak gelir.

Hız

Apple, yeni Mac Pro’nun 8K video düzenleme, 3B uygulamalar, yazılım geliştirme ve diğer üretim odaklı görevleri yerine getirme yeteneğine sahip bir “performans arayışı içinde olduğunu” söylüyor.

Apple’ın Mac Pro web sitesi, en yüksek seviye 28 çekirdekli model için yalnızca kıyaslama noktaları gösteriyor. Yeni Mac Pro’nun Final Cut Pro X kullanarak önceki 12 çekirdekli Mac Pro’ya göre ProRes kodlamasında üç kat daha fazla performans sağladığını iddia ediyorlar. Apple ayrıca Adobe Photoshop 2020, Autodesk Maya‘da gerçekleştirilen görevde performansı üçe katlayacağınızı söylüyor.

mac pro 5

Mac Pro nedir ile ilgili videolar

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu