Tarih

Lut Kavmi Nedir, Neden Yok Olmuştur?

instagram takipçi hilesi

Lut Kavmi Nedir?

İslam’a göre Lût Kavmi, MÖ 1900’e kadar var olan bir topluluktur. Rodos, Vezüv Yanardağı olarak bilinen ani gece patlamasıyla ortadan kaybolmuştur. Piroklastik akışlar saatte 200 kilometre hızla hareket ederler. Böylece, bugün Lut’un uyuyan kabilesinin yaşadığı bölge, arkeolojik araştırmalarla belirlenen, Ürdün ve İsrail sınırları içinde, Ölü Deniz yakınında, kuzey Kızıldeniz’dir.

Lut Kavmi

Bahsedilen şehrin Eski Ahit’te adı geçen Sodom olduğu da kesindir. Lut Kavmi,  Gölü’nün deniz seviyesinin 794 metre altında olması, bölgenin çökmesi, Kuran’da anlatılan olaylara benzer bir durum ve Tevrat’ta Sodom şehrinin de böyle bir durumda olduğunu gösteriyor.

Lut Kavmi Neden Yok Olmuştur?

Lût kavmi, zaaflarında o kadar aşırı idiler ki, kendilerine nasihat edenleri, iffetli yaşamak istemezlerdi. Lût peygamber onlara doğru yolu gösterdiği için Lût’u sürgün etmekle tehdit ettiler. Bununla birlikte, yolları kesmek, küçük olmak ve konuşmak da Lotluların ölümünün ana nedenleriydi. Bununla birlikte yasak sayılan aile veya akrabalık bağları, zorla cinsel ilişki veya fuhuş, Kuran’a göre “sapkın” olarak adlandırılmış ve kabilenin doğal bir hali haline gelmiştir.

lut kavmi nedir neden yok olmustur3

Kuran’a göre aile ve akrabalar arasındaki ilişkiler yasaklanmış, zorla cinsel ilişki ve fuhuş kabilede doğal hale gelmiş ve sapkınlık olarak nitelendirilmiştir. Kabile içinde tecavüz ve fuhuş normal haline gelmişti ve peygamber Lut’un gönderdiği kabile adamları şehre gelen tüm erkeklere cinsel saldırıda bulundu, her biri diğerine ve kendi ailesine tecavüz etti.

Lut Kavmi İle İlgili Ayetler

  • Lut’u da (kavmine gönderdik.) Hani (Lut) kavmine: “Sizden önce âlemlerden hiç kimsenin yapmadığı bir fuhşiyatı mı yapıyorsunuz?” demişti. (7/A’râf 80)
  • “Şüphesiz ki sizler, kadınları bırakıp erkeklere şehvetle yaklaşıyorsunuz. Siz, aşırı giden taşkın bir toplumsunuz.” (7/A’râf 81)
  • Kavmi: “Onları yurdunuzdan çıkarın. (Çünkü) onlar temizlenen insanlardır.” demek dışında bir cevap vermemişti. (7/A’râf 82)
  • Hanımı hariç, onu ve ailesini kurtarmıştık. (Hanımı) geride (helak olanlarla) kalmıştı. (7/A’râf 83)
  •  Onların üzerine bir (azap) yağmuru yağdırmıştık. Suçlu günahkârların akıbetinin nasıl olduğuna bir bak! (7/A’râf 84)

lut kavmi nedir neden yok olmustur4

  •  Ellerinin (ikram edilen yemeğe) uzanmadığını görünce garipsedi ve içine bir korku düştü. Demişlerdi ki: “Korkma! (Çünkü) biz Lut’un kavmine (görevli olarak) gönderildik.” (11/Hûd 70)
  • İbrahim’in korkusu gidip, müjde hâli ağır basınca, Lut’un kavmi hakkında bizimle tartışmaya koyulmuştu. (11/Hûd 74)
  •  Elçilerimiz (melekler) Lut’a geldiğinde, onlar yüzünden kendini kötü hissetmiş, bir çıkar yol bulamamış ve: “Bu baş belası, sıkıntılı bir gündür.” demişti. (11/Hûd 77)
  • (Misafirlerin geldiğini duyunca) kavmi koşar adımlarla ona gelmişti. Bundan önce de kötülükleri (âdet hâline getirecek kadar çokça) yaparlardı. Dedi ki: “Ey kavmim! İşte bunlar benim kızlarım, onlarla (evlenerek ilişki kurmanız) sizin için daha temizdir. Artık Allah’tan korkup sakının ve misafirlerin içinde beni rezil etmeyin. İçinizde hiç mi olgun/aklı başında bir adam yok?” (11/Hûd 78)

Lut Kavmi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu