Cilt Sağlığı

Lipom (Yağ Bezesi) Nedir? Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Lipom, cildin hemen altında büyüyen yuvarlak ya da oval şekilli bir yağ bezesidir. Tıpta lipoma olarak da bilinir. Halk arasında ise içerisinde yağ dokusu olduğu için yağ bezesi olarak tabir edilir.  Dokunduğunuzda kolayca hareket eder ve genellikle ağrıya neden olmaz.

Lipomlar vücudun herhangi bir yerinde görünebilir. Ancak en çok sırt, gövde, kollar, omuzlar ve boyunda çıkar. Lipomlar iyi huylu yumuşak doku tümörleridir. Yavaş yavaş büyürler ve kanser hücreleri barındırmazlar. Çoğu lipomun tedaviye ihtiyacı yoktur. Bir lipom yani yağ bezesi sizi rahatsız ediyor ise, doktorunuzdan onu çıkarmasını isteyebilirsiniz.

lipom nedir

Lipom Belirtileri Nelerdir?

Lipomlar genellikle ağrılı değildir. Ancak bir sinire baskı yaparlarsa ya da bir eklemin yakınında çıkarlar ise rahatsız edebilirler. Lipomu olan pek çok kişi herhangi bir belirti fark etmez. Lipomlar genellikle şu şekilde kendilerini belli ederler;

  • Kalıp şekildedirler: Etraflarını saran dokulara yayılmazlar. Sadece bir noktada topanırlar.
  • Ağrısızdırlar: Bazı lipomlar bulundukları yere, boyutlarına ve kan damarlarının mevcut olup olmadığına bağlı olarak ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Fakat genel olarak ağrısızdırlar.
  • Yuvarlak ya da oval şekillidirler: Dokusundaki yağlı topaklar genellikle simetriktir.
  • Hareketlidirler: Deri yüzeyinin hemen altına yerleşirler. Dokunduğunuzda çok rahat bir şekilde hareket ederler.
  • Çok büyük değildirler: Çapları 5 cm’den çok daha ufaktır.

lipom

Lipomun Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar, lipomların büyümesine neyin sebep olduğundan tam olarak emin değildirler. Genetik olarak çıktığı bilinmektedir. Yani ailenizde yer alan bir kişide var ise sizde de çıkabilir.

Bazı koşullar vücutta birden fazla lipom oluşmasına sebep verebilir. Lipoma sebep olan koşullar şunlar olabilir;

  • Dercum hastalığı Bu nadir hastalık, çoğunlukla kollarda, bacaklarda ve gövdede ağrılı lipomların büyümesine neden olur.
  • Gardner sendromu: Ailesel adenomatöz polipozis adı verilen bir bozukluktur. Gardner sendromu lipomlara ve bir dizi sağlık problemlerine sebep olur.
  • Kalıtsal çoklu lipomatoz: Ailesel multipl lipomatoz olarak da isimlendirilir. Bu bozukluk kalıtsaldır. Yani aileden gelir.
  • Madelung hastalığı: Bu durum en çok aşırı alkol tüketen erkeklerde görülür. Çoklu simetrik lipomatoz olarak da adlandırılır.

Lipomlar (Yağ Bezesi) Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu lipomun tedaviye ihtiyacı yoktur. Bir lipom sizi çok rahatsız ediyor ise, doktorunuz onu cerrahi bir işlem ile çıkarabilir. Lipom çıkarma prosedürleri güvenli ve etkilidir. Genellikle aynı gün eve gidersiniz.

Yağ bezesi cerrahisine alternatif olarak, doktorunuz lipomu çıkarabilmek için liposuction da önerebilir. Doktorunuz, yağ dokusunu büyümeden çıkarmak için uzun, ince bir iğne kullanır. İşlem, dokunun büyüklüğüne göre ağrılı olabilir. Fakat bölge uyuşturulduğu için genellikle ağrı hissetmezsiniz.

lipom

Lipom ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu