Alışveriş Rehberi

Lipofilling (Yağ Enjeksiyonu) Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Vücudun çeşitli noktalarından alırım yağ dokularının vücudun eksik bölgelerine enjekte edilmesi işlemi olan hazır dolguların oranla çok daha fazla avantaj sağlayan ve alerjik reaksiyon göstermeyen bir yöntemdir.

Vücudun belli bölgelerinden alınan yağ dokusu ile vücudun eksik olan bölgelerine yağ transferi yapma yani vücutta orantısız olarak dağılmış yağ dokuların yeniden orantılı hale getirme işlemine lipofilling (yağ enjeksiyonu) yöntemi deniyor.

lipofilling yag enjeksiyonu nedir nasil yapilir4

Bazı insanların yapısal nedenlerle yüzlerinde belirgin bir zayıflık olabiliyor. Ne kadar kilo alırsa alsın yüzleri çökük kalıyor. Bu, hem kadınlarda hem de erkeklerde göz görülen bir durum. Birçok kişinin göz bölgelerinde doğuştan veya yapısal nedenlerle morluklar bulunuyor. Bacaklarda incelik, göğüslerde ise küçük olma sorunları ile karşılaşılabiliyor. Bu gibi durumlarda vücuttaki yağ dokuları ile tedavi uygulayıp soruna müdahale ediliyor. Dünyada son yıllarda oldukça fazla popülerlik kazanan lipofilling yöntemi, mikro ve nano-lipofilling olmak üzere iki şekilde uygulanıyor.

Gelişen teknoloji ile beraber bu iki yöntem de kendi içinde farklı teknolojilerle uygulanır oldu. Nano lipofilling yöntemi ile vücuttan elde edilen yağlar özel metotlarla çok ince parçacıklara ayrılarak vücudun hemen her yerinde, özellikle yüz başta olmak üzere, yaygın bir şekilde kullanılabiliyor. Yüz bölgesinde lipofilliı-iğ yöntemi gerçekten son yıllarda tüm dünyada çok popüler hale geldi.

lipofilling yag enjeksiyonu nedir nasil yapilir1

Özellikle mikro yağ grefti ve nano yağ grefti yöntemleri ile önceki dönemlerde elde edilemeyen daha yüksek başarılar, son yıllarda elde edilmeye başlandı. Vücudun özellikle yüz bölgesinin üç boyutlu projeksiyonu lipofilling yöntemi ile artırılıyor. Daha önceden birtakım protezler kullanarak gerçekleştirdiğimiz çene büyümesi, elmacık oluşturma, dudak kalınlaştırma gibi yöntemler, vücudun kendisinden alınan yağ dokuları ile artık çok daha başarılı bir şekilde uygulanıyor.

lipofilling yag enjeksiyonu nedir nasil yapilir3

Yağ greftlerinin uygulanmadığı dönemlerde estetik plastik cerrahları olarak piyasada hazır satılan çeşitli teknolojik metotlarla üretilmiş dolgular kullanıyorduk. Ancak yeni çıkan teknolojilerle, hazır dolgulara ihtiyaç daha da azaldı. Lipofilling, vücudun hemen hemen her bölgesinde kullanılabilme avantajına sahip. Vücudun kendi dokusundan olduğu için alerji yapmıyor, yabancı cisim reaksiyonu oluşturmuyor, herhangi bir kanserojen veya sağlık riski oluşturmuyor. Bu sebeple plastik cerrahları yağ dokusunu çok sık kullanıyor. Dünyada bu konuda çok büyük trend oluşmuş durumda.

Hazır Dolgulara Göre Daha Avantajlı

Lipofilling sayesinde vücutta bir volüm kurarak, elmacıkları, çeneyi, dudakları oluşturuyorlar. Bunun yanında lipofılling, hazır dolgularla kıyaslandığında iki tane temel avantaja sahip: Birincisi vücudun kendi dokusu olduğu için kesinlikle yabancı reaksiyona yol açmaz. İkincisi ise kalıcıdır.

Diğer yağ dokuları geçicidir. Bir diğer önemli avantajı da içerdiği kök hücreleri vasıtası ile uygulandığı bölgelerde doku gençleşmesi sağlamasıdır. Örneğin yüz bölgesinde yağ dokusu uygulandığında deride, deri altı dokularda, kaslı dokularda gençleşme, yenilenme ve tazelenme oluşturur. Bu nedenle lipofilling yöntemi günümüzde estetik plastik cerrahları için tüm dünyada popülerlik kazanmıştır.

Lipofilling İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu