Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Nedir?

Üst dudak fazlalığının tedavisi olarak da bilinen “Dudak Kaldırma”, üst dudak kaldırma, üst dudak kısaltma, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan kişilerde yapılan, hastanın yüz oranlarını bozan üst dudak kısaltma ameliyatıdır.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Nedir?

Lip lifting ameliyatında üst dudakta kolumella tabanı ile üst dudak arasındaki bölge değerlendirilir. Bu operasyon İngilizce’de “Bullhorn ameliyatı” ve “Bullhorn” olarak da anılmaktadır.

Yüz estetiği standardına göre dudak estetiği detaylı kitap materyallerinde ideal üst dudak uzunluğu 12-15 mm arasıdır. Bu uzunluk özel bir ölçüdür ve tüm yüz dikkate alınarak karar verilebilir. Bu kısım olması gerekenden uzunsa ve kişiye rahatsızlık veriyorsa dudak kaldırma ameliyatı planlanabilir.

Kadın ve erkeklerin yüz oranlarında ciddi farklılıklar vardır. Erkeklerin nazolabial mesafesi daha uzundur. Kadınlarda üst dudağın uzunluğu, şekli, konumu ve detayı daha önemlidir. Daha sağlıklı ve genç bir görünüm için üst dudağın uzunluğu yüzün ortasına sığar.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

lip lif dudak kaldirma ameliyati nedir5

Yaşlandıkça, kaşlardan göz kapaklarına, yanaklardan boyuna ve hatta üst dudağa kadar yüzümüzün hemen her yerinde sarkmalar ortaya çıkar. Üst dudak kaldırma ameliyatına en sık ihtiyaç yaşlı popülasyonda görülmektedir. Yaşın yanı sıra üst dudak yapısal olarak da uzayabilir.

Dudak kaldırma veya üst dudak kısaltma ile ilgilenen birçok hasta, genellikle durumlarından habersiz, dudak büyütme ameliyatı geçirir ve sonuçlardan memnun kalmaz. Çünkü dudak dolgusu sonrasında dudaklar uzar. Rahatsız edici görünebilir.

Estetik cerrahi muayenesinden sonra durumlarını anlamak için iyi bilgilendirildiklerinde durumlarını öğrenir ve ameliyat olmaya karar verirler. Dudaklar hareket etmediğinde üst dudağın üstündeki mesafe çok uzundur.

Bu uzunluk olması gerekenden uzunsa alt yüzün olduğundan çok daha uzun, üst dudağın ise daha ince görünmesine neden olur. Aynı zamanda bazen dudak kaldırma ameliyatı da gülüş estetiği gündemine alınabilir. İdeal gülüş estetiğinde bir gülümseme sırasında üst dudağın hareketi dişlerin belli bir oranda görünmesini sağlamalıdır.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

lip lif dudak kaldirma ameliyati nedir3

Üst dudak kaldırma ameliyatında; üst dudağın dikey uzunluğunu kısaltmak için burun alt kısmında özel planlama (kano, martı kanadı gibi) ile fazla deri alınır. Burun tabanında belirsiz, gizli ve genellikle bozulmamış bir iz kalır.

Bazı çok nadir durumlarda dudak hattındaki derinin alınması gerekebilir ancak burada kalan izin rahatsız edilme potansiyeli özellikle genç hastalarda biraz daha fazladır. Dudak kaldırma ameliyatı bir saat sürmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Ardından bölgeye göz merhemi sürülmesi yeterlidir.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

lip lif dudak kaldirma ameliyati nedir1 352x405 1

Dudak dolgusu güzellikte iyileşme sürecinde 72 saat hafif şişlik olur. Üst dudağa soğuk kompres ile kontrol altına alınabilir. İz iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve iyileşme yaklaşık bir yıl sürer ve sonrasında iz bulanıklaşır.

Ameliyatta amaç dudaklar ile burun arasında 12-15 mm’lik bir mesafe elde etmektir. Yani yüz oranlarınızı aşan dramatik bir ameliyat olmadıkça dudaklarınızı hareket ettirmekte zorluk çekmezsiniz. Tüm cerrahi işlemler gibi dudak kaldırma ameliyatı da kalıcıdır. Ancak zamanla, insanların ne kadar hızlı yaşlandığına bağlı olarak bazı değişiklikler meydana gelebilir.

Özellikle 35 yaşından önce blefaroplasti gibi dudak kısaltma operasyonları geçirmiş olanların ileriki yaşlarda benzer operasyonlara tekrar ihtiyaç duyabileceklerini bilmelerinde fayda olabilir. İzler elbette kalır, ancak burun kökü onları saklamanın en kolay yerlerinden biridir. İlk birkaç ay pembe, kızarık izler görünürken 3-6 ay ve sonrasında bulanık bir ten rengine dönüşebilir.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu