Cilt Sağlığı

Liken Planus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Liken planus, vücudun sadece bir bölgesinde ortaya çıkabilen ya da vücudun birkaç bölümünü aynı anda etkileyebilen kronik ve kaşıntılı bir döküntüdür. Genel olarak kol ve bacaklarda ve ağız içinde görülür. Liken planus ayrıca tırnakları ve genital bölgeyi de etkileyebilir.

Çıktığı bölgede ufak ufak izler şeklinde görülür. İlk başlarda kurdeşen ile karıştırılma şansı vardır. Fakat gün geçtikçe rengi mora doğru döner. En çok görüldüğü bölge bilek kısımlarıdır.

Liken Planus

Liken Planus Belirtileri Nelerdir?

  • Deri üzerinde meydan gelen liken planusta, parlak, sıkı ve hafif mor olan kaşıntılı şişlikler oluşur.
  • Ağız içerisinde meydana gelen liken planuslar ağrılı olabilir. Beyaz dantel şekline benzeyen bir döküntü gibi görünebilir.
  • Tırnaklarda meydana gelen liken planuslar ise, aşırı derecede kaşıntılı olabilir.

Hastalığın varyantları, kabarcıklar ya da ülserler gibi görünen lezyonları ve benzer görünen ancak ilaç yan etkisi tarafından indüklenen lezyonları içerebilir. Kafa derisinin liken planusu veya liken planopilaris, kaşıntılı veya ağrılı olabilir. Aynı zamanda saç dökülmesine neden olabilir.

Liken Planusun Nedenleri Nelerdir?

Liken planusun nedenleri tam olarak belli değildir. Ancak muhtemelen bir otoimmün reaksiyon ve çevresel tetikleyicilerin bir kombinasyonudur.

Çevresel faktörler arasında virüsler, ilaçlar ve metalik diş materyalleri dahil yabancı bir maddeye karşı alerjik reaksiyonlar bulunmaktadır. Döküntüyü ilk fark ettiğinizde aldığınız tüm ilaçları doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Liken Planus
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Liken Planusun Teşhisi

Liken planusun teşhisi genellikle cilt hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bunun için deri ve zührevi hastalıklar yani cildiyeye başvurmanız gerekmektedir. Dermatoloji olarak da bilinmektedir.

Randevunuzda liken planus teşhis edilebilirken, doğrulamak için biyopsiye ihtiyacınız olabilir. Biyopsi işlemi, derinizden bir parçasının alınarak incelenmesi işlemidir. Kan testleri de doktorunuza yardımcı olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Liken planusun tedavisi spesifik olarak yoktur. Ancak tedavi edilmeden de kendiliğinden düzelebilmektedir.

Doktorunuz size yardımcı olabilecek bazı tedaviler uygulayarak rahatlamanızı sağlayabilir. Kullandığınız diğer ilaçlarınızın bazılarını ayarlamanız gerekebilir. Diğer tedaviler, ilgili vücudun alanına bağlıdır. Ancak şunları da  içerebilmektedir;

  • Döküntüyü hedef alan kremler ya da steroid enjeksiyonları
  • Işık tedavisi
  • Bağışıklık sistemini etkileyebilecek bazıları da dahil olmak üzere oral (ağızdan) olarak alınan haplar

Liken Planus

Liken Planus ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=UuJr2mE62K0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu