Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

instagram takipçi hilesi

Lens Kullanmak Zararlı Mıdır? Lens, görme bozukluklarını gidermek amacıyla kornea üzerine yerleştirilen oküler aparatlardır. Lens denilince akla göz hastalıkları gelse de bazı kişiler renkli lens kullanarak gözlerinin rengini değiştirirler. Lensin tarihinin 16. yüzyıla kadar uzandığına inanılıyor.

Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

Bu fikri ilk ortaya atan kişinin İtalyan sanatçı ve bilim adamı Leonardo da Vinci olduğuna inanılıyor. Descartes, tarihte lenslerle deney yapan ilk kişiydi. Ardından lensler üzerine de pek çok çalışmalar yürüttü. 2000’li senelerde hidrojen ve silikondan yapılan lensler kullanılmaya başlandı.

Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens kullanan insanların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

Lensi Takmak

Lens kullanmaya başladığınızda ilk olarak en büyük sıkıntıyı takma ve çıkarma sırasında yaşarız. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken ilk şey lenslere tırnaklarınızla değil elinizle dokunmanızdır. Aynı zamanda lensi parmaklarınıza takarken iki elinizi kullanarak lensi sadece parmaklarınızla kavrayın ve gözlerinizin üzerine yerleştirin.

Lensi Çıkarmak

Bir diğer sorun da lensi çıkarmakta zorluk çekmemizdi. Eliniz ve lensinizle sonbaharınızı açın. Diğer elinizle merceği gözden aşağı doğru çekin. Daha sonra iki parmağınızla tutup kaldırabilirsiniz.

Ağrı

lens kullanmak zararli midir 1 768x511 1

Gözde yabancı cisim hissine neden olan bazı faktörler göz ağrısına neden olabilir. Yukarıdaki tavsiyelere rağmen gözleriniz hala ağrıyorsa doktorunuza danışmanızı öneririz.

Lenslerin Göze Yapışması

Lens gözünüze yapışıyorsa, yani hareket etmiyorsa, lense göz damlası uygulayın. Göz damlası yoksa, solüsyondan birkaç damla damlatın. Çıkarmaya çalışmadan önce merceği gözlerinizle hareket ettirmeyi deneyin. Bunları yaparken gözlerinizi açık ve kapalı tutmayı unutmayın.

Lenslerin Temizlenmesi

Lenslerimizi çıkarmadan önce ellerimizi sabunla iyice yıkayıp kuruladık. Çıkarılan lensleri avuç içine yerleştirmek için tırnak kullanmıyoruz. Üzerine bir miktar solüsyon döktük ve parmaklarımızın yardımıyla solüsyonun üzerini kapatmasını sağladık. Ardından solüsyonu lens kutusuna koyuyoruz ve ardından lensi içine koyup ertesi gün için saklıyoruz. Temizlerken dikkat edilmesi gereken ilk şey, lenslerin ve ayna kılıfının ıslanmaması ve ayna kılıfının ayda bir değiştirilmesidir.

Lens temizliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için “Lens Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pek çok insan lens kullanmak istiyor. Fakat akıllarına bazı sorular geliyor. Bu sorulardan en çok merak edileni ise “Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?” sorusudur. Gelin bu soruya biraz daha yakından bakalım…

Lens Kullanmak Zararlı Mıdır?

lens kullanmak zararli midir 4 721x405 1

Lens kullanmak, onları dikkatsizce kullandığımızda göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Lens hasarının devreye girdiği yer burasıdır. Bu yüzden lens temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda bağışıklık sistemi sorunları ve alerjik rahatsızlıkları olanların lens kullanmadan önce iki kez düşünmelerini öneriyoruz.

Lensler uzun vadede göz kuruluğuna neden olabilir, ancak göz rahatsızlığınızın çoğunun lenslerinizi kullanırken uymadığınız hijyen kurallarından kaynaklandığını unutmayın. Kendinize lens almaya karar vermek yerine doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde gözlerinizde istemediğiniz sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Kontak Lensin Çıkarılması Gereken Bazı Durumlar

  • Gözleriniz yanıyorsa
  • Gözleriniz kaşınıyorsa
  • Gözünüzde bir şey hissedersen
  • Gözleriniz aşırı sulanırsa
  • Göremiyorsanız veya bulanık hissediyorsanız
  • Gözlerinizde akıntı veya kızarıklık varsa
  • Karıncalanma varsa

Yukarıda dumurlardan bir ya da bir kaçı var ise lensinizi çıkarın.

Lens Kullanmak Zararlı Mıdır? İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu