Beslenme ve Diyet

Leblebinin Faydaları Nelerdir? 7 Şaşırtıcı Fayda!

instagram takipçi hilesi

Leblebinin Faydaları Nelerdir? 7 Şaşırtıcı Fayda! Çorum şehrimizin seçkin yiyecekleri arasında öne çıkan leblebi, sağladığı faydalar ve eşsiz lezzeti ile herkesin dilinde dolaşan bir atıştırmalık haline gelmiştir. Eğlencelerden diyet ara öğünlere, hatta kına gecelerine kadar her tür etkinliğin aranan lezzeti artık leblebiyle temsil edilmektedir.

Leblebinin zayıflamak isteyenlerden tatlılar hazırlayanlara kadar geniş bir kesim tarafından keyifle tüketildiği görülmektedir. Bu ünlü yiyeceğin sağladığı memnuniyet ise her geçen gün artmaktadır. Biz de, her bireyin leblebiyi daha yakından tanıması için özenle hazırlanmış bir yazı sunmaktan mutluluk duyarız ve bu yazıda lezzet ile sağlık arasındaki özel dengeyi her satırda yansıtmaya çalıştık.

Leblebi, nohutların özel bir kavurma sürecinden geçirilerek kurutulmuş hâlidir. Farklı aromalarla da zenginleştirilmektedir. Tatlısından tuzlusuna kadar birçok çeşidi bulunan leblebinin sağlık faydaları da uzmanların ilgisini çekmektedir.

leblebinin faydalari 3

Leblebi Besin Değerleri

Leblebinin besin değerleri şu şekildedir;

 • 1 kahve fincanı leblebi: 107 kalori
 • Yarım avuç leblebi: 27 kalori
 • 1 kase leblebi: 456 kalori
 • 100 gram leblebi: 268 kalori

100 gr. leblebide yer alan vitamin ve mineraller:

 • Karbonhidrat: 38.34 gram
 • Protein: 19.9 gram
 • Yağ: 3.4 gram
 • Lif: 21.4 gram
 • Sodyum: 25 mg
 • Potasyum: 810 mg
 • Kalsiyum: 124 mg
 • A vitamini: 30 iu
 • C vitamini: 4 mg
 • Demir: 7 gram

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

1) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Leblebinin içerdiği zengin vitamin ve mineral içeriği, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Şeker ve yağ içeren atıştırmalıkların yerini hızla alan bu lezzetli kuru yemiş, soğuk hava hastalıklarına karşı koruyucu bir işlev görmektedir. Sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmanın ve daha sağlıklı günler geçirmenin yolu, ara öğünlerde leblebi tüketiminden geçmektedir. Leblebinin ishal tedavisindeki rolüne de bir bakalım. Leblebiyi ayran veya muz ile birlikte tüketmek genellikle ishalin kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

2) Uzun Süre Tok Kalmanızı Sağlar

Diyet beslenmesinde özel bir yeri olan leblebi, diyet uygulayan bireyleri aniden gelen açlık hissinden koruma konusunda önemli bir rol üstlenir. Bununla birlikte, mide yanması sorunlarıyla boğuşanlara müjde vermek istiyoruz. Leblebinin gastrite olan etkisi, endişelerinizi hafifletebilir. Çünkü bu kuru yemiş mide problemlerini hafifletmeye yardımcı olur. Leblebi, ara öğünlerde sağladığı doygunluk hissi ile kaçamak yapma isteğini bastıran bir özelliğe sahiptir. Lifli yapısı nedeniyle zayıflama sürecine destek olan besinler arasında öne çıkar. Eğer yemek saati uzakta ve büyük bir açlık hissediyorsanız, bir avuç leblebi ile açlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

leblebinin faydalari 2

3) Anne Sütünü Arttırır

Leblebi, folik asit bakımından zengin kaynaklardan biridir. Özellikle anne adayları için önerilir. Hamilelik sürecinde mide bulantısını hafifletmeye de yardımcı olur. Anne adayları, düzenli bir şekilde leblebi tüketerek ihtiyaç duydukları folik asiti karşılayabilirler. Aynı zamanda, emziren anneler için de leblebinin faydaları bulunmaktadır. Gün içinde bir avuç sarı leblebi tüketmek, anne sütünün miktarını artırarak emzirme döneminde kolaylık sağlayabilir.

4) Cildi Hücrelerini Yeniler

Hücre yenilenmesini destekleyen leblebi, sadece sindirim sistemiyle sınırlı kalmayıp cildi de koruma altına alır. Leblebi tozundan hazırlanan maskeler sayesinde cildiniz daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşabilir. Hem maskelerde kullanarak hem de leblebi tüketimiyle, bu etkileyici besinin cilt üzerindeki olumlu etkilerini hissedebilirsiniz. Hücre yenilenmesini destekleyerek, lekeleri ve yaşlılık izlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

5) Kemik Gelişimine Katkıda Bulunur

İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde leblebi, sadece diş ve kemik sağlığını koruma görevi üstlenmekle kalmaz, aynı zamanda ileri yaşlarda ortaya çıkabilen kemik erimesi riskini de azaltmaya yardımcı olur. Leblebi tüketimi, düzenli ve ölçülü bir şekilde yapıldığında uzmanlar tarafından daha sağlıklı bir yaşama adım atmanın bir yolu olarak önerilmektedir.

leblebinin faydalari 1

6) Kolesterol Seviyelerini Dengeler

Sarı leblebi hakkında gerçekleştirilen araştırmalar, kötü kolesterol seviyesini düşürme konusunda etkili sonuçlar sunmaktadır. Yapılan testler neticesinde yüksek kötü kolesterol değerleri ile karşılaşıldığında, günlük olarak sarı leblebi tüketmeye öncelik vermek faydalı olabilir. Vücudu zararlı besinlerden ve kalp hastalıklarından korumanın lezzetli yöntemlerinden biri olarak, siz de leblebi tüketimini denemeyi düşünebilirsiniz.

7) Kan Şekerini Dengede Tutar

Leblebi, içerdiği protein ile kan şekerini dengelemeye yardımcı olan bir besindir. Kan şekeri düzeyi kontrol altına alındığında, açlık hissi ve yorgunluk belirtileri azalır. Seyahat halindeyken veya dışarıda olduğunuzda, leblebiyi taşıma kabına koyarak yanınızda taşımanız mümkündür. Baş dönmesi veya yorgunluk yaşadığınızda, leblebi tüketerek kan şekerinizi dengeleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Leblebinin Faydaları İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu