Alternatif TıpYaşam

Lavanta Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Lavandula angustifolia bilimsel adıyla da bilinen lavanta yağı, sizden elde edilen bir tür esans yağdır. Şu anda küresel olarak yetiştirilmesine rağmen, lavanta Akdeniz, Arap Yarımadası ve Rusya’ya özgüdür.

Yağ, çiçeklerin buharda buharlaştırıldığı, buharın tutulduğu ve yağın sudan ayrıldığı ve toplandığı bir buhar damıtma işlemiyle özümlenir. Lavanta yağını genellikle sağlık gıda mağazalarında, hatta eczanelerde bulabilirsiniz.

lavanta yagi 1

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Uçucu yağlar ve aromaterapi, bütünsel sağlıkta bir adım olma ününü kazanmıştır. Uçucu yağlar, stresden uykuya, hormon sağlığından ev temizliğine ve ötesine kadar her şeye yardımcı olmak için kullanılabilecek bitkilerin sıvı özleridir. Ancak her uçucu yağ benzersizdir ve kendine özgü faydaları sunar.

1. Stresi Yönetmeye Yardımcı Olur.

Araştırmacılar lavanta yağının genel anksiyete için reçeteli bir ilaca karşı başa çıkabileceğini keşfetmiştir. Altı hafta boyunca, bir grup katılımcı kaygı azaltıcı ilaç Lorazepam’ı alırken, başka bir grup oral bir lavanta yağı dozu kullanmıştır. Deneme süresinin sonunda, her iki grup da kaygıda sırasıyla % 45 ve % 46 oranında hemen hemen aynı bir azalma olduğunu görülmüştür.

2. Mantar Enfeksiyonları İle Mücadele Edebilir.

Lavanta yağı, mantarların temizlenmesine yardımcı olabilecek hem antibakteriyel hem de antifungal özelliklere sahiptir. Aslında, bir laboratuvar çalışmasında kandidayı engellediği gösterilmiştir.

lavanta yagi 2

3. Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olabilir.

Araştırmalar saç dökülmesinin başlangıç ​​aşamasında iken, farelerin sırtlarına dört hafta boyunca günde bir kez lavanta yağı uygulanmasının, folikül sayısından derinliğe kadar tüm yönlerde saç büyümesini uyardığını göstermiştir. İnsanlarda klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

4. Yara İyileştirici Özelliğe Sahiptir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde, topikal olarak uygulandığında, lavanta yağının beş günlük bir süre boyunca salin ve iyot gibi diğer çözeltilerden daha hızlı yaraları kapattığını göstermiştir. Araştırmacılar, bu fenomeni ciltteki EGF ya da epidermal büyüme faktörü miktarını iyileştirerek doku yenilenmesi için gerekli hale getirmiştir.

5. Baş ağrısını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir.

Migren hastalığına sahip 47 hastayı inceleyen araştırmacılar, grubun yarısına düzenli 15 dakikalık lavanta koklama seanslar verirken, diğer yarısına bir plasebo koklatılmıştır. Etkiler hızlı ve kalıcıyd.ı Araştırmacılar, deney grubundaki kişilerin sonraki iki saat boyunca migren ataklarının şiddetini önemli ölçüde azaldığını söylemişlerdir.

6. Cildinize Doğal Bir Işıltı Verir

Lavanta yağı, hem antioksidan hem de anti-enflamatuar etkileri nedeniyle övülür. Bu da temiz cilt bakım rutininize dahil etmek için kaliteli bir unsur yapar. Cildinize parlaklık ve canlılık kazandırır.

lavanta yagi 3

Lavanta yağı ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu