Yaşam

Türkiye’nin En Güzel 5 Yalısı Hangisidir?

instagram takipçi hilesi

Bu yazıyı evinizde ya da ofisinizde okuduğunuzu biliyoruz. Belki mükemmel bir eve sahipsiniz. Belki de sıradan… Ancak, Türkiye’de bazı evler var ki; görenleri hem fiyatıyla hem manzarasıyla hem de güzelliği ile büyülüyor. Sizler için bir araştırma yaparak Türkiye’deki en güzel evleri derledik. Satış fiyatları 2020 yılı için geçerli. Ancak ilerleyen yıllarda fiyatlar nasıl olur bilemeyiz. Bu yazımız geleceğe de anı olarak kalsın. İşte Türkiye’nin en güzel 5 yalısı:

Türkiye’nin en güzel 5 yalısı

1. Türkiye’nin En Güzel 5 Yalısı:Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

Türkiye'nin en güzel 5 yalısı

Neo-barok tarzında yapılan Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı, Yeniköy – Sarıyer sahilinde yer alıyor. Boğaziçi’nin en büyük yalısı olan bu mekanda 64 tane oda bulunuyor. Yapımı ise 18. yüzyıla dayanıyor. Kimi kayıtlarda “Mısırlılar Yalısı” olarak da bilinen yapı, bir dönem Sakıp Sabancı tarafından da talep görmüştür. Fakat, yalının sahiplerine ulaşamayınca bu talebinden vazgeçmiştir.

Yalı 2015 senesinde Mısırlı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri tarafından satın alınmıştır. Yalıyı satın almak için 100 milyon euro vermiştir. 100 milyon euro günümüzdeki fiyatı ile tam olarak 819.088.823,50 Türk Lirası’dır.

2. Zeki Paşa Yalısı

Türkiye'nin en güzel 5 yalısı

İstanbul Boğazı’nın en ilgi çeken yapılarından bir tanesi olan Zeki Paşa Yalısı, mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Nefes kesici güzellikte olan yalı, şato görüntüsüyle büyülüyor. Sarıyer ilçesinde Rumelihisar Mahallesi’nde bulunan yalı, 23 oda ve 5 banyoya sahiptir.

Zeki Paşa Yalısı hem denizden hem de bahçeden girilebilme özelliğinin yanı sıra, şato görüntüsü ile de akıllarda iz bırakıyor. Yalının satış fiyatı sık sık değişiyor. İlk satışa sunulduğunda rğabet görmese de en son 550 milyon liraya satışa çıkarılmıştır.

3. Emine Valide Paşa Yalısı

İstanbul yalı

II. Abdülhamid tarafından yaptırılan yalı, 76 metrelik rıhtıma  ile en uzun sahil şeridini bulundurma özelliğini taşıyor. Yalının satış fiyatı bilinmiyor. Çünkü yalı, Emine Valide Paşa tarafından Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda devlet bağışlanmak istenmiştir. Fakat yalı çeşitli sebepler sonucu Mısır hükümetine bağışlanarak, Mısır konsolosluğu olarak kullanılmaktadır.

4. Huber Yalısı

Huber yalısı

Mimar Raimondo D’Aronco tarafından yapılan yalı, İstanbul Boğazı’nda yer alan en geniş yerlerden bir tanesidir. Yalının mimarisi, bahçesi ve kubbesi görenleri hayrete düşürüyor. Özellikle bahçedeki heykeller en gözde değerler arasında yer alıyor. 1973 yılında satın alınarak otel yaptırılmak istense de buna izin verilmemiştir. Ancak 1985 yılında Cumhurbaşkanlığı Yazlık Köşkü olarak kullanıma açılmıştır. Yalıya Huber Köşkü de denilir.

5. Muharrem Nuri Birgi Yalısı

Muharrem Nuri Birgi Yalısı

Yalı, bir dönem icralık olarak gündeme düşmüştür. Selahattin Beyazıt’ın icralık köşkü olarak bilinen  Muharrem Nuri Birgi Yalısı Üsküdar’da yer alıyor. Bir dönem 68 milyon TL’ye satışa sunulan yalı, Çürüksulu Yalısı olarak da biliniyor.

İlgili Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu