Yaşam

Latte Art Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Kahve içmek bazıları için motivasyon kaynağı, bazıları için tutku, bazıları içinse sanat… Kahveyi sütlü tercih edenler ve kahvenin lezzeti kadar sunumuna da önem verenler latte art sanatı ile karşılaşabilir. Peki, latte art nedir, nasıl yapılır? Gelin Instagram’da baristalara popülerlik kazandıran bu ilginç sanatın detaylarına inelim.

latte art nedir

Latte Art Nedir?

Laffe art aslında kültürün sanatla ne kadar iç içe olduğunun bir göstergesidir. Henüz yeni duymaya başladığımız bu kavramın geçmişi 1980’lerden önceye kadar uzanıyor. Yetenekli baristaların hünerlerini sergilediği latte art sanatı tahmin edebileceğiniz gibi “kahvenin başkenti” olarak bilinen İtalya’da başlamıştır. 1990’ların ortalarında dünyaya yayılmaya başlayan bu sanat, 2000’li yıllarda Avustralya ve İskandinav ülkelerine ulaşmış ve sosyal medyanın popülerliğinin artmasıyla birlikte  dünya çapında yaygınlaşmıştır.

Kahve algısını değiştiren latte art, latte sanatı şeklinde ifade edilir. Bu sanat esprossonun üstünde bulunan sütten elde edilen yüzeyde şekiller oluşturmaya dayanır. Bu şekiller kimi zaman yaprak kimi zaman kalp olarak karşımıza çıkar.  Yapılan şekiller ve tasarımlar hayal gücü ve beceriye göre değişebilir. Latte art uzmanları ya da hobi baristalar espressonun üzerine dilediği desenleri işleyebilmek için  latte art setleri kullanır.

latte art nedir

Latte Art Stilleri

Latte sanatı bir bardak espressoya mikro köpük dökülerek oluşturulur. Latte art’ın yapımında desenden simetriye, parlaklığa kadar birçok detay önemlidir. Kullanılan latte art stilleri ise şöyledir:

 • Serbest Dökme (Free Pour) Stili: Serbest dökme için süt köpüğünün kıvamı doğru ayarlanır. çok katı ve hacimli olmayan mikro köpük kahve fincanının ortasına doğru yavaşça dökülür. Ardından daha yakından daha hızlıca dökülür. Dökerken elin hareketi şekli belirler.
 • İşleme (Etching) Stili: Bu stilde latte art yöntemi latte pen adı verilen metal bir çubuk kullanılır. Bu yöntemle çikolata karamel tarzı ek malzemeler de kullanılabilir.
 • Gökkuşağı (Rainbow) Stili: Bu stilde latte art süt kremasına gıda boyası katılır ve kahve renklendirilir.

Latte Art Nasıl Yapılır?

Latte art evde de yapılabilir. Elbette bunun için gerekli ekipmanların olması ve espresso ve sütün doğru hazırlanması gerekir. Espressonun doğru hazırlanması için espressonun yoğun olması gerekir. Espressonun kıvamı üzerine çok az toz şeker ekleyerek ölçülebilir.

Tanecikler hemen dibe çöküyorsa espresso’nuzu doğru hazırlamamışsınız demektir. Latte art için kullanacağınız sütün köpüklü ve katı olmaması gerekir. Espresso ve sütü hazırladıktan sonra şu aşamaları izleyebilirsiniz:

 • Pitcheri elinize alın ve sütte baloncuk olmaması için iki kere tezgâha vurarak patlatın.
 • Diğer elinizle espressoyu hafif bir eğimle tutarak kremanın üstte kalmasını sağlayın.
 • Sütü 10 santim kadar yukarıdan fincanın yarısını dolduracak şekilde espressonun üzerine dökün.
 • Pitcheri espressoya yaklaştırıp sütü yavaşça fincanın ortasına boşaltın. Ortadaki yuvarlak tabaka yeterli büyüklüğe geldiğinde pitcheri yavaşça ileri doğru itin.
 • Farklı şekiller yapmak için sütün yavaşça hareket ettirin. Böylece çizgiler daha net olacaktır.

Latte için süt köpürtmek için şu adımları izleyin:

 • Sütü pitcherin içine boşaltın
 • Pitcher ve buhar çubuğunu paralel hizada yerleştirip hafif eğerek girdap oluşmasını sağlayın.
 • Köpürtme işlemi için en doğru sıcaklık yaklaşık 60 derecedir. Pitcher elinizi değdiremeyeceğiniz kadar sıcak olduğunda işlemi bititin.

Latte art sanatı sayesinde hem damak tadına hem de zevke hitap edebilir, misafirlerinize hem lezzet şöleni hem de görsel şölen sunabilirsiniz.

Latte Art Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu