Yerli Kadın Ünlüler

Lale Orta Kimdir?

instagram takipçi hilesi

lale orta kimdir 3
Tam adı
: Lale Orta
Doğum tarihi: 1 Nisan 1960
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Ailesi:
Eşi: Ahmet Zeki Orta
Çocuk(ları): –
Mesleği: Futbolcu, Hakem
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Lale Orta Kimdir? Lale Orta, eski futbolcu ve hakemdir.

Lale Orta Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Lale Orta, 1 Nisan 1960 günü İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı.

Lale Orta Eğitimi

Üniversite eğitimini 1986 senesinde Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. İşletme bölümünü okumasına rağmen yüksek lisans eğitimini Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nda “Spor Yönetimi” üzerinde bitirdi.

Lale Orta Kariyeri

Lale Orta, Vefa Kulübü’nde basketbol oynamasının ardından, Türkiye’nin ilk kadın futbol kulübü olan Dostlukspor Kız Futbol Kulübü’nde futbol kariyerine adım attı. Dostluk Spor’da, 1976 ile 1989 yılları arasında futbol sahalarında boy gösterdi ve bu süre zarfında hem kalecilik yapmanın hem de kaptanlık görevini üstlendi.

1985 yılında, antrenörlük kurslarına katılmaya başladı ve kursu birincilikle tamamlayarak Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü unvanını elde etti. Antrenörlük eğitimi sürecinde futbol hakemliği eğitimi de aldı ve futbol hakemliği kariyerine erkek liglerinde devam etti. İlk kez Eyüp Stadyumu’nda bir maçı yönetme şerefine erişti. Türkiye profesyonel 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig maçlarını yöneten ilk kadın hakem olarak tarihe geçti.

Birinci Lig seviyesinde yardımcı hakem olarak görev aldığı ilk maç, 20 Mayıs 1990 tarihinde oynanan Galatasaray-Sarıyer karşılaşmasıydı. Hakem olarak ilk Süper Lig maçını ise 1999 yılında oynanan Sakaryaspor – Ankaragücü maçında yönetti.

1995 yılında, FIFA tarafından 27 farklı ülkeden seçilen 54 kadın hakem arasında yer alarak, dünyanın ilk FIFA kokartlı kadın hakemlerinden biri olarak tarihe geçti. Hakemlik kariyeri boyunca 60 uluslararası maçı yönetme başarısını sürdürdü. 2000 yılında, “Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları üzerine Analitik Bir Yaklaşım” başlıklı tezi ile doktor unvanını kazandı ve böylece Türkiye’de futbol konusunda doktora tezi yazan ilk kadın akademisyen oldu.

Akademik yolculuğuna 1998 ve 2003 yılları arası İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve 2003-2009 yılları arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yaparak devam etti. 2009 yılında Okan Üniversitesi’nde Spor Bilimleri Bölümü başkanlığını üstlendi ve 2020 yılında profesör unvanını elde etti.

Lale Orta, 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi‘ne üyelik başvurusunda bulunarak, parti rozetini Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden aldı. 2015 yılında, CHP’den milletvekili aday adaylığını açıkladı. Aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, TFF Merkez Hakem Kurulu gibi önemli kurumlarda çeşitli görevler üstlendi. UEFA’da Delege ve Hakem Gözlemciliği (2006-2009) ile UEFA Hakem Eğitimciliği (2006-2007) gibi kritik pozisyonlarda da bulundu.

Orta, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından, kadınların spor alanında öncü bir rol üstlenmesine katkı sağlayan birey ve kurumlara verilen prestijli “Kadın ve Spor 2002 – Avrupa Kıtası Büyük Ödülü”ne layık görülmüştür. 2003 yılında, UEFA tarafından Avrupa kıtasının en yetenekli 17 hakeminden biri olarak seçilmiştir.

21 Mayıs 2005 tarihinde, Almanya’nın Postdam kentinde gerçekleşen UEFA Kupası Kadınlar Final Maçı’nda, Almanya (Djugarden) ve İsveç (Alvsjö) takımları arasındaki mücadeleyi yönetmiştir. Kendisi, Küçükçekmece Stadı’ndaki hakem odasında bu büyük göreve hazırlanmıştır.

Lale Orta, Ocak 2023 itibariyle Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı görevine atanmıştır. Görevini 15 Temmuz 2023 gününe kadar yaptı. Daha sonra göreve Ahmet İbanoğlu getirildi.

Lale Orta Ödülleri

  • 1995 – Ocak Ayı Renault Mais Şeref Kürsüsü Ödülü
  • 1995 – Aralık Ayı Renault Mais Şeref Kürsüsü Ödülü
  • 2002 – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kadın ve Spor Ödülü
  • 2002 – Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Kadın ve Spor Avrupa Kıtası Ödülü
  • 2006 – Gökçe Karataş Vakfı “Yılın Spor Adamı” Ödülü
  • 2008 – Uluslararası İş’te Kadın Kongresi “İlk’ler Kategorisi” Ödülü
  • 2012 – Türkiye Futbol Adamları Derneği, Yılın Futbol Hakemi/Gözlemcisi Dalı Ödülü
  • 2015 – Elele & Avon Yılın Kadın Sporcusu Adayı

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu