Hastalıklar

Laktoz İntoleransı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Laktoz intoleransı, temel olarak süt ve süt ürünlerinde bulunan şeker olan laktozun sindirilememesidir. Bu, laktozu sindirmek için gerekli olan ince bağırsak tarafından üretilen bir enzim olan vücuttaki laktaz eksikliğinden kaynaklanır. Bu rahatsızlık tehlikeli olmamakla birlikte, semptomları sert olabilir.

laktoz intoleransı 1

Laktoz İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Laktoz intoleransı, laktozu sindirmek için gerekli olan ince bağırsak tarafından üretilen bir enzim olan vücuttaki laktaz eksikliğinden kaynaklanır. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve çölyak hastalığı gibi bazı sindirim hastalıkları, mide veya bağırsak enfeksiyonları ve ince bağırsak yaralanmaları işlenmek için mevcut laktoz miktarını uygun şekilde azaltabilir. İnce bağırsak yaralanırsa, laktoz intoleransı geçici olabilir ve bağırsak iyileştikten sonra semptomlar düzelir.

Laktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri arasında süt veya süt ürünleri tüketildikten sonra 30 dakika ila 2 saat içinde mide bulantısı, kramp, gaz, şişkinlik veya ishal ile ortaya çıkar. Semptomlar, tüketilen laktozu sindirmek için vücut tarafından yeterli miktarda laktaz üretilmemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Semptomların şiddeti, bireysel bir kişinin tolere edebileceği laktoz miktarına bağlı olarak değişir. Bazı insanlar çok az miktarda laktoz içeren gıdalara karşı hassas olabilirken, diğerleri semptomları fark etmeden daha fazla miktarda yiyebilir.

laktoz intoleransı 2

Nasıl Teşhis Edilir?

Laktaz eksikliği tanısı için en yaygın test hidrojen nefes testidir. Bu test bir poliklinik veya doktor muayenesinde yapılır. Uygulamada, birçok doktor laktoz intoleransı olduğundan şüphelenen hastalardan 1 veya 2 hafta boyunca süt ve süt ürünlerinden kaçınmasını ve semptomlarının azalıp azalmadığını görmesini isteyecek ve daha sonra tanıyı hidrojen nefes testi ile doğrulayacaktır. Hidrojen nefes testi, laktoz yüklü bir içecek içtikten sonra nefesdeki hidrojen miktarını ölçmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bu intolerans türü kolayca tedavi edilir. Tedavinin amacı, diyet değişiklikleri yoluyla semptomları kontrol etmektir. Laktoz intoleransı olan insanlar genellikle semptom üretmeyecek bir düzeyde laktoz içeren gıdalar bulabilirler.

Deneme ve hata yoluyla hangi miktarda ve tipte laktoz içeren ürünleri tolere edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Laktoz içermeyen bir diyet kullanarak tüm laktoz içeren gıdaları normal diyetinizden geçici olarak çıkarabilir, ardından seviyenizi bulmak için yavaş yavaş geri ekleyebilirsiniz.

Deneme ve yanılma için, normal süt ürünlerinizden daha küçük porsiyonlar almayı, bunları laktoz içermeyen süt ürünleri ile değiştirmeyi veya süt ve süt ürünlerini yemeklerle tüketmeyi deneyin. Bunun nedeni laktoz diğer yiyeceklerle birlikte yenildiğinde daha iyi tolere edilebilir. Ayrıca, peynir, yoğurt ve süzme peynir gibi daha düşük miktarlarda laktoz içeren bazı süt ürünlerine daha iyi tolerans görebilirsiniz.

laktoz intoleransı 3

Laktoz İntoleransı ile ilgili videolar

Kaynak
Google

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu