Gezi Rehberi

Kuzey Kore İle İlgili 6 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Kuzey Kore İle İlgili 6 İlginç Bilgi… Kuzey Kore’nin, kuzeyinde Rusya ve Çin yer alırken güneyinde Kore Cumhuriyeti bulunmaktadır. Doğusunda Japon Denizi ve batısında Sarı Deniz ile çevrilmiştir. Başkenti Pyongyang olan ülkenin yüzölçümü 120.540 km²’dir. Kuzey Kore devletinin ideolojisi Marksist-Leninist ve Juche temellerine dayalıdır. 1994 yılında Kuzey Kore’nin ilk lideri olan Kim İl-sung ölümünden sonra, oğlu Kim Jong-il yönetmeye başlamıştır. 17 Aralık 2011 tarihinde olan Kim Jong-il, görevini Kim Jong-un devir almıştır.

kuzey kore ile ilgili 6 ilginc bilgi1

Tüm yasaklarına rağmen ve ülkede yaşananların dışarıya yansıtılmamasına rağmen, 2011 yılında yapılan araştırma ile Kuzey Kore halkının dünyanın en mutlu ikinci halk olduğu da açığa çıkmıştır.

Kuzey Kore İle İlgili 6 İlginç Bilgi

Radyo, Televizyon ve İnternet Yasağı

Kuzey Kore ülkesinde, Kim-Jong Un’un sözcülüğünü ve propaganda yaptığı kanallar dışında başka kanal izlemek yasaktır. Ülkede televizyonlar sadece devlet kanallarının frekansını çekiyor. Başka kanalların izlenmesi yasak ve bunu için idam edilen insanlarda var. Tabi ki radyo ve televizyonun yasak olduğu yerde internette yasak. Sadece devlet yetkililerin kullanabildiği ülke içi ağ yardımı ile bağlantı kurabiliyorlar. Bunun dışında halkın internet kullanması yasaktır. Ülkede akşam belirli bir saatten sonra evlere elektrik bile verilmiyor.

Tek Tip Saç Modeli

kuzey kore ile ilgili 6 ilginc bilgi4

Ülkede kadınların ve erkeklerin saçları için tek tip model bulunmaktadır. Kadınlar için 18,erkekler için ise 10 farklı model vardır. Bunlar dışında saç modeli kesilmesi kesinlikle yasaktır.

Müzik ve Sanatsal Faaliyetler

Kuzey Kore’de yapılan müzik parçaları öncelikle devlet kontrolünde olması ve şarkı sözlerinin de muhakkak ülke rejimini övmesi gerekiyor. Bunun dışında diğer ülkelerde yazılan ve popüler hale gelen müzikleri dinlemek kesinlikle yasaktır.

Halkın Önünde İnfaz

Kuzey Kore’de insanlık dışı yaşanan infazlar bulunmaktadır. Bu infazlar genelde en üst düzey devlet görevlileri dışında herkese uygulanıyor. Sıradan bir Kuzey Kore vatandaşı kendisini tüm halkın önünde idam edilebiliyor. Kuzey Kore’de idam edilme sebeplerinden birisi ülkenin kesinlikle yasakladığı şeyleri yapmak, idam sebebidir. Kısa dönemde yaşanan Squid Game dizisini, Kuzey Kore ülkesine yayan genç bu sebepten dolayı idam edilmiştir.

Yaşlı Bireylere Baskı

kuzey kore ile ilgili 6 ilginc bilgi3

Yaşlı olan bireylere yapılan intihar baskısı hiç bir ülkede olmadığı için oldukça şaşırtıyor diyebiliriz. Pahalı ilaç, artan açlık durumları ve yaşlı nüfus oranı olan Kuzey Kore’de, yaşlı olan aile bireyleri intihara teşvik ediyor. Yaşlı aile bireyleri çocukları ile iletişim kurmamaları için her gün evden çıkıyor. Evde kaldıkları süre boyunca genç aile bireyleri yaşlılara intihar etmeleri gerektiğini söyleyerek üzerinde baskı uyguluyor.

Kuzey Kore İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=VqDCRB09x6s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu