Politika

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli?

instagram takipçi hilesi

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli? Son yıllarda, Türk lirasının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve döviz kurlarının büyük ölçüde değişken olması ile birlikte, insanlar farklı para birimlerine olan ilgilerini arttırdılar. Bu durumda, yatırım yapmak için doğru para birimini arayan birçok kişi, dünyanın en pahalı para birimi olan Kuveyt dinarının değerine baktıklarında şoke oldular.

1 Kuveyt dinarı, şu anda (25 Haziran 2023) yaklaşık olarak 82,53 TL ve 3,27 dolar değerinde. Kuveyt dinarının neden bu kadar pahalı olduğu ise merak konusu oldu. Bu nedenle, Kuveyt dinarının pahalı olmasının sebeplerini açıklamak istiyoruz.

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli?

Kuveyt Dinarı Tarihi

İlk olarak, KWD’nin ne anlama geldiğini ve Kuveyt dinarının neden değerli olduğunu açıklamadan önce, Kuveyt dinarının tarihine bir göz atalım. KWD, Türk lirası için kullanılan TL gibi, Kuveyt dinarını tanımlamak için kullanılan bir kısaltmadır.

Kuveyt dinarı, 1961 yılında piyasaya sürülmüş ve Körfez rupisinin yerine geçmiştir. İlk zamanlarında, İngiliz sterlinine eşit tutulmuştur. Rupi, 1 şilin 6 peni olarak sabitlendiği için, 13+⅓ rupinin dinara çevrilmesiyle sonuçlandı. Ancak, 1990 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesiyle, Irak dinarı Kuveyt dinarının yerini aldı.

Madeni paralarla birlikte çok sayıda banknot da işgal güçleri tarafından çalındı. Kurtuluştan sonra, Kuveyt dinarı ülkenin para birimi olarak yeniden tanımlandı ve yeni bir banknot serisi tanıtıldı. Ayrıca günümüze kadar 6 farklı seri Kuveyt dinarı banknotu basılmıştır.

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli?

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli?

Kuveyt, dünya genelinde kişi başına gelir açısından en zengin beşinci ülkedir. 81,800 USD kişi başına gelir ile 167,9 milyar USD GSYİH’ye sahiptir. Tahmini olarak dünya rezervlerinin %10’unu barındırdığı düşünülen 104 milyon varil (15 km³) ham petrol rezervine sahip olan Kuveyt Anayasası’na göre, ülkede yer alan tüm doğal kaynaklar ve bu kaynaklardan elde edilen gelirler devletin mülküdür. Vergiden muaf bir ülke olan Kuveyt’te petrol endüstrisi, devlet gelirinin %80’ini temsil etmektedir. Aynı zamanda petrol ve petrol ürünleri, ülke gelirinin yaklaşık %50 ve tüm ihracat gelirlerinin ise %95’ini meydana getiriyor

Kuveyt dinarının neden pahalı olduğunu açıklamaya başlamadan önce, artık gerekli bilgilere sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Bu bilgiler sayesinde Kuveyt dinarının fiyatının yüksek olmasının sebeplerini anlatabiliriz. Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Bu durum aslında Kuveyt Devleti’nin harika bir strateji geliştirmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden ve satıcılarından biri olan Kuveyt’in en büyük alıcısı ABD olsa da, neredeyse tüm dünya ülkelerine petrol satışı gerçekleştirmektedir.

Diğer petrol satıcıları ile karşılaştırıldığında Kuveyt’i farklı kılan şey ise, petrol satmadan önce koyduğu muazzam şarttır. Kuveyt, kendisine Kuveyt Dinarı ile ödeme yapmayan hiç bir ülkeye petrol satışı yapmıyor. Bu yüzden Kuveyt dinarı, diğer petrol zengini Arap ülkelerinin para birimlerinden daha değerlidir.

Kuveyt’ten petrol satın almak talepte bulunan bir ülke, önce milyonlarca hatta milyarlarca dolar değerinde Kuveyt dinarı alarak işleme başlamalıdır. Daha sonra, bu dinarlarla Kuveyt’ten petrol satın alabilirler. Bu süreç sayesinde, Kuveyt para birimi ülkede kalır. Satışlardan elde edilen döviz geliri ile inanılmaz bir döviz rezervine sahip olurlar. Aslında Kuveyt Dinarının bu kadar değerli olmasının sebebi bu. Petrol ve petrol ürünleri satışını sadece kendi para birimleri ile yapıyorlar. Bu da paralarının değerlerini arttırıyor.

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli?

Kuveyt Dinarı Neden Çok Değerli? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu