Yaşam

Brent Petrol Nedir? Fiyatı Neden Artıyor?

instagram takipçi hilesi

Brent petrol, Kuzey Denizi’nden çıkarılan tatlı bir petrol çeşididir. Dünya petrol piyasasını yönlendiren şey aslında bu petroldür. London Brent ya da Brent Mix olarak da adlandırılmakta.

Kriter olarak kabul edilen ham petrol çeşitleri, West Texas Intermediate (WTI), Brent ve Umman’dır. WTI Oil NYMEX’te, Brent petrol ICE’de ve Umman ise DME’de işlem görüyor. WTI, Orta Amerika’dan çıkarılan petrolün, Kuzey Denizi’nde çıkarılan petrol Brent, Orta Doğu’da çıkarılan petrol ise Umman olarak bilinir.

Brent Petrol nedir

Ham petrol işleyen rafineriler için düşük kükürtlü ya da tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmek daha kolaydır. Bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır. Bu sebeple benzin ve dizel yakıtların üretimi için uygundur. Ayrıca deniz yoluyla gönderildiğinde uzak bölgelere doğrudan deniz taşımacılığını kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için önemli olan, nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığıdır. Daha ucuz ve daha hızlı üretilen petrole daha fazla ihtiyaç var. Aynı zamanda denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında fiyat olarak farklılıklar vardır.

Brent Petrol Ne Kadar?

Fiyatı her geçen saat değişiyor. Takip etmek son zamanlarda çok zor bir hal aldı. 7 Mart 2022 günü 139 dolar seviyelerini gördü.

Son brent petrol fiyatları hakkında bilgi almak için Google’da “brent petrol ne kadar?” diye aratarak finans sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

Brent Petrol

Brent Petrolün Fiyatı Neden Artıyor?

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş, dünyayı büyük bir olumsuz etki altına sürükledi. Rusya günlük 11 milyon varil ile en fazla üretime sahip olan ülkeler arasında yer alıyor. Başta AB olmak üzere Rusya’nın en büyük müşterilerinden bir tanesi de Türkiye.

AB ve Amerika Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara, Rusya’da bu şekilde karşılık veriyor. Bu durumdan maalesef ki Türkiye’de etkileniyor. Oxford Enerji Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan bir rapora göre, eğer ki Rusya petrol üzerinden bir yaptırım yaparsa, fiyatının 130 doları geçebileceği belirtilmişti.

Nitekim de, 7 Mart 2022 günü brent petrolün fiyatı 139 doları gördü. Bu fiyat 13 yılın zirvesi.

Brent Petrol

Brent Petrol İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu