Yaşam

Kusursuz Ütü Nasıl Yapılır?

Erkekler İçin Kusursuz Ütü Yapma Rehberi

instagram takipçi hilesi

Ütü yapmak, kıyafetlerinizdeki kırışıklıkları giderebilir ve bir giysiyi daha şık hale getirebilir. Birçok giysi giymeye hazır hale getirilir. Ancak hala ütülenmesi gereken bazı eşyalar bulacaksınız. Dikkatli olun, ütüyü yanlış kullanırsanız, kendinizi yakabilir veya kumaşı mahvedebilirsiniz. Gelin ütü yapmayı iki aşamada ele alalım…

ütü 1

1. Ütü İçin Hazırlık

Giysinin ütülenmesi gerektiğinden emin olun. Düzgün bir ütü yapmak için etiketleri kontrol edin. Etiketler, ütüyü hangi ayarda tutacağınızı, kumaştan yapılmış malzemeyi gösterip göstermediklerini kontrol edin. Birçok ütü ayarlarını malzeme türüne göre sıralar. Bunlar; yün, pamuk, polyesterdir.

Ütülenecek alanı ayarlayın. Mümkünse bir ütü masası kullanın. Ütü masasına bulamıyorsanız, masa veya tezgah gibi düz, sağlam bir yüzey kullanın. Ütü masası, ısı ve nemi hasar almadan emmek için tasarlanmıştır. Kolay alevlenir bir yüzeye ütülemediğinizden emin olun. Ütünün su haznesini doldurun. Ütünüzde buhar işlevi varsa, su eklemeniz gerekebilir. Aletin üst kısmında büyük, ayrılabilir bir su haznesi arayın. Neredeyse ağzına kadar dolacak şekilde su ekleyin.

ütü 2

Filtrelenmiş su kullandığınızdan emin olun. Bu, ütünüzdeki kalsiyum birikimini önlemenize yardımcı olabilir ve bu da buhar püskürtme noktalarını tıkayabilir. Giysiyi yerleştirin. Giysiyi, tahta üzerinde tamamen düz durması için düzeltin. Kırışıklık olmadığından emin olun! Bir kırışıklık üzerinde ütü yaparsanız, kumaşın üzerine buruşuk bir çizgi oluşur.

2. Ütüyü Kullanmak

Ütüyü ısıtın. Isı kadranını kumaşınız için en uygun ayara getirin. Bir ısı seviyesi seçtikten sonra, metal ısınmaya başlar. Ütünün ısınmasına izin verin. Birkaç saniyeden fazla beklemeniz gerekmez. Isı seviyeleri genellikle belirli bir kumaş tipine göre listelenir. Örneğin, pamuk yüksek ısıya ve buhara iyi yanıt verir. Ancak bazı sentetik kumaşlar bu tür sıcaklıklara maruz kaldıklarında eriyebilir. Uygunsuz bir ayar kullanmayın.

Düşük bir ısı ile başlayın ve çalışın. Birden fazla öğeyi ütülüyorsanız, ütüdeki en düşük ayarı kullanan öğeyle başlayın. Bu şekilde devam etmeden önce ütüyü soğumaya bırakmayın. İlk tarafı ütüleyin. Ütünün sıcak düz tarafını kumaşın üzerinden sıkıca ve yavaşça geçirin. Kırışıklıkları düzeltin. En iyi sonuçları elde etmek için, giysinin doğal kıvrımları ve kırışıklıkları ile çalışın.

ütü 3

Giysinin her bir parçasını ayrı ayrı ütüleyin. Örneğin, bir gömleği ütülüyorsanız, yakayı, sonra kelepçeleri, sonra manşetleri, sonra omuzları ve son olarak gömleğin ana gövdesini ütüleyin. Ütünün doğrudan giysinin üzerinde durmasına izin vermeyin. Kumaşın aşırı ısınmasına izin verin fakat dikkatli olun. Giysiyi yakabilirsiniz.  Şimdi, kıyafet kısmını ters çevirin ve diğer tarafı ütüleyin.

Ütü Nasıl Yapılır ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu