Yaşam

Problem Çözme Stratejileri Neler?

instagram takipçi hilesi

Problem Çözme Stratejileri Neler? İlk önce bir probleme bodoslama dalmak cazip olarak görünse de, adım adım ilerlemek her zaman daha iyidir. Bir fili bütün olarak yutamazsınız. Onu parçalara bölerek yutmanız daha kolaydır. Problemi soru kalıpları ile parçalara ayırdığınız zaman çözmeniz sandığınızdan daha kolay olacaktır.

Problem çözme stratejileri, pek çok insanın bilmesi gereken stratejilerdir. Bu stratejilere sahip olduğunu zaman problemlerin yarattığı maddi ve manevi zararlardan minimum şekilde etkilenirsiniz. Sizin için bir problem çözme teknikleri rehberi hazırladık.

probem cozme stratejileri 1

Problem Çözme Stratejileri Neler?

1) Çözülmesi Gereken Problemi Belirleyin

Bir problemi belirlemenin en kolay yollarından biri soru sormaktır. Bunun için de 5N1K sorularını kullanabilirsiniz.

 • Kim: Bu problem ile kim ilgileniyor? Soruna kim neden oldu? Bu sorundan en çok kimler etkileniyor?
 • Ne: Ne oluyor? Problemin boyutu nedir? Ne gibi aksaklıklar yaratıyor?
 • Nerede: Bu problem nerede ortaya çıktı?
 • Ne zaman: Bu sorun ne zaman oldu?
 • Neden: Neden oluyor? İş akışlarını neden etkiliyor?
 • Nasıl: Bu sorun nasıl oluştu? İş akışlarını ve ekip üyelerinin üretken olmasını nasıl etkiliyor?

Gazeteciler gibi soru sormak, mevcut durumu nesnel olarak vurgulayabilmeniz ve bu durum etrafında bir plan oluşturabilmeniz için güçlü bir sorun ifadesi tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Şimdi size örnek olarak MaksatBilgi ekibine uygun bir 5N1K soru analizi yapalım

Genel problem: Sitenin ziyaretçi sayısı az

 • Kim: Yazar ekibi, editör ekibi, teknik ekip
 • Ne: Yazılar yeterli kalitede değil. Yeterince tanıtım yapılmıyor.
 • Nerede: Düşüş büyük çoğunlukta Spor, Sağlık ve Moda kategorilerinde
 • Ne zaman: 2021 Ağustos ayı
 • Nasıl: 2021 Ocak ayından, 2021 Temmuz ayına kadar ziyaretçi sayıları doğru orantılı olarak artarken, 2021 Ağustos ayında düşüşe geçti
 • Neden: Yazılara eskisi gibi özen verilmiyor. Editör arkadaşlar yazar ekibinin gözden kaçırdığı hataları düzeltmiyor. Teknik ekibin yapması gereken SEO teknikleri ve sosyal medya stratejileri uygulanmıyor.

Yukarıdaki örnekte, bu sorunun çözülebilecek birçok farklı yönü vardır. Gazetecilerin kullandığı soruları kullanmak, farklı sorunları ve sürece kimleri dahil etmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

probem cozme stratejileri 2

2) Daha Fazla Çözüm Bulabilmek İçin Beyin Fırtınası Yapın

Siz ve ekibiniz farklı olası çözümler üzerinde beyin fırtınası yaparken, sorunun kimi etkilediğini düşünmek önemlidir. Sorduğunuz gazetecilik sorularına geri dönün. Bu soruna kimler dahil? Ekip üyelerinizi bir masaya toplayın ve herkese tek tek söz hakkı verin. Onlara problemin ne olduğunu, kimler yüzünden ortaya çıktığını ve ne gibi çözümler üretebileceğinizi sorun.

3) Çözümü Tanımlayın

Bir problem hakkında benzersiz bakış açılarını ve çözüm yollarını elde etmek için ekip üyeleriyle beyin fırtınası yaptıktan sonra, farklı stratejilere bakmanın ve eldeki problem için hangi seçeneğin en iyi çözüm olduğuna karar vermenin zamanı artık geldi.

Çözümü tanımlarken şu iki ana soruyu göz önünde bulundurun;

 • Bu çözümün istenen sonucu nedir?
 • Bu çözümden kim faydalanabilir?

4) Çözümü Uygulayın

Çözümünüzü uygulamak için, soruna en yakın kişilerle çalışarak başlayın. Bu, problemden en çok etkilenenlerin engellemesinin kaldırılmasına yardımcı olabilir. Daha sonra daha az etkilenenlere doğru ilerleyin. Bazı çözümler, birden fazla ekiple çalışmanıza gerek kalmayacak kadar basittir.

Doğru ekiplerle uygulamaya öncelik verdikten sonra, ekibin geri kalanı tarafından tamamlanması gereken devam eden işleri atayın. Bu, uygulama sürecinde insanların aşırı yüklenmesini önleyebilir.

probem cozme stratejileri 3

Problem Çözme Stratejileri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu