Yaşam

Küresel Isınma Nedir?

instagram takipçi hilesi

Küresel ısınma, dünyanın genel sıcaklığının uzun süreli ısınmasıdır. Bu ısınma eğilimi uzun bir süredir devam etmesine rağmen, fosil yakıtların yanması nedeniyle son yüz yılda hızı önemli ölçüde artmıştır. İnsan nüfusu arttıkça, fosil yakıtların kullanılma hacmi de arttı. Fosil yakıtlar arasında kömür, petrol ve doğal gaz bulunur ve bunların yakılması Dünya atmosferindeki “sera etkisi” olarak bilinen şeye neden olur.

küresel ısınma 1

Sera etkisi, Güneş ışınlarının atmosfere nüfuz ettiği zamandır. Fakat bu ısı yansıtıldığında güneş ışınları uzaya geri kaçamaz. Fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan gazlar ısının atmosferden çıkmasını önler. Bu sera gazları karbon dioksit, kloroflorokarbonlar, su buharı, metan ve azot oksittir. Atmosferdeki aşırı ısı, küresel ısınma olarak bilinen ortalama küresel sıcaklığın daha da artmasına neden olur

Küresel ısınma, iklim değişikliği olarak adlandırılan başka bir sorunu beraberinde getirdi. Bazen bu ifadeler birbirlerinin yerine kullanılır, ancak farklıdırlar. İklim değişikliği, dünyadaki hava durumu vb. gibi mevsimlerdeki değişiklikleri ifade eder. Aynı zamanda, sıcak denizlerin genişlemesi ve buz tabakalarının ve buzulların erimesinden kaynaklanan deniz seviyesinin yükselmesi anlamına da gelir.

Küresel ısınma, yaygın sel ve aşırı hava koşullarında yeryüzündeki yaşam için ciddi bir tehdit oluşturan iklim değişikliğine neden olmaktadır. Bilim adamları küresel ısınmayı ve dünyadaki etkisini incelemeye devam etmektedir.

küresel ısınma 2

Küresel Isınmanın Sonuçları

Yükselen Denizler ve Artan Kıyı Sellleri

Ortalama küresel deniz seviyesi 1880’den bu yana yaklaşık olarak sekiz santim yükseldi. Fakat ABD Doğu Kıyısı ve Meksika Körfezi’nde çok daha hızlı artmaktadır. Küresel ısınma şu anda deniz seviyesindeki yükseliş hızını artırmakta, düşük yapılara yönelik taşkın risklerini arttırmaktadır.

Daha Yıkıcı Kasırgalar

Kasırgalar iklim sistemimizin doğal bir parçası olsa da, son araştırmalar yıkıcı güçlerinin veya yoğunluğunun 1970’lerden bu yana, özellikle Kuzey Atlantik bölgesinde arttığını gösteriyor.

Artan Sağlık Sorunları

İklim değişikliğinin sağlığımız için önemli etkileri var. Artan sıcaklıklar muhtemelen artan hava kirliliğine, daha uzun ve daha yoğun bir alerji salgınlarına, böcek kaynaklı hastalıkların yayılmasına, daha sık ve tehlikeli ısı dalgaları ve daha şiddetli yağmur fırtınası ve sele yol açacaktır. Bu değişikliklerin tümü, halk sağlığı için ciddi ve maliyetli riskler oluşturmaktadır.

Doğal Afetlerde Artış

Güçlü bilimsel kanıtlar, küresel ısınmanın sıcak dalgalar, kıyı taşkınları, aşırı yağış olayları ve daha ciddi kuraklıklar dahil olmak üzere bazı aşırı hava olaylarını arttırdığını göstermektedir. Küresel ısınma aynı zamanda daha güçlü kasırgalara yol açabilecek koşullar yaratmaktadır.

Deniz Ekosistemleri

Fosil yakıtların yanması nedeniyle atmosferdeki daha yüksek CO2 konsantrasyonları, okyanusları hem daha sıcak hem de daha asidik hale getirmektedir. Bu iki etki deniz yaşamının hayatta kalmasını tehdit ediyor. Besin zincirinin temeli olan mercanlar, kabuklu deniz hayvanları ve fitoplanktonlar özellikle risk altındadır.

Gıda Maddelerinde Azalmalar

Artan sıcaklıklar ve daha fazla sıcak hava dalgaları, bazı bölgelerde daha yoğun yağışlar ve diğerlerinde daha şiddetli kuraklıklar dahil olmak üzere küresel ısınmanın beraberinde getirdiği etkiler, mahsul ve et üretimi için önemli etkilere sahiptir. Küresel ısınma, yiyecek tedarikimizi ciddi şekilde bozma, maliyetleri artırma ve sudan ekmeğe, temel gıda mahsullerinden bahçenizdeki her şeyi etkileme potansiyeline sahiptir.

küresel ısınma 3

Küresel Isınma Nedir? ile ilgili videolar

Kaynak
Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu