Yaşam

Kurban Bayramı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

instagram takipçi hilesi

Bütün çocuklar meraklıdırlar. Etraflarında olup biten her şeyden haberdar olmak isterler. Hele birde evde bayram telaşı yaşandığı zaman çocukların merakı 2 kat artıyor. Herkesi takip ederler. Neden herkes bu kadar telaşlı? Kim ne yapıyor? gibi kafalarında çeşitli sorular döner durur.

kurban bayramı 1

İşte önemli husus burada başlıyor. Önemli olan çocuğa nasıl örnek olduğumuzdur. Kurban bayramının neden olduğu, niçin bir hayvanın kurban edildiği ve bayramın anlam ve önemini çocuklarımıza doğru ve anlaşılır biçimde anlatılmalıdır. Kurban bayramı çocuklara açıklamak ve anlamalarını sağlamak diğer özel gün ve bayramlara göre daha zor olabilir.

Şimdi size 5 tane tavsiyede bulunacağız. Bu tavsiyeler ile çocuğunuzu bayramı anlatmanız daha kolay olabilir.

Çocuğunuzu ve Psikolojik Özelliklerini İyi Tanımak

Her ebeveyn kendi çocuğunu iyi tanımalıdır. İyi gözlemlemelidir. Çocuğum ne yapıyor, Neye karşı ilgisi var gibi hususlar takip edilmelidir. Bu soruların cevaplarını bilen ebeveynler çocuğunun nasıl tepki vereceğini ve bir sorun ile karşılaşınca uygun bir çözüm yolu üretmeyi iyi bilirler. Çünkü o aileler çocuklarını tanıyorlar. Anne ve baba olmanın ana temel hususu ilgi ve alakadır.

Anlatmadan Önce Zemin Hazırlamak

Çocuğunuza daha önce İslam hakkında bilgilendirmediyseniz kurbanın anlam ve önemini anlatmanız oldukça zor olacaktır. Size çocuğunuza 1 yıl boyunca 7/24 Allah’ın merhametinden bahsedin demiyoruz. Aniden karşısına çıkıp kurbandan bahsetmeyin.  Fakat çocuğunuzu yaşamı boyunca ona İslamı anlatmışsanız çocuğunuzun kurban bayramını anlaması kolay olacaktır. Atalarımız boşu boşuna Ağaç yaşken eğilir dememiş.

kurban bayramı 2

Yaşına Uygun Şekilde Anlatmak

Bilimsel araştırmalara göre çocukların da algılama seviyeleri vardır. Bu sebepten dolayı olayları maddeleyerek anlatılması gerekir. Küçük yaştaki çocuklarda algılama yetenekleri yerleşmemiştir. Uzmanlar 0-3 yaş aralığındaki çocuklara kurban kesim anını anlatmanın yanlış olacağını belirtiyorlar. Bayramın sosyal yönü ön planda bulundurularak bayram anlatılmalıdır. Örneğin, akraba ziyaretleri, muhtaç insanlara yardım etmek ve akraba ziyaretleri gibi bayramın sosyal tarafları vurgulanmalıdır.

Çocuklara Kurban Kesimini İzletmek

Uzman psikologlar tarafından 9 yaşından ufak olan çocukların kurban kesim anını görmemeleri gerektiği söyleniyor. 9 yaşından sonraki çocuklarda ise uygun açıklama yapılarak izletebileceği belirtiliyor. Önemli olan husus kurban kesiminin nedenini çocuğa doğru açıklamak.  Ben çocukluğumda izledim bana bir şey olmadı onada olmaz demeyin. Sizin psikolojiniz ile onlarınki çok farklıdır. Kurban hakkında hiç bir şey bilmeyen bir çocuk aniden kurban kesimine şahit olursa psikolojik bir travma yaşayabilir ve bu travma bilinç altında yaşamı boyunca kalabilir.

kurban bayramı 3

Çocuğu Kurban Telaşına Dahil Etmek

Çocuğunuzu sadece kurban bayramını anlatmak ile bırakmayın. Mümkün olduğunca kurbanlık hayvanın seçiminde kurban etlerinin dağıtılacağı kişilere kadar çocuğunuzun fikrini alın ve onları olaylara dahil edin.  Özellikle kurban etlerinin dağıtımına dahil etmek fiili bir eğitimdir. Kurban etlerinden pişen yemekleri komşulara ikram etmek ve komşuları çocuğunuzun emeğe çağırmasını söylemekte bir nevi eğitimdir.

  Kurban Bayramı Çocuğa Nasıl Anlatılmalı ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=khZJNFGuRyE

Kaynak
Suffagah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu