Girişimcilik ve İşletme

Kupa Baskısı Nasıl Yapılır, Makineleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kupa bardaklar, seramikten üretilir. Genelde kupa bardaklara baskı yaptırarak, sevdiğiniz kişilere özel hediyeler hazırlatabilirsiniz. Kupa bardakların üzerine süblimasyon baskı yapılır. Bu teknikte yüksek ısı verilmesi en önemli husustur. Yüksek ısı sayesinde kupa bardakların, dış yüzeylerine baskılar yapılır.

Kupa Baskısı Nasıl Yapılır, Makineleri Nelerdir?

Kupa bardak yaparken diğer önemli hususlardan birisi de %100 porselen olan kupa bardaklara baskı yapılamadığıdır. Bu yüzden baskı yapılacak olan kupa bardaklar, seramikten üretilmektedir. Kupa renkleri değişkenlik gösterebilir. Fakat genelde beyaz renk tercih edilir.

Kupa bardak uzunlukları 8-9 cm, genişlikleri ise 25-29 cm arasında olur. Bu aralıklarda olabilir fakat standart değildir. Genelde üretici firmalara göre boyutlar değişiklik gösterir.

Kupa Baskısı Nasıl Yapılır?

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir3 768x432 1

Kupa baskısı yaparken olması gereken malzemeler ve bilmeniz gerekenler vardır. Öncelikle;

Gerekli Malzemeler

 • Kupa Presi
 • Sublimasyon Yazıcı
 • Sublimasyon Mürekkebi
 • Sublimasyon Transfer Kağıdı
 • Kupa Bardak
 • Termal Isı Bandı

Nasıl Yapılır?

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir 0

 1. Sublimasyon baskı yapmak için öncelikle photoshop veya illustratör programlarından birini kullanıyor olmanız gerekiyor.
 2. Kupa bardak üzerine basacağınız deseni bu programlardan birinde ölçümlemeniz gerekiyor. Fotoğraflara kontrast ve keskinlik vermeniz daha net ve canlı durmasını sağlayacaktır.
 3. Baskı alacağınız transfer kağıdına, sublimasyon yazıcı aracılığıyla fotoğrafı çıkarabilirsiniz.
 4. Baskı aldıktan sonra transfer kağıdı ve kupa bardağı birleştirebilirsiniz. Bunun için özel bantlar vardır. Bu bantların adı termal ısı bandı olarak geçer. Kupa bardağın üzerine, çıkardığınız deseni termal ısı bandı ile yapıştırabilirsiniz.
 5. Kupa bardak ve transfer kağıdını birleştirdikten sonra, kupa presine yerleştirebilirsiniz.
 6. Presleme işleminden sonra işlem tamamlanacaktır.
 7. Soğuduktan sonra kupa bardağı kullanabilirsiniz.

Kupa Baskı Makineleri Nelerdir?

Kupa baskıları hediyelik olarak oldukça geniş bir alana sahiptir. Kupa bardaklarda kendi içlerinde fazlaca çeşitliliğe sahiptir. Geniş bir alanda olan kupa baskı makinelerinin de çeşitliliği fazladır.

Tekli Kupa Baskı Makineleri

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir4

Genelde küçük firmaların tercih ettiği makineler arasında yer alır. Bu işe yeni başlıyor iseniz tercih edebileceğiniz makineler arasındadır. Fiyat-performans ürünü denilebilir niteliktedir. Kullanımı kolay olduğu için de yeni başlayanlar için oldukça idealdir.

İkili Kupa Baskı Makineleri

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir5

Tekli kupa baskı makineleri gibi, fazlasıyla tercih edilenler arasındadır. Yine işe yeni başlayanlar için en çok tercih edilebilir makineler arasındadır. İşte ilerleyebileceği düşünenler için ikili kupa baskı makineleri büyük kolaylıktır. Amatör kullanım içinde profesyonel kullanım içinde uygundur. Aynı anda iki kupa basımı yaparak, zaman kazanabilirsiniz.

Body Baskı Makineleri

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir6 405x405 1

Body baskı makinelerinin en büyük avantajı, aparatlarıdır. Fakat bu aparatları ek olarak almanız gerekmektedir. Body baskı makinelerine eklenilebilir aparatlardan bazıları ile şapka veya tabak basabilirsiniz. Farklı ürünler de basabileceğiniz için oldukça avantajlıdır. Fakat sadece kupa bardak basmak isteyenlerin tercih etmemesi daha doğru olacaktır.

3D Kupa Bardak Baskı Makineleri

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir7 405x405 1

Bu makine yeni nesil olarak adlandırılır. İçerisinde birden çok aparat bulunur. En önemli avantajlarından birisi de, kupanın tüm çevresine baskı imkanı sağlamasıdır. Baskı alanının büyük olması ve baskı kalitesinin yüksek olması bu makineyi tercih edilebilir kılmıştır. Fakat bu kaliteyi elde ederken zaman kaybedebilirsiniz. Diğer makinelere oranla daha yavaş baskı yapmaktadır.

Combo Baskı Makineleri

kupa baskisi nasil yapilir makineleri nelerdir8 405x405 1

Combo baskı makinelerinin de avantajı bir çok ürüne baskı yapabiliyor olmalarıdır. Şapka veya tabak gibi ürünleri de basabilirsiniz. Yeni başlayanların kolaylıkla kullanabileceği makineler arasında yer alır. Birden fazla aparatı olduğu için karışık gelebilir fakat çözülmesi oldukça kolay bir makinedir.

Kupa Baskısı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu