Cilt Sağlığı

Kulak Çubuğundaki 5 Tehlike!

instagram takipçi hilesi

kulak çubuğundaki tehlikeler

Kulak çubukları birçoğumuzun kulak temizlemede kullandığı ürünlerdir. Fakat bu çubuklarla kulağımızı temizledik zannederken bilerek veya bilmeyerek kendimize büyük kötülükler yapıyor olabiliriz. Çünkü kulak çubukları mantardan işitme kaybına kadar birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Kulak çubuklarının barındırdığı tehlikelerden birçoğumuz haberdar değiliz. Normalde kulak kepçesindeki kıvrımları temizlemek için üretilen ve kullanılan kulak çubukları birçok insan tarafından kulak kanallarının içini temizlemek için de kullanılıyor.

kulak çubuğu kullanmanın zararları 1

Fakat çubuğu kulağımızın derinliklerine sokmak mantar, kulak zarında delinme, enfeksiyon ve işitme kaybı gibi pek çok önemli soruna sebep olabiliyor.

Dış kulak yolunda çizik ya da zedelenme oluşturuyor.

kulak çubukları kulakta zedelenme oluşturur

Sıcak yaz aylarında denize girdiğimizde ve duş alırken suyla temasımız artar ve kulağı temizleme ihtiyacı hissedilir. Bu gibi durumlarda kulak temizleme çubukları kullananlar dış kulak yolunda bazı çizik ve zedelenmelere neden olabilir. Bu çizik ve zedelenmeler ise kirli maddelerin dış kulak yolunda iltihaplanma yapmasına neden oluyor.

Kirler daha da dibe itiliyor.

kulak çubuğu kirleri daha da dibe iter

Dış kulak yolunun yaptığı kahverengi salgı kulağımızı enfeksiyonlara karşı korur. Bu salgı dış kulak yolu tarafından dışarı atılıyor aksi bir durumda ise içeride birikebiliyor. Kulak çubuğuyla o salgı temizlenirken dikkat edilmezse salgı daha derinlere itilir ve dış kulak yolunuz tıkanabilir.

İşitme kaybına yol açabiliyor.

kulak çubukları işitme kaybına neden olurr

Kulak doğası gereği kendi kendini temizleme özelliğine sahip bir organdır ve kulak kirleri de aslında kulak için faydalıdır. Kulak çubuğuyla bilinçsiz ve dikkatsizce kulakları temizlemeye çalışıp kirlere müdahale etmek kulak tıkanmasına hatta işitme kaybına neden olabiliyor.

Kulak zarında delinme oluşturuyor.

kulak çubuklarıkulak sağlığını bozar

Kulak zarı, kulağımızın 2-3 cm gerisindedir. Ani ve yüksek basınç değişikliklerinin yanında patlama, aşırı ses, travma ya da darp gibi sebeplerle olduğu gibi kulak çubuğu veya şişle kurcalanma sonucunda da delinebilir.  Bu yüzden duştan sonra ya da denize ya da havuza girdikten sonra sadece kulağınızın nemini almanız yeterli olacaktır.

Mantara neden olur.

kulak çubuğu kulak mantarına neden olur

Kulak çubuklarının asıl kullanım nedeni kulak kepçesindeki kıvrımlı bölgeleri temizlemektir. Kulak çubuğunun kulak kanallarının içini temizlemek için bilinçsiz şekilde kulağın derinliklerine sokulması kulağın kendi kendini temizleme özelliğini bozuyor ve buşon adı verilen yapıların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu yapılar da suyla temas ettiğinde kulağınızda mantar oluşmasına sebep oluyor. Kulak çubuklarını sadece kulağımızın dış kısmının nemini almak ya da kurulamak için kullanmamız gerekmektedir. Kulak kiri sebebiyle kulağınızda bir tıkanma hissettiğinizde bir KBB uzmanı tarafından muayene edilip temizlenmesi en doğru olandır.

Kaynak
pudra.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu