Gezi Rehberi

Küba Hakkında İlginç Bilgiler

instagram takipçi hilesi

Küba hakkında ilginç bilgiler saymakla bitmez. Özellikle kanser hastalığının ilacının Küba’da olduğu efsanesi birçok kişi tarafından bilinir. İşte Küba ile ilgili şaşırtıcı gerçekler:

1- Dünyada En Çok Görülmek İstenen Ülkedir

küba hakkında ilginç bilgiler

Birçok insanın ismine aşina olduğu “Küba” kelimesinin anlamı kesin olarak bilinmiyor. Fakat anlamının “bereketli toprak” olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra, UNESCO’nun yaptığı bir araştırmaya göre dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi Küba’dır.

2- Küba Hakkında İlginç Bilgiler: Zararlı Canlı Yoktur

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba, birçok yönden olduğu gibi bu konuda da şaşırtıyor. Küba’da yaşayan canlıların hiçbiri zararlı değildir. Hem bitkiler, hem de hayvanlar arasında zehirli hiçbir canlıya rastlayamazsınız.

3- Dünyanın En İyi Sağlık Sistemine Sahiptir

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba tıp alanında oldukça iyi bir teknolojiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre Küba’da ortalama yaşam süresi 79 senedir

4- Küba Hakkında İlginç Bilgiler: Atatürk Büstü

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba’da Atatürk büstü vardır. Havana da yapılan Atatürk büstü, Küba’lıların Atatürk’e sevgisini gösterir. Atatürk’e verilen değer ve sevgi, bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

5- Temel Besinler Ücretsizdir

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba hükümeti halkına temel gıdaları bedava dağıtır. Bu adet devri sonrasından beri devam eder. Bu gıdalar arasında; yumurta, pirinç, süt, tuz, un yer alır.

6- Küba Hakkında İlginç Bilgiler: Reklam Panosu Asmak Yasaktır

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba halkı maddiyata asla değer vermez. Gıdaların bedava dağıtılması da bu durumun göstergesidir. Fakat bunun yanı sıra Küba’da reklam panolarını duvarlarda göremezsiniz.

7- Ücretsiz Hizmet

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba sokaklarında dilenen insanlara rastlayamazsınız. Aslında ülke fakirdir ancak hükümet halkına destek olur: Küba’da barınma, sağlık ve eğitim ücretsizdir. Bun nedenle dilencilere de rastlamanız mümkün değildir.

8- Küba Hakkında İlginç Bilgiler: Irkçılık Yapmayan Bir Ülkedir

küba hakkında ilginç bilgiler

Küba halkı kimseyi ırkına göre ayırmaz. Kimseye zenci, beyaz gibi ayrımlarda da bulunmaz. Küba’ya yolunuz düşerse, “acaba halk beni kandırır mı, beni dışlar mı?” gibi düşünmenize gerek yoktur.Ayrıca Küba’da devletin resmi dinin belli eden bir ibare yoktur. Halkın çoğu herhangi bir dine mensup değildir.

9- Küba’lılar Türkleri Çok Sever

gezi

Küba halkı Türk’lere karşı büyük bir sempati besler. Zaten Atatürk büstünün en popüler meydanlardan birinde dikili olması bu sevginin bir göstergesidir.

10- Askerlik

gezi

Eğer bir kadınsanız Küba’da gönüllülük esasına dayalı olarak askerlik yapabilirsiniz. Fakat askerlik hizmetinin süresi 2 senedir.

11- Sağlık Hizmeti

doktor nalan gologlu

Küba sağlık konusuna çok falla önem verir. Bu nedenle ülkede verilen sağlık eğitimi büyük bir titizlik sonucu meydana gelir. Küba’daki doktorlar da çok başarılıdır. Bu nedenle kanser tedavisinin Küba’da olduğu dilden dile dolaşmıştır.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu