Krill Yağı (Krill Oil) Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Krill yağı, küçük, karides benzeri bir hayvanın yağıdır. Balya balinaları, mantarlar ve balina köpekbalıkları öncelikle krill yerler. Norveççe’de “kril” kelimesi “balina yemi” anlamına gelmektedir. İnsanlar yağı krilden çıkarır, kapsüllere yerleştirir ve ilaç için kullanırlar. Bazı marka krill yağları, Antarktika krili adı verilen bir krili kullandıklarını belirtmektedirler. Bu genellikle Euphausia superba adı verilen kril türünü ifade etmektedir.

Krill yağı, kalp hastalığı, yüksek seviyelerde belirli kan yağları, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, inme, kanser, osteoartrit, depresyon, adet öncesi sendromu ve ağrılı adet dönemleri için kullanılır.

krill yagi 1

Krill Yağı Ne İşe Yarar?

Krill yağları, balık yağına benzer yağ asitleri içerir. Bu yağların şişliği azaltan, kolesterolü düşüren ve kan trombositlerini daha az yapışkan hale getiren faydalı yağlar olduğu düşünülmektedir. Kan trombositleri daha az yapışkan oldukları için pıhtı oluşturma olasılıkları daha azdır.

Krill Yağının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Krill yağları genellikle kalp sağlığını iyileştirmek ve iltihapla savaşmak için balık yağı ile aynı nedenlerle kullanılır. Balık yağı ile karşılaştırıldığında, kril yağları, kril ve diğer kabuklulara karakteristik kırmızı-pembe rengini veren karotenoid pigmentin daha yüksek miktarlarda astaksantin içerir.

Diğer birçok antioksidan maddenin aksine, ön çalışmalar astaksantin kan-beyin bariyerini geçip koruyabildiğini bulmuştur.

krill yagi 2

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Krill yağının yan etkileri şunlar olabiilr;

  • Gevşek dışkı
  • İshal
  • Hazımsızlık
  • Şişkinlik
  • Ciltte yağlanma

Krill yağları, genellikle balık yağı ile gerçekleşen balık tat ve geğirmesine neden olduğu bilinmemektedir.

Fish Oil mi Krill Oil mi?

Krill yağları da balık yağları gibi fazla miktarda DHA ve EPA bileşenlerini barındırmaktadır. Fakat yapılan bazı araştırmalara göre krill yağlarındaki emilimin balık yağlarına göre çok daha iyi olduğu keşfedilmiştir. Balık yağlarında bulunan yağ asitleri trigliserit olarak bulunmaktadır. Krill yağlarındaki yağ asitlerinin pek çoğu da fosfolipit olarak bulunur. Pek çok uzmana göre bu olay yağ asitlerinin insan vücudundaki etkinliğini arttırmaktadır.

Yapılan bir araştırmada deneklere hem krill hem de balık yağı takviyesi verilmiştir. ileri ki günlerde ise kandaki yağ asidi seviyeleri gözlenmiştir. Yağ takviyeleri alındıktan 72 saat sonra uygulanan teslerde krill yağını kullanan bireylerin DHA ve EPA değerleri daha yüksek çıkmıştır. Bazı deneyler ise bu kanıtları desteklememektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların kesinlik kazanması için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç vardır.

krill yagi 3

Krill Yağı ile ilgili videolar 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu