İş & Finans

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? Konut, arsa, otomobil, düğün ve pek çok ihtiyaç için kredi çekerken, dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Önemli noktalara dikkat etmeniz doğrultusunda, ileride karşılaşabileceğiniz problemler ile başa çıkabilme yeteneğine sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için kredi çekerken, dikkate almanız gereken bazı hususları derledik. İşte “Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?” sorusunun yanıtı..!

kredi cekerken nelere dikkat edilmeli 1

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Ne Kadar Bir Paraya İhtiyacınız Olduğunu Belirlemelisiniz

Kredi çekmeden önce, dikkat etmeniz gereken ilk önemli nokta ihtiyaç olan miktarın belirlenmesidir. Bankalar, müşterilerine pek çok cazip miktarlar teklif edebilir. Ancak bu cazip miktarlar sizin o miktara ihtiyacınız olduğunu göstermektedir. Kredi çekmeden önce, ilk olarak ne kadar bir paraya ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Fazladan çektiğiniz miktar size hem ekstra bir borç hem de ekstra bir faiz olarak geri dönecektir.

2- Faiz Oranlarına Dikkat Edin

Kredi faiz oranlarını iyi analiz etmek son derece önemlidir. Bunun nedeni faiz oranları, sizin ödeyeceğiniz ekstra borcu temsil etmektedir. Bildiğiniz gibi faiz oranları, her banka ayrı ayrı faiz oranları belirlemektedir. Kredi çekmeden, en uygun faiz oranını sahip olan bankayı tercih etmek sizin için en iyisi olacaktır.

Bankanın sunduğu diğer avantajlara faiz oranından sonra gelmektedir. Yüksek faiz ile birlikte verilen avantajlar zaten sizden faiz ile baştan tahsil edilmiş oluyor. Onun için düşük faiz sunan bankaları tercih edin.

kredi cekerken nelere dikkat edilmeli 2

3- Vade Ne Kadar Kısa İse O Kadar İyi

Vade, sizin krediyi kaç ay ödeyeceğinizi belirtmektedir. Mümkün olduğunca kısa vadeyi tercih edin. Bunu size tavsiye etmemizin nedeni, vade ne kadar uzun olursa faiz oranı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Örneğin; A bankası 10.000 ₺ kredi, 36 ay vadeye %1.05 faiz uyguluyorsa, siz vadeyi 60 aya (5 yıl) çıkarmak istediğinizde faiz oranı % 1.20 hatta % 1.30’lara kadar yükselebilmektedir. Unutmayın; yüksek faiz sizin geri ödeyeceğiniz miktarı arttırır.

4- Dosya Masrafı Ödemekten Kaçının

İhtiyacınız olan miktarı ve vadeyi belirlediniz. Şimdi sıra geldi dosya masrafına. Dosya masraflarının çekeceğiniz krediye ne kadar bir etkisi olduğuna mutlaka dikkat edin. Seçtiğiniz bankada dosya masrafları çok yüksek ise başka bir bankaya yönelebilirsiniz.

5- Tüm Olasılıkları Düşünün

Kredi çekerken kesinlikle bir hayat sigortası yaptırın. Allah korusun, başınıza bir olay geldiğinde ya da vefat ettiğinizde borcunuzu sizin yerinize bankaya sigorta şirketi öder. Bu sayede geride kalan aileniz mağdur olmaz.

Konut ve Arsa alırken de bazı önemli hususlara dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken hususları aşağıdaki yazılarımızda sizler için derledik..!

kredi cekerken nelere dikkat edilmeli 3

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli? ile ilgili videolar

Kaynak
10 Numara Fiat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu