İlişki Konuları

Kötü Evliliği Kurtarmak İçin Uygulanacak 6 Madde!

instagram takipçi hilesi

Kötü evliliği kurtarmak için neler yapılmalı? Bir evliliğin kötü gitmesi; hayatın diğer bütün alanlarına da olumsuz yansıyarak kişilerin psikolojisini derinden etkilemektedir. Bir kadın ve bir erkek hiç şüphesiz ki; birbirinden güzel hayaller kurarak ilişkiye başlar ve nikah masasına oturur. Başlangıçta rüya gibi olan ve tüm değerli yanlarımızı besleyen ilişkimiz, gün gelip erozyona uğrayabilir. Hal böyle olunca, işimiz, çocuğumuzla olan ilişkimiz ve hatta yaşama sevincimiz bile büyük zararlar görür. Peki o kurulan hayallere, hissedilen duygulara ve aramızdaki sinerjiye ne olur?

kotu evl

Çeşitli nedenlere ve ilişki dinamiklerine bağlı, değişkenlik gösteren faktörlere dayanarak, grafik aşağıya doğru eğilim gösterir. Fakat genele bakıldığında en temel sorunun iletişimsizlik olduğu gözlenmekte ve yapılan araştırmalar tarafından da ortaya konmaktadır. Hayatın ve güncel yaşamın getirdiği sorumluluklar bir süre sonra eşimizle aramıza duvarlar örmeye başlar. Bu da omuzlarımıza bambaşka yüklerin yüklenmesi demektir.

kotu

Ancak, yuvayı yapmak kadar devamlılığını sağlamak da bize düşmekte ve her güzel şeyin altında büyük emekler olduğunu unutmamak gerekmektedir. Öyleyse kötü evliliği kurtarmak için; ayrılık yolunu tercih etmeden evvel, yapabileceklerimize inanmak ve önce kendimize, sonra da ilişkimize güvenmek ilk koşuldur diyebiliriz.

Kötü Evliliği Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Sorunlarınızı Listeleyin: En çok nelere kırılıyor, hangi konularda tartışıyor ve fikir ayrılıkları yaşıyorsunuz? Bunları sağlıklı ve sakin bir biçimde, elinize bir kağıt-kalem alarak maddeler halinde yazın. Hayatın akışında göremediğiniz şeyleri de böylece keşfetmiş olacak ve doğru kanaldan ilerleyeceksiniz.
  • İletişiminizi Güçlendirin: Sen şöylesin, böylesin şeklinde suçlayıcı bir üslup kullanmak yerine, ben böyle hissediyorum diyerek kendi duygularınıza ve ihtiyaçlarınıza odaklanın. Tartışmak yerine anlamaya, haklı olmak yerine mutlu olmaya ve nezaketinizi korumaya önem verin.
  • Negatiflik Seviyenizi Ölçün: Eşiniz eve geldiğinde sizin ona verdiğiniz ya da ortama yaydığınız enerji nasıl? Sürekli eleştirmek, kusur aramak ve sorun konuşmak üzerine mi odaklanıyorsunuz? Eğer böyleyse karşı tarafı kazanmanız veya onunla sağlıklı iletişim kurarak kendinizi ona ifade etmeniz çok zor olacaktır.

kotu evli

  • Onu Değiştirme Çabanızı Kontrol Edin: Unutmayın ki hiç kimse değişmez, yalnızca gelişir. Eşinizi değiştirmek için yaptığınız davranışlar, ona kendisini yetersiz hissettirecek ve aranıza mesafe girmesine neden olacaktır. Bunun yerine birlikte daha sağlıklı nasıl yol alabileceğinizi konuşun ve kendi fikirlerinizi koşulsuzca aktarın.
  • Sabırlı Olmayı Öğrenin: Hiç bir sorun bir anda bitmez veya hiç bir koşul birden bire değişmez. Birbirinize ve ilişkinize zaman tanıyın. Bu sırada da baş başa vakit geçirmeye, sürprizler yapmaya ve evliliğinize yapacağınız manevi yatırımlara devam edin, vazgeçmeyin!
  • Cinsel Yaşamınızı Canlı Tutun: Kötü evliliği kurtarmak için atacağınız en önemli adım; hayatın akışındaki güncel problemlerin, cinselliğinizi etkilemesine izin vermemek ve tensel temasınız konusunda ihmalkar davranmamak olacaktır. Çünkü unutmamalısınız ki; mutlu bir ilişkinin en temel noktası; cinsel hayatın sağlıklı olmasıdır.

Kötü Evliliği Kurtarmak İçin Uygulanacak 6 Madde İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu