MaksatSporYaşam

Koşu Sırasında En Çok Yapılan 7 Hata Nedir?

instagram takipçi hilesi

kosu 3

Koşu, en sağlıklı ve çabuk biçimde sonuca ulaştıran antrenmanların başını çekmektedir. Bu nedenle insanların geneli koşuyu tercih etmektedirler. Fakat koşu sporunu doğru ve tam yaptığınıza emin misiniz? Koşu sırasında pek çok insanın farkında olmadan düştüğü hatalar sakatlanmalara neden olabilmektedir.

Koşu sırasında en çok yapılan hatalar şunlardır;

1) Uygun Ayakkabı Tercih Etmemek

kosu 6

Koşu yapanların düştükleri en önemli hata yanlış ayakkabı tercihidir. Koşucular koşu ayakkabısını beden yapısına göre seçmelidirler. Tempolu koşmak için alınacak ayakkabı ile hızlı koşu için alınacak ayakkabı arasında birtakım farklar vardır. Bu nedenle ayakkabı alırken bilen birisine danışmakta fayda vardır.

2) Koşu Mesafesini Kısa Zamanda Artırmak

kosu 8

İki günde bir iki kilometre koşuyorsanız ve daha faydalı olacağını düşünerek mesafenizi kısa zaman aralığında 500 m-1 km kadar artırırsanız yanlış bir davranış olacaktır. Koşu mesafenizi biraz biraz artırmalısınız. Aksi takdirde sakatlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3) Isınma Hareketleri Yapmadan Koşuya Başlamak

kosu 9

Bu yalnızca koşu için geçerli bir durum değildir. Hangi spor olursa olsun başlamadan önce ısınma egzersizi yapmak çok önemlidir. Bu damar, doku ve kas zedelenmelerine engel olur. Bununla beraber egzersiz yapmadan koşuya başlamak kalbin ritmini bir anda yükselteceğinden kalp için de zararlı olabilecektir. Özet olarak koşuya başlamadan önce 10 dakika kadar ısınma ve açma germe hareketleri uygulamayı ihmal etmeyin.

4) Koşu Kıyafeti Seçiminde Yapılan Yanlışlar

kosu 7

Koşu için seçeceğiniz giysiler cildinizin nefes alabilmesine yardımcı olmalı. Aksi halde terlediğiniz zaman koşu sizin için rahatsız edici bir aktiviteye dönebilir. Giysilerin hafif olması da önemli bir noktadır ki çünkü koşu yapan birisini ağır giysiler her geçen süre daha fazla yormaktadır.

5) Bayır Aşağı Koşmak

kosu 1

Eğer ki yüksek bir yerden aşağı doğru koşuyorsanız koşunuzu hemen durdurun. Yoksa kimi bağ, lif ya da kas sakatlıkları yaşayabilirsiniz.

6) Ayakkabıları Bağlamamak

kosu 4

Pek çok koşucu ayaklarını günler ya da haftalar öncesinden bağlamış oldukları ayakkabılarına sokup çıkararak koşmayı tercih etmektedirler. Uzmanlar “Mutlaka zaman ayırıp ayakkabının dilini ayağınıza düzgün bir biçimde oturtup, bağcıklarınızı düzgün bağladığınızdan emin olun” uyarısında bulunmaktadır. Unutmayın! Ayaklarınız sizi taşıyor ve en çok onlara iyi bakmalısınız.

7) Yeterli Su İçmemek

kosu 2

Koşu sporu ile meşgul olanların genel sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkan yegane durum su içmemektir. Bildiğiniz üzere spor yapanların bedeni su kaybeder. Su kaybı yaşayan organizma bedenin kaybettiği bütün sıvıyı talep eder. Bu nedenle de uzun mesafe koşmayı planlayanlar mutlak suretle yanlarında su bulundurmalıdırlar.

Koşu Sırasında Yapılan Hatalar İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu