Yaşam

Köpeğinizi Sakinleştirmek İçin 8 Doğal Yöntem

instagram takipçi hilesi

Köpeğinizin son dönemlerde davranış sorunları yaşadığını ve hırçınlaştığını fark ettiyseniz orunun neden kaynaklandığını ve nasıl başa çıkacağınızı kestiremeyebilirsiniz. Sizin için köpeğinizin hırçın ve stresli anlarında sakinleştirici etkisi olan 8 doğal yöntemi derledik.

kopek 4

Köpeğinizi Sakinleştirmek İçin 8 Doğal Yöntem

Her şeyden önce köpeğinizin herhangi bir tıbbi nedenden ötürü böyle davranıp davranmadığına emin olmak adına bir veterinere danışın. Evcil hayvanınızın stresi, hareket, gürültü kirliliği, programınızdaki bir değişiklikten ötürü kaynaklanabilir.

kopek 2

Onları rahatsız eden sorunların ne olduğunu yeterince anlayamadıysanız bu önemli teknikleri köpeğiniz üzerinde uygulayarak gerginliğinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Müzik

kopek 12

Müzik, köpeklerin havlama, ayakta durma ve kalp hızlanması gibi strese dayalı davranışlarını azaltır. Klasik müziğin köpeklerin ruh hallerini sakinleştirici özelliği ile bilinmekte fakat yapılan araştırmalara göre köpeklerin favori müzik türleri soft rock ve reggae.

Yani bir daha ki sefere Jon Bon Jovi veya Bob Marley dinleyeceğiniz zaman hoparlörünüzün sesini iyice açıp köpeğinizin de zevk almasını sağlayabilirsiniz.

Feromon

kopek 11

Emziren anne köpeklerin yavrularını sakinleştirebilmek adına salgılamış olduğu hormon feromonun sentetik versiyonlarını içeren çeşitli ürünler alabilirsiniz. Köpek yatıştırıcı feromonların köpekleri, sahibinden uzak kalma, araba yolculuğu ve veteriner ziyaretleri gibi birçok durumda sakinleştirdiği görülmüştür.

Kahkaha Atmak

kopek 10

Köpekler de tıpkı insanlar gibi eğlendikleri anlarda kahkaha atarlar. Bir başka köpeğin kahkahasını duymak evcil hayvanınızın hırçınlığını artırabilir. Siz de evcil hayvanınızı sakinleştirebilmek için köpek kahkahası taklidini öğrenebilirsiniz.

Spor Yaptırın

kopek 9

Köpeğinizin aktif olabilmesi yalnızca sağlığı için önemli değil sıkıntıdan dolayı çıkan kötü davranışları da engellemeye faydalı oluyor. Köpeklerinize günde 40 ile 170 dakika arası egzersiz yaptırın.

Zihinsel Egzersiz

kopek 8

Bu köpeğin sıkıntıdan hırçınlaşmasını engellemenin en muhteşem ve eğlenceli yoludur. Evcil hayvanınızı yeni köpeklerle, insanlarla tanıştırıp yeni mekanlara götürün. Onlara yeni bir oyuncak alarak ödül mamalarını bahçenizde ya da evinizde saklayarak sıkıcı durumu bir tür oyuna dönüştürün.

Masaj

kopek 7

Masajın stresi ve acıyı azaltma, toksinleri bedenden atmak, esnekliği arttırmak ve kan dolaşımını geliştirmek gibi birçok faydası vardır. Bunların yanı sıra köpeğinize masaj yaptırmak beraber samimi zaman geçirip sevildiğini hissettirmek için de muhteşem olur.

Lavanta Esansiyel Yağı

kopek 6

Lavanta esansiyel yağı bir köpeğin kalp atış hızını azaltabilir ve sinir sisteminde sakinleştirici etki yaratabilir. Seyahat kaygısı olan köpekleri bir araba yolculuğunun öncesinde sakinleştirip gevşetmeye yardımcı olur.

Bakım Yaptırma

kopek 1

Akşamları köpeğinizin kürkünü fırçalamak gün içindeki yorgunluğunu atabilmesine de yardımcı olacaktır. Rahatsız edici olabilecek pire, kene ve cilt problemleri için denetleme yapmak için de oldukça önemli bir fırsat.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu